Rozhovory s autory

Rozhovor: Majgull Axelsson

58504-1_1_dubnova-carodejka

Protože se Svět knihy blíží mílovými kroky, dnes tu pro vás mám rozhovor s Majgull Axelsson, mimo jiné autorkou Dubnové čarodějky. Letos ji na veletrhu uvidíte představovat novinku Nejmenuji se Miriam. Za poskytnutí rozhovoru tímto děkuji nakladatelství Metafora, z této příležitosti mám opravdovou radost.


Můžete nám na začátek říci něco o sobě a o knihách, které píšete?

Moje knihy se obvykle soustředí na moji dobu, což znamená, že pokrývají švédskou historii v průběhu posledních 70 – 80 let. Je to rovněž doba, kdy jsme měli (a ztratili) švédský sociální stát. Jeden ze základů ideje a této společnosti bylo, že by nikdo neměl zůstat pozadu nebo by se s ním mělo zacházet jako s nevlastním dítětem a jako jedinec nemít stejné šance a možnosti jako ostatní. Pro lidi jako já a mnoho dalších to fungovalo celkem dobře. Pro lidi pocházející z dělnické třídy, kteří najednou dostali možnost studovat zadarmo, obdrželi učebnice bez jakéhokoliv poplatku a rovněž štědré dary na další studium. Jak můžete vidět při čtení Dubnové čarodějky a mé nejnovější knihy Nejmenuji se Miriam, pro mnoho dalších to ale nefungovalo. Po dlouhou dobu jsme žili v bublině plné rozpaků a já sama ji chci rozbít.

Tento rok jsou oficiálními hosty Světa knihy severské země. Který severský autor (autoři) je váš oblíbený?

Je jich tolik! Hodně jsem si užila knihy Sofi Oksanen a Kjell Westöa z Finska, a také samozřejmě švédské autory Kerstin Ekman a PO Enquista.

Jak a kdy jste jako spisovatelka začala?

Dokud mi nebylo kolem 40 let, pracovala jsem jako novinářka. Poté jsem napsala literaturu faktu o dětské práci a pak jedna věc vedla k druhé a najednou jsem měla dopsanou dokumentární novelu o dětech a sexuálním obchodováním. Pak jsem si uvědomila, že tohle a nic jiného chci dělat.

Co vás inspiruje?

Nemožno říci. Hodně různých věcí.

Kdybyste nebyla spisovatelkou, jaké jiné povolání byste si zvolila?

Žádné! Když jsem byla mladá, chtěla jsem být herečkou, ale teď jsem opravdu šťastná, že jsem si tuto profesi nezvolila.

Vaše oblíbená kniha?

Moje oblíbená kniha je víc než 100 let stará. Jmenuje se Doktor Glas a byla napsána Hjalmarem Söderbergem. Je tenká, velmi intenzivní a ve Švédsku probírána ode dne, kdy byla publikována.

Posloucháte při psaní hudbu? Pokud ano, ovlivňuje vás v nějakém směru?

Stává se to, ale ne moc často. Obvykle mi slouží k uklidnění, když píši něco, co mě rozrušuje.

Čaj, káva, nebo něco jiného?

Ne. Ale obávám se, že hodně žvýkám nikotinové žvýkačky.

Která obálka Dubnové čarodějky se vám líbí nejvíce?

Německá, ta co vypadá velmi podobně té vaší. A ta z Jižní Koreje, která je téměř stejná, ale má ještě víc překrásných barev.

Jaká je vaše rada začínajícímu spisovateli?

Čtěte a čtěte hodně, ale nečtěte cokoliv z jiného důvodu, než že se vám kniha líbí. Život je příliš krátký na to, abyste ho strávili s knihami, které vám nemají co říct.


Tak. Doufám, že jsem vás rozhovorem nalákala na Dubnovou čarodějku, kterou si budete moct na Světě knihy i podškrábnout. Ode mě můžete v nejbližších dnech očekávat recenzi na druhé vydání Dubnové čarodějky.