Co se jinam nevešlo

Svět knihy 2016 – záložky, přípravy, kufry

svetknihy

Je rané odpoledne – čtvrtý máj,
rané odpoledne – je knihy čas…

Minulý rok to bylo poprvé, co jsem za dlouhou dobu jela do Prahy a nebylo to ani zoo, ani žádné památné místo. Jednalo se o Svět knihy, který jsem měla možnost spatřit poprvé, a to na jeden den, za zadkem bráchu, který si ve finále vybral víc knížek, než já (ale nemůžu mu to vyčítat, u Svojtky jsem si pěkně poseděla) a stejně ve finále brblal, že už chtěl jít domů dřív. Tento rok se chystají velké změny, protože nejen že zůstává doma, ale s maminou se jede na tři dny. A tak jsem tu s lákadlem na záložky a program, který mě zaujal.

13169838_1370171349676268_215820509_oLeckdo si už na Facebooku mohl všimnout, že budu rozdávat záložky. Záložky jsou troufám si říct pěkné, takže pro to budete muset něco udělat. Zahrát si hledačku a hodit menší pokec, ráda vám pak jednu vydám.

Podle čeho mě identifikovat? Na hlavě mám fakt hodně vlasů, kudrnatých skoro stejně jako je mají černoši, jsou světle hnědé, asi po ramena, kromě toho jsem vysoká asi 180 cm a žádný vyžlík taky nejsem. Pokud půjdete v sobotu, pravděpodobně vedle mě uvidíte hobita, toho se nelekejte, to je jenom Zašitá v knihách. Potkat mě jinak můžete od čtvrtka do soboty, žádné heslo nepotřebujete, prostě naval záložku a ádijé. 😀

Abyste mě poznali, přikládám momentální špatně osvětlené tepláčkové foto.

 

Tak. Abychom se už konečně přesunuli k programu, co mám nalajnované na čtvrtek, je:

 • Thomas Brezina – Ne, mně se prostě nemůže poštěstit, abych ráno nevstávala už v pět, ale třeba  až v luxusních sedm. Nutno dodat, že jestli se něco pokazí jako vloni a vlak zůstane trčet v poli tři čtvrtě hodiny, tak budu fakt nehorázně na***… 🙂 Prostě to musím stihnout. První knížku jsem od něj četla cca ve dvanácti. Mám ji doma. A pláče o podpis. Takže prostě jedu.
 • Jak se stát redaktorem Pevnosti a získat bohatství i slávu – Tohle mě fakt zajímá, protože Pevnost si občas koupím a při pomyšlení na (jakoukoliv) práci redaktorů mě jímá silná zvědavost.
 • Workshop pro začínající překladatele (nejen) ze severských jazyků – Překladatelé, na který v podstatě závisí úspěch překladatelské literatury. Ne, vážně. Když se vám v knize nelíbí slovosled, slovní obraty, často za to může překladatel. Naopak, pokud tomu dodá své určité kouzlo a kniha se vám čte skoro sama… Překladatelé zaujímají velké místo v literatuře a já bych chtěla vidět, jak jejich práce vypadá. Navzdory tomu, že už teď vím, že musí mít nějaké to spisovatelské střevo, aby to nám čtenářům nějak pěkně naservírovali a původního tvůrce přitom nepoškodili.
 • České autorky fantastických žánrů – Vilma Kadlečková, Františka Vrbenská, Hanina Veselá a Petra Neomillnerová – Myslíte, že si budu moct dojít pro podpis? Já jo, protože Amélie byla fakt super. A je jedno, že je pro děti.
 • Eat&Read Nordic – Tohle se mi s předchozím program trošičku prolíná, ale chtěla bych se sem nějakým zázrakem dostat, protože o severském jídle vůbec nic nevím. A scénické čtení je vždycky zážitek.
 • Spisovatel nebo knihovník? – Tohle snad nepotřebuje ani komentář, téma na které se obrovsky těším.
 • Anticena Skřipec – Anebo… si zajdu sem. Navím, buď předchozí program, nebo tento, uvidíme podle nálady.

Pátek:

 • Tomáš Němeček a Tomáš Chlud – beseda („Velikáni do kapsy“) – Možná dětský program, ale s mamkou se těšíme obě, historie podaná zábavnou formou je to nejlepší, co může být.
 • Norská dětská literatura – Siri, Siri, Siri!
 • Eat&Read Nordic – Kdybych nestihla ve čtvrtek, tak v pátek už prostě musím!
 • Dmitry Glukhovsky – No comment.
 • Severská literatura psaná ženami – Majgull!
 • Knihy, knihovny a knižní kultura v Grónsku – Tohle mě zajímá obzvlášť, protože každá země má své specialtky a co se týče knih… Prostě paráda!
 • Kateřina Tučková – Tady si zaběhnu pro podpis k Žítkovským bohyním…
 • Audiokniha: literatura všemi smysly – A tady si posedím s mamkou, velmi ochotně, protože zvučit audioknihy je taky určitě proces.
 • Listování s Lukášem Hejlíkem – Na Listování si chci zajít už pěkně dlouho, má jít o zábavné zpracování určité knihy, konkrétně v pátek to je Merde v Evropě.

Btw. Neptejte se, na co všechno půjde v pátek máma, já si jedu na knižní program, ona zas vidět (a pochopitelně slyšet) herce.

Sobota:

 • Jak napsat dobrý román? – Prostě to potřebuju slyšet. A vidět. A celkově.
 • Soutěž o nejlepší recenzi na severskou knihu – slavnostní vyhlášení – Z jistých osobních důvodů se musím dostavit a postavit se na třetí stupínek vítězů. Ejchuchů! Jo, taky mi slíbili, že si budu moct popovídat (a vytáhnout rozhovor) se Siri Pettersen, takže na to se fakt těším. I když ještě nevím, v kolik to v sobotu bude. Prostě paráda!
 • Tereza Matoušková – Chybí mi Děti vánice a bez nich se domů nevracím. Berte to na vědomí, jdu přes mrtvoly.
 • Gorila a já – scénické čtení Lukáše Hejlíka – A další Listování!
 • Při nejzazším moři – Pohádka Andersena pro mě byly sice vždycky ty nejméně oblíbené, protože na konci často vyhrálo zlo, nebo byly moc ponuré, ale ráda se podívám.
 • Příběhy měst – Podle toho, jak budu unavená chci omrknout i tento program, protože inspirace v jakékoliv podobě je pro všechny spisovatele důležitá a my čtenáři jsme jí tolik vděční, že s nimi jde ruku v ruce.

Pak už asi budu obíhat s mámou a nakonec vláčkem do Brna a pápá. Tentokrát jsem už vybavená a nově vlastním prostorný kufr, který nepojme nic jiného, než knihy. Kromě uvedeného plánujeme s mámou ještě obejít celý veletrh, zhlédnout trvalé výstavy po dobu konání, zajít na plavání, planetárium a akvárko Mořský svět.

Uf. A na co se chystáte vy?