Knižní recenze

Recenze: Ztráta & zrada

ztrataazrada1Název: Ztráta & zrada / Of Loss & Betrayal

Autorka: S. H. Kolee

Překladatelka: Jiřina Stárková

Série: Madison & Logan

Díl: 2.

Počet dílů v sérii: 2

Počet stran: 328

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2016

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Madison a Logan prožívají oboustranně šťastný a ničím nezkalený vztah. Minulost je zapomenutá a s ní i někdejší polovičaté a neupřímné romance, které bránily naplnění jejich dlouholeté osudové přitažlivosti.

Jen co přestane Madison pronásledovat přízrak sebevraždy její nejlepší přítelkyně, Logan musí čelit útokům své někdejší milenky Kristiny, která se nedokáže smířit s rolí zavržené partnerky. Po dvou autonehodách utrpí Logan ztrátu paměti a Madison, která byla přesvědčená, že její vztah s Loganem už nic neohrozí, je přinucená bránit své vlastní štěstí před zlobou a nenávistí a bojovat s nepředvídatelnými zvraty osudu, aby uhájila vše, v co až doposud věřila.

První dojmy z obálky:

Pěkná, vedle své sestřičky nepůsobí nijak rušivě. Ale ta originální na mě působí luxusnějším dojmem + je to fakt jako by dlaň natažená s prstenem. Což byla věc, která se mi líbila, protože zásnubní prstýnky se většinou dávají s povlečením, nebo s typickou krabičkou, takže je to takové neosobní. Naše česká mi naproti ní přijde jemně nevýrazná.

Hodnocení obálky:

6 hvezdicek

O autorce:

S. H. Kollee o sobě uvádí jen velmi málo údajů a sama říká, že si na sdělování soukromých informací nepotrpí. V říjnu 2013 se stala maminkou dcerky. Jejich život provázely zdravotní problémy, které S. H. Kolee hluboce zasáhly. Mateřství pro ni představuje největší boj a současně nejnádhernější zážitek v životě. Cítí, že ji jako člověka změnilo. Důvěrně poznala utrpení bezmoci, když dcerka usedavě plakala a ona ji nemohla ukonejšit. S pomocí specialistů zdravotní potíže překonaly a nyní se může těšit z dceřiných pokroků i její dobré nálady.

S. H. Kolee však vždy klade velký důraz na komunikaci se svými čtenářkami a čtenáři. Cení si jejich trpělivosti, porozumění při prodlevách s vydáváním nových knih v důsledku onemocnění dcerky; má radost z jejich vzkazů a přání.

Recenze:

Máme tu pokračování (a zakončení) příběhu Madison a Logana, tentokráte s velkými zvraty, opět s lítostí, láskou a pochopitelně ztrátou a zradou. Hezky řečeno, co říkáte?

ztrataazrada2Je to tady! A tak brzo! Jůůů, žůžo! Ne, tak počkat… 

Ne, při čtení si rozhodně neudržíte plánovaný výraz pokerového mistra. Budete mlátit hlavou do zdi, tlemit se jako tuleni skřížení s prasátkama a nadávat jako dlaždiči. Pokud budete číst v noci, tak po emočním vyšťavení padnete do peřin téměř v bezvědomí. Ale všechno hezky popořádku.

Nezačíná se vůbec zlehka, jedna peprná scéna střídá druhou. Hlavní hrdinové by potřebovali praštit kabelkou a pak je to jako jízda na horské dráze. Vy si hryžete nehty, čekáte co se nabalí příště a čtete a čtete a čtete. Celé to je opětovně z pohledu Maddie, textem vás provází ich-forma a celé se to čte fakt rychle. Bohužel, vše má svá negativa.

„Jak se daří pacientovi?“ zeptala se nemístně rozmarným tónem. Chápala jsem, že se snaží být pozitivní, ale mně to šlo na nervy. Řekla to, jako by si Logan nechal vytrhnout krční mandle, a ona zjišťovala, jestli si dá zmrzlinu.
„Báječně. Probudil se, trochu si zaposiloval, zjistil si, jaké bude dnes počasí a pak zase upadl do bezvědomí.“
Její úsměv ani krapet nezakolísal a jen přikývla a začala přezkoumávat životní funkce na monitoru.

ztrataazrada4Na knize mi nejvíce vadila její přemrštěnost. Láska & lítost si u mě zasloužila nějaké ty výhrady, tohle pokračování (a vlastně i zakončení) ve mně zanechalo pocit, že se jednalo o cosi navíc. Pro mě jako čtenářku by bylo daleko lepší, kdyby autorka tento díl zkrouhla a sloučila ho s prvním. Chápu ten úmysl, i já jsem chtěla pokračování, protože i přes ty chyby to bylo vlastně moc pěkné čtení. Ani já jsem se ještě s Maddie a Loganem nechtěla loučit, přesto bych to za tu cenu umělého natahování neriskovala. Přitom by fakt stačil jen malý zásah. Apropo, vynechala bych i pár erotických scén a zjemnila slovník. Stačí říct, že dámský klín, pivní láhev a přeplněný bar je fakt divná a nehygienická kombinace. A ještě lepší je, že vás to čeká hned na začátku knížky, takže se bojíte, co na vás vyskočí dál.

„Snažila jsem se přijet co možná nejdřív. Nechtělo se mi věřit, že tě potkala další autonehoda. Taková smůla.“
Potěšilo mě, když jí Logan ruku jemně vykroutil, nicméně ji obdařil zdvořilým úsměvem.
„Promiň, ale nevím, kdo jsi.“

ztrataazrada3Po předchozím odstavci tomu možná nebudete věřit, ale Ztráta & zrada se mi vcelku líbila. Pořád jsem tam viděla tu čtivost, hlavní hrdinové, co mě v prvním díle tak iritovali, vystřídala jedna hnusná bejvalka, takže jsem si pořád měla nad čím rvát vlasy, ztráta paměti už mi přišla vážně trošku přes čáru, ale pořád jsem po přečtení pár desítek stran neměla pocit, že bych knihu potřebovala odložit (kdyby se mi v té chvíli už nechtělo k smrti spát, protože romanťárny jsou vždycky nejlepší na zregenerování zdemolovaného mozku před spaním). A přečetla bych si to znovu. Což je samo o sobě diagnóza… Ale, každopádně…

Ztrátu & zradu už asi nebudu moct hodnotit lépe, než Lásku & lítost, což je celkem smutné, protože 5/10 ve mně evokuje něco, co číst nechci. A tak to prostě není. Pořád doporučuju všemi deseti začít s Osudovou náhodou, která se mi zatím od autorky líbila zatím nejvíc a až potom se propracovat k této minisérii, kde se na misce vah perou k uzoufání tvrdohlavé a ničemné postavy a něco, co bych označila za typickou esenci S. H. Kolee, co ze všeho dokáže udělat fajn pohádku na dobrou noc. Takže ano. Přečíst. Ale jen baby, co rády romantiku a nejsou náročné čtenářky (nebo jsou, ale čtou rády i nenáročnou literaturu).

Hodnocení knihy:

5 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet