Pergolu si můžete nechat postavit buď samostatně stojící, anebo ji přistavět ve formě přístřešku ke zdi. Pergoly ke zdi domu mají vůči tomu prvnímu typu několik významných výhod.
Nemáte to daleko – jestliže přinášíte pod pergolu na podnosu různé pokrmy, nemusíte procházet skrze celou zahradu, máte to poměrně blízko a dokonce lze mít pergolu umístěnou přímo ve dveřích na terasu. Ta se pak stává jakýmsi prodloužením obytného prostoru.
Závětří – když to pod pergolou profukuje, není to zrovna příjemné. Proto je výhodné postavit ji někde v závětří, nejlépe na jižní či východní straně pozemku. Ne vždy se však takové řešení nabízí a v takovém případě se pak může hodit přistavení konstrukce přímo na domovní zdivo. Pergola se dá také odstínit a lépe chránit před větrem a prudkým sluncem různými zástěnami ze dřeva, případně alespoň živým plotem.
Úspora materiálu – pergoly u domu vás vyjdou také levněji, protože odpadá část konstrukce jedné stěny, kterou v tomto případě nahrazuje zdivo domu.
Pevnost – pergoly vystavené působení silného větru mohou mít vážné problémy zejména tehdy, jsou-li postavené samostatně a vystavené větru po celé šíři konstrukce. Pergola u zdi domu je na tom lépe, protože zeď je jakýmsi opěrným pilířem, který ji zčásti před větrem chrání.
Estetický vzhled – pergoly u domovních zdí nahrazují svým způsobem přístřešky, a jestliže se zvolí vhodný typ materiálu a jeho povrchová úprava, může to být velmi vkusné řešení, které předčí samostatně stojící stavby. Pergola se tak může snáze stát součástí stávajícího příbytku a vytvářet estetičtější dojem.
Přehled o dětech – necháte-li si pod pergolou hrát vaše ratolesti, v případě přístřešku na terase na ně lépe uvidíte, zejména tehdy, bude-li pergola přístupná např. z dveří obývacího pokoje. Budete mít větší přehled o jejich činnosti.