Knižní recenze

Recenze: Pád

pad1Název: Pád / The Fall

Autor: R. J. Piñeiro

Počet stran: 404

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2016

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

„Prvotřídní thriller z pera zkušeného profesionála. Loni jsme tu měli román Marťan od Andyho Weira, letos přebírá pochodeň Pineirův Pád.“
Open Letters Monthly

Připravuje se TV seriál

Jack Taylor odjakživa potřeboval k životu dobrodružství a adrenalin. Pro vládu testoval výzbroj a výstroj v nejrůznějších drsných prostředích, od vyprahlých pouští přes hlubiny oceánů po ledové vrcholky hor. Až mu byla i samotná Země malá…

Dalším krokem v Jackově slibné kariéře je zvlášť extrémní kousek – na vlastní kůži vyzkouší možnost strategických výsadků z kosmu. A nejde o „pouhý“ skok ze stratosféry, jaký absolvoval Felix Baumgartner nebo Joseph Kittinger. Jack se chystá vrhnout se do prázdna až z nesmlouvavé žhavé termosféry, překonat rychlost zvuku a čelit řadě předvídatelných nebezpečí: vzplanutí v atmosféře, selhání výstroje či vlastního organismu.

Jenže na to, co ho čeká dole na Zemi, ho žádný výcvik nepřipravil!

První dojmy z obálky:

Dechberoucí, originální… Má úplně všechno, co by měla správná obálka mít. Z toho by si mohlo vzít leckteré nakladatelství příklad.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

pad2O autorovi:

Rogelio J. Pineiro se narodil na Kubě a vyrůstal ve Střední Americe, na konci sedmdesátých let minulého století přesídlil do Spojených států. Vystudoval elektroinženýrství a pracoval v oboru mikroprocesorů. V počítačovém průmyslu působil až do roku 2011, odkdy se plně věnuje psaní knih.

Literaturu miloval od dětství, četl v každé volné chvilce, a tak se s nadšením a nasazením sobě vlastním pustil do psaní. Je autorem řady románů, např. Conspiracy.com, Firewall, Cyberterror, Shutdown, Ultimatum.

R. J. Pineiro má i pilotní průkaz, černý pásek v bojových uměních, je nadšenec do zbraní, sportovní potápěč a cestovatel – projel Evropu, Asii i Ameriku.

Oženil se se svou školní láskou Lory, umělkyní a návrhářkou šperků. Mají syna Camerona a žijí v Austinu v Texasu.

Autorské stránky: www.rjpineiro.com

Recenze:

Pineirův Pád láká na podobnou tematiku jako Marťan, (přiznejme si to) nebývale krásnou obálkou a příslibem TV seriálu. Mělo by se jednat o knihu plnou napětí a překvapení, řadit do žánru sci-fi, pad5dnes tolik podporovaného (obzvlášť po tolik úspěšném zmiňovaném Marťanovi, Gravitaci a Interstellaru). Já sama se musím přiznat, že jsem čekala ledacos. Něco geniálního, něco na chlup podobného Marťanovi… Ale sakra, tohle fakt ne.

Žádný Marťan, žádné očekávané zdlouhavé létání roztáhnuté přes polovinu knihy… Ne, tohle není sci-fi, jaké si představujete. Tolik vyzdvihovaný pád z termosféry se opravdu koná, netrvá ale víc než pár desítek stran (přesně 43). To, co na mě čekalo poté, jsem nečekala vůbec. Mám osobní limit nepopisovat děj nad 50. stranu knihy, proto neřeknu, co tak monstrózního se Jackovi po dopadu na Zemi stane, v každém případě nečekejte Marťana. Ani vesmír. Nebo spíš ne nutně.

Jack se znovu nadechl osvěžujícího vzduchu, poslouchal pumpy a sledoval rychle rostoucí Zemi, jako by hrál nějakou videohru s vypnutým zvukem.

pad3
Jsem ráda, že se nejednalo o super rychle napsanou napodobeninu Marťana, ale něco úplně jiného. Přesto, pár podobností tu ve spojitosti s žánrem sci-fi pochopitelně je. Hned na začátku je poznat, že autor neblábolí o ničem, co by si důkladně neprostudoval a pokud ne, tak nevaří z vody. Technické informace a „zajímavosti ze světa vědy“ čekejte tedy určitě, ne však na úkor příběhu. Autor totiž dobře pamatoval na to, že píše beletrii a nezabýval se nepodstatnými detaily.

Měl by to prostě přijmout. Hluboko uvnitř věděl, že věci se nakonec vždycky nějak vyřeší, dokud se bude držet rozumu, řídit se svým výcvikem a zůstane v klidu.

Kniha je psána v er-formě, díky tomu můžeme „snadno“ přepínat mezi jednotlivými hrdiny. Přesto se musím přiznat, že mi konkrétně tento aspekt knihy občas činil potíže. Stavy zmatení byly velmi časté a než jsem přepla, chvíli pad4mi to trvalo. Ale velké plus za to, že to autor dokázal využít i ve svůj prospěch a těmito změnami úhlů pohledu udělal příběh barvitější a řekla bych i lépe uchopitelný. Kdyby se jednalo jen o Jacka, o hodně bychom při čtení přišli.

Autor si zakládal na tom, aby psal výhradně o věcech, které znal. Nešel přes čáru, věděl o čem píše, a tak určitá nezasvěcenost v některých ohledech není v příběhu vůbec patrná. Román tak působí realisticky a perfektně mu to šlape Je akční, napínavý, někdy i hrozivý. Líbilo se mi to, a to hodně, navzdory tomu, že knihy způsobující husí kůži nutně nevyhledávám. Marťan to sice není, ale nápad a zpracování to má špičkové.

Příběh Jacka Taylora ve výsledku zasahuje hned do několika literárních žánrů. Poprvé, sci-fi. Podruhé, thriller. Potřetí krimi. Počtvrté horor (i když pro většinu čtenářů možná ne, já jsem na tyhle věci prostě citlivka). Raději nepočítám, kolik témat používá. V každém případě, kdybych to všechno měla splácat dohromady a vystihnout to jedním slovem, pak je to jedno obrovské puzzle. Někdy trochu hůře poslepované (autor by musel být génius, aby si všechny podrobnosti uhlídal), jindy trochu stereotypní (klišé, ach to klišé), i přes všechny chyby to je ale dílo, které překvapí a nadchne. Za mě tedy 9 hvězdiček se smeknutým kloboukem za to, co se podařilo autorovi vytvořit.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet