O Ells

Nějaká základní fakta…

90f4e96e06924a109c627f1cdb4f8f33

V reálu se jmenuji Věra Škodová, je mi 19 let a studuji SŠ knih v Brně. Kromě čtení a blogování píšu i pro zábavu do šuplíku – nic moc hodnotného to není, ale znáte to. Jsem detailistka, neustále někoho poučuju a svému okolí lezu velmi často na nervy. Kromě jiných chyb jsem až morbidně náladová, poněkud hůř soustředím pozornost na něco, co mě až tak nezajímá a na to, jak moc čtu, neumím zpracovávat text rychleji než po nějakých 20 stranách za hodinu. Jop, rychlost hodna šneka na pohřbu. ALE v angličtině čtu dvojnásobně rychle. Mám teorii, že je to proto, že se v textu nevracím tak často zpátky jako v češtině.

Pár odchylek…

Až na nějaký ten dobytek mě nenachytáte mluvit sprostě, kromě čaje se zdaleka vyhýbám návykovým látkám, na rozdíl od normálních smrtelníků nesnáším sladké, bojím se psů, nedotknu se čehokoliv, co má víc než čtyři nohy a stojím si za názorem, že člověk by neměl být kopie, proto se jen málokdy nechám ovlivnit okolím. Jo! A miluju Anglii. A Skotsko.

Jak jsem přišla na přezdívku Ells?

Kdo mě zná, ví, že jsem začínala se Stmíváním. Dodnes se při pohledu na hřbety knih občas rozplývám a často si z nich čtu. Jedna z mých oblíbených literárních postav je Alice Cullen, a to zejména díky její živelnosti, proto z anglické výslovnosti Alice (Elis) vznikla Ells.

Oblíbené zvíře: Tygr, vlk, lední medvěd

Nejvíc oblíbené seriály: Once Upon a Time, Teen Wolf, Outlander

Hudba a já

Hudba je jedna z věcí, které mi pravidelně zachraňují život a nervy a od té doby, co jsem zaslechla Muse, jsem si postupně začala vyhraňovat vkus. Zvláštní význam pro mě mají v současné době Hurts a OneRepublic. Mám ráda Katy Perry (kromě jejího současného alba), Florence + The Machine, Siu a množství dalších jednotlivých písniček.

Dost často se zamilovávám i do filmové hudby, české skupiny/zpěváky neposlouchám téměř vůbec.

Oblíbené nástroje: Klavír, housle a cello – samozřejmě, hrát neumím ani na jeden

Top 10 nejoblíbenějších knih

1. Pýcha a předsudek
2. Jane Eyre
3. Fantom opery
4. Stmívání
5. Cizinka
6. Měděný jezdec
7. Zlodějka knih
8. Hunger Games
9. Ten, kdo stojí v koutě
10. V jako vendeta

Ultra mega nejlepší přehled toho, jak knihy hodnotím (fakt je tam toho mnohem víc, než na blogu, protože recenzovat všechno absolutně nestíhám).

Čtenářské návyky

Tuhle větu jsem tu ještě nedávno měla napsanou: Velmi ráda čtu tzv. braky, které každý tak rád odsuzuje. Nejsem náročná čtenářka a pokud danou knihu čtu jedním dechem a děj není až tak katastrofální, nehrozí, že bych šla pod čtyři hvězdičky.

No… Co na to říct. Poté, co jsem zkritizovala Hranici nevinnosti, Elitu, Laru Jean, Stephenii Perkins (ale to až napodruhé, poprvé jsem z toho byla stejně v háji jako ostatní) v průběhu jednoho měsíce jen proto, že dějové linky byly fakt naprosto příšerné a hlavní hrdinky tupé jako polena, to asi pravda nebude. Ale následující odstavec mě pořád poměrně dobře vystihuje:

Co fakt nesnáším, je, když autor neustále knihy prodlužuje zbytečnými popisy, proto třeba Eragon si ode mě odnesl 2/5. Ostatně, to, že vybočuji z davu se (bohužel) stává docela často. Nelíbily se mi Hvězdy nám nepřály, knihy Ruty Sepetys, ani A. G. Howard.

Knihy, co se mi nelíbí, nedočítám. Výčitky svědomí? Ani ne.

Můj absolutní zlozvyk je čichat ke stránkám knih a vybírat je hlavně podle názvu, obálek a hodnocení na Goodreads a stále častěji se ve svém výběru mýlit. Dřív jsem vehementně tvrdila, že film, co není podle knihy, stojí za houby. Dnes jsem člověk, co bere takové adaptace s rezervou a dokáže si je užívat. Důkazem je Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, Fantom opery, i V jako vendeta. Rovněž jsem jedna z těch, kdo netrvá na tom, že potřebuje přečíst knihu dříve než film, ačkoliv k tomu mám často sklony a někdy to i uplatňuji.

Vyhýbám se knihám, co nemají šťastný konec a zanechávají ve mně temnou prázdnotu, protože pak mám pocit, že jsem je četla zbytečně (víte co, kritizovat společnost můžete i bez toho, aby měl čtenář chuť vyskočit z okna).

Moje nejoblíbenější spisovatelka je Jane Austen, jednoduše protože nic od ní, co jsem zatím četla/viděla v televizi, nebylo špatné. Romány dokázala vrstvit na to, co je očividné a na to, co musíte hledat pod povrchem (kdo u ní vnímá jen pana Darcyho, v mých očích stále zůstává jako pouze poloviční čtenář). Klasiky se nebojím, čtenářský deník vždy posuzuji jen podle toho, jestli mě láká obsah, ne podle očividné povinnosti se něco drtit. I když u té Bible jsem měla chuť to vážně udělat…

Upřednostňuji pevnou vazbu před paperbackem, až chorobně hromadím záložky a přesto je mám mimo dosah, kdykoliv si chci založit knihu. Používám zarážky a jsem mistr v uskladnění knih. A když stresuju (což dělám často), ráda je přerovnávám.

Vlastním několik edic svých oblíbených knih, u Jane Austen se to pohybuje v mezích „tohle má nádherné ilustrace“, „tohle je s vysvětlivkami“ a dokonce i „tohle má nádhernou obálku“. Vážně, ten poslední případ se u nejmenované knihy objevil hned dvakrát.

Vnitřně jsem pořád malé dítě, dokážu utrácet za komiksy, i pop-up knihy (kdyby někdo nevěděl, co to je). Jo, taky za vinylové figurky Funko. A miluju knižní boxy, hlavně FairyLoot.

Filmová posedlost

Asi jsem divná, ale staré filmy mi nedělají potíže. Ráda někdy s mamkou kouknu na nějaký pro pamětníky a hodně často na starší české komedie. A upřímně, co se týče současné české filmografie… Uf, jak já ji nesnáším.

Zbožňuju tvorbu BBC (Pýcha a předsudek, Láska v bílém pekle, Malá Dorritka, Osudová láska Jany Eyrové…), miluju Fantoma opery z roku 2004, filmovou verzi Pýchy a předsudku, live-action Krásku a zvíře (i tu kreslenou), Jih proti severu, V jako vendeta a spoustu dalších, které bych zde ani zdaleka nemohla vyjmenovat, přesto pokud se chcete mrknout na můj profil na ČSFD, je vám k dispozici.

Btw. Upřednostňuji titulky před dabingem, vyjma klasik jako Návrat do budoucnosti, nebo Matrixu vždy vyhledávám původní znění.

Já, já, já, jenom já

Nejsem natolik zajímavá, abych vedla lifestyle blog, nelíčím se, ani na sebe nedbám, abych fušovala do beauty, nebo fashion a neumím vařit, takže food bloger nepřipadá v úvahu. Co vážně miluju, jsou knihy a proto si vedu knižní blog. Dělám to dlouho a dělám to s láskou. A i když si často říkám, zda jsem vůbec v tom, co dělám dobrá, nedokážu si svůj život bez psaní a profesionálního fangirlingu představit. Simple as that.

 • Já koukám, že ti je jen 13. :O 🙂 vůbec bych to do tebe neřekla 🙂 je příjemný zjistit, že je někdo, kdo se v pubertě chová normálně 🙂

 • Tak ty jsi taky Nedělňátko? 🙂 Taky nemám ráda Němčinu a Angličtinu naprosto zbožňuji, hlavně proto, že je ohromně jednoduchá. 🙂

 • Já super já taky Alici zbožnuju !!! Že je ti 13, bych do tebe neřekla :-), ale já taky často slýchala, že mi je víc než doopravdy! Němčinu se učím, ovšem ráda ji taky nemámm 🙂

 • Já jsem v úterý. Hrozný to den. 🙂 Já se učím německy a můžu říct, že se mi ten jazyk naprosto zprotivil. Když jsem byla párkrát v Rakousku a poslouchala tu jejich výslovnost, bylo mi trochu špatně. Těžko se to popisuje, ale určitě mě pochopíš, když řeknu, že to zní, jak kdyby někdo zvracel. To, že je někdo vysvělejší, neberu jako povyšování. Já se prý na svůj věk taky chovám přehnaně rozumně apod.Jinak Pokrevní pouta Adrian? Já tu knihu dostanu až na narozeniny… Ty ho bereš ve vztahu k Sydney nebo ve vztahu s Jill? Líbilo by se mi, kdyby byl s Jill, ale ona je pro něj asi přece jen trochu mladá. U Školy noci se mi to pořád měnilo. Když se Erik choval normálně, zamilovala jsem si ho a svým způsobem i toho profesora se kterým přišla o panenství… Ale teď jednoznačně Stark. 🙂

 • Myslela jsem, že už se o tobě nemůžu dozvědět nic novýho, ale evidentně můžu 😉 .. moment, olivy jsou ovoce? Já celej život žiju v přesvědčení, že je to zelenina 😀 .. a jinak.. to psaní.. hele, holka, neštvi! A radši secvakej nějakou další kapitolku, moc se těším 🙂

 • Další člověk, který je mladší než je. 😀 Mám úplně stejný problém. To poučování je hodně vadná vlastnost, sama ji mám a strašně mě štve, protože si ze mě lidi kvůli tomu utahují (nebo to myslí vážně a to mi vadí ještě víc.)

 • Adelle .R

  Tak konečně někdo, kdo se taky bojí psů. 😀 Jsi zajímavá osoba, Ells :))

  • Já vím, je to hrozné prokletí, co? Přitom mně se pejsci hrozně moc líbí, obzvlášť třeba takový mazel zlatý retrívr, ale jsem prostě hrozný srab, no. Jinak, děkuju, každý máme určitě něco, čím jsme zajímaví, jen jde o to neskrývat to, ale spíš ukázat. 🙂

 • Mariella de Nebe

  Osoba mladší o den a se skoro stejnými oblíbenými knihami? 😀 A vůbec, Lindsey! A za Stmívání se člověk nemusí stydět. Já na něj nějak začínala psát FF a pořád je to taková… lehká srdcovka. O:) A taky jsem ti chtěla pochválit blog, máš to tu vážně pěkné. 🙂

  • Já taky psávala FF, s tím jsem začínala. O:-) Teď už píšu teda vlastní příběhy, ale ano, ta závislost pořád zůstává se mnou. Moc děkuju za pochvalu a Lindsey je jednoduše úžasná. 🙂

 • Jo, Belmonda taky miluju! A všichni kvůli tomu divně koukají, „vždyť to je přece starej a neznámej herec“… za to mám vždycky chuť zabíjet -_- A ano, animované filmy forever ^^
  Jsi velmi sympatická! :)) Přeju hodně úspěchů na střední ;))

  • 😀 Přesně tak! Miluju staré filmy! :3 Díky. 🙂