Knižní recenze

Recenze: Rebel

241_Rebel_cv_CZENázev: Rebel

Autorka: Amy Tintera

Překladatelka: Jana Hejná

Série: Reset / Reboot

Díl: 2.

Počet dílů v sérii: 2

Počet stran: 357

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná

Oficiální anotace:

Wren 178 si myslela, že se své lidskosti nadobro zbavila už před pěti lety. Když tehdy zemřela a vstala z mrtvých po 178 minutách jako resetka, získala nové užitečné vlastnosti, které z ní učinily dokonalého vojáka Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění (KLEZ). Pak se ale objevil Callum 22 a rázem všechno převrátil vzhůru nohama.

Po útěku od KLEZ jsou oba připraveni začít nový život v rezervaci pro resety. Jenže Micah 163, reset, který rezervaci řídí, má temnější plány: chce vyhubit lidi. Všechny. Micah celé roky buduje armádu resetů a nyní je připraven zahájit invazi do měst. Callum je odhodlán lidi chránit. Wren už nechce o boji nikdy ani slyšet.

Na jedné staně stojí Micah, na druhé KLEZ. Wren a Callum váhají někde uprostřed mezi nimi. Zdá se, že jim zbývá jen jedna možnost…

První dojmy z obálky:

Jsem ráda, že Egmont stejně jako u prvního dílu ponechal originální obálku, protože i když na ní v podstatě nic není, svou jednoduchostí přímo volá po pozornosti.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

5768611O autorce:

Amy Tintera je spisovatelkou YA románů. Vyrostla v Austinu v Texasu a vystudovala Texas A & M University s titulem v oboru žurnalistiky. Po obdržení magisterského titulu v oboru film na Emerson College se přestěhovala do Los Angeles, kde zjistila, že ji pracovat ve filmovém průmyslu nebaví a vrátila se ke své první lásce, psaní.

Kromě románů Reset a Rebel jí nově vychází i kniha Ruined.

Více se o ní můžete dozvědět na amytintera.com

Recenze:

Reset se u nás na pultech objevil už v roce 2013. Jako každá jiná dystopie zaujal nejedno čtenářské oko a jak se dalo čekat, navnadil na další díl – Rebel. Ten v ČR spatřil světlo světa až koncem roku 2015. Nutno podotknou, že za ty dva roky se se lecco změnilo. Dystopií přibylo, čtenáři je začali vidět trochu jinak. Co se týče mě, na Rebela jsem se těšila snad věky a jásot který po oznámení vydání nastal, nebyl o nic menší, než po přečtení jeho stařičkého předchůdce Reseta. A jak tedy obstál?

vzpoura-resetu24Hned na první straně mě udeřilo jméno Callum značící začátek kapitoly z jeho pohledu. To byla snad nejradikálnější změna, jakou jsem mohla čekat, a přesto neočekávala. Rozdíl mezi Callumem a Wren byl díky tomuto drobnému doplňku ještě markantnější, těžko byste našli rozdílnější postavy, co by se tak dokonale doplňovaly. Callum hloupoučký, lidský, pořád ještě kapku naivní, hodný, Wren už sice vřelejší, přesto nedůvěřivá a už ostřílená zkušenostmi, přesto toužící po míru. Za co musím autorku pochválit, je, jak pěkně si se střídáním pohledů vyhrála. Vždy navázala tam, kde přestala a neopakovala se. Což byl na druhou stranu menší kámen úrazu, protože než jsem se stihla plně zorientovat, jsem byla kapku zmatená, přitom se snažící udělat si pořádek v tom co vím a co už ne. Přesto, jakmile jsem se začetla a zorientovala se, autorčin lehký styl jsem začala poznávat. Ten byl téměř stejný, jen o maličko vytříbenější a stravitelnější.

Wren zvedla zápěstí a muž přistoupil blíž, aby si mohl čárový kód a číslovku prohlédnout na vlastní oči. Sevřel jsem ruku kolem vlastní dvaadvacítky a v duchu si přál, aby šla ta hloupá čísla z kůže sedřít.

vzpoura-resetu5Pamatuji si, že na prvním díle mi nejvíc vadila jakási sešroubovanost a osnovy, co nedaly možnost Resetovi vyhlédnout z davu a pojmout širší spektrum čtenářů. Ano, i tady jsem měla podobný pocit, kdy jsem se sice usmívala (v těch okamžicích, kdy šlo do tuhého pochopitelně ne) a knihou téměř proplouvala, přesto jsem Rebela nemohla porovnávat s jinými soudobníky, protože by to prostě nešlo.

Na jednu stranu zde máme celkem sympatické postavy, se kterými se můžeme ztotožnit, na straně druhé předem známe hlavní linku a body příběhu. Zázrak je, že i přes svou poměrnou předvídatelnost se vám u něj daří úspěšně vypnout a užít si ho. Ale nakonec proč vlastně ne? Najdeme zde napětí, občas i menší překvapení a i kousíček té romantiky. Autorka nepíše roztahaně, umí využít to, co má v rámci žánru působí přesně tak, jak má.

Sérii Reset doporučuji všem, co se dystopie ještě nestihly přejíst (mě pořád ještě jakoby zázrakem ne) a stejně jako já v nich vidí buď odreagování na dlouhé večery, nebo i něco co dokáže překvapit. Rebela hodnotím jako vkusné zakončení série, o ždibeček lepší než Reset, s větší dávkou akce a napětí. Velké plus musím udělit za Calluma, ke kterému jsem se původně moc neznala, avšak díky částem psaných z jeho úhlu pohledu, se můj názor na něj změnil. Pokud se vám tematika zalíbila, vůbec bych neváhala, Reset i Rebel jsou knihy přímo určené na odreagování, kde nemusíte moc přemýšlet, a přesto se vám dostane pořádná dávka akce a napětí.

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Egmont