S největší pravděpodobností se o slovo hlásí jarní únava. Nebojte se, znali ji už naši předci a nejde o nic výjimečného nebo mimořádného. Z medicínského hlediska nejde sice i nemoc, avšak potrápit dokáže. Proto jsme sestavili pár tipů, které vám pomůžou se opět vrátit do kondice.
Pro tělo je přechod ze zimy do jarních dní obrovská zátěž. Proto si nastavte režimová opatření, která vám pomůžou.
Nejčastější příznaky jarní únavy:
- bolest hlavy
- ospalost
- poruchy spánku
- podrážděnost
- střídání nálad
- závratě
- nechuť k fyzické aktivitě
- apatie
- přecitlivělost na světlo
1) dbejte na lehkou a zdravou stravu
Přes zimu jsme holdovali spíše tučnějším a výživnějším jídlům. S přechodem na teplé dny, vsaďte na dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, kysané mléčné výrobky, luštěniny, celozrnné potraviny, libové maso, ořechy, semena a ryby. Nezapomeňte také na dostatečný pitný režim (2-3l denně) ideálně neperlivé vody, bylinkových čajů a čerstvých ovocných šťáv.
2) vyrazte ven
Po tmavých, chmurných dnech vyrazte ven načerpat vitamín D. Během procházky se vám také okysličí mozek, který podpoří vylučování serotoninu a podpoří hluboký spánek.
3) nepřepínejte se
Poslouchejte signály svého těla. Pokud je příliš unavené a bez energie, dopřejte mu odpočinek. Nemusíte vždy stihnout vše a zúčastnit se všech akcí. Místo běhu vyrazte třeba jen na procházku. Nebo si doma rozložte karimatku a vyzkoušejte desetiminutovou meditaci.
4) udržujte sociální kontakty
Pěstujte si své koníčky a pravidelně se sekávejte s rodinou a přáteli. Uvidíte, jak vám taková návštěva přátel zvedne náladu. Uvařte dobrou večeři, nalijte sklenku červeného a zahrajte si zábavnou deskovou hru.
Pozor: pokud trvá jarní únava déle, než pět týdnů, objednejte se ke svému praktickému lékaři. Ten udělá všechna potřebná vyšetření a poradí, co konkrétně vám pomůže. Držíme palce, ať jsme brzy plni síly.