Knižní recenze

Recenze: Wake

wake1Název: Wake

Autorka: Amanda Hocking

Série: The Watersong Quartet

Díl: 1.

Počet dílů v sérii: 4

Počet stran: 309

Nakladatelství: Tor

Rok vydání: 2012

Vazba: Měkká

Děj:

Fall under the spell of Wake—the first book in an achingly beautiful new series by celebrated author Amanda Hocking—and lose yourself to the Watersong.

Gorgeous. Fearless. Dangerous. They’re the kind of girls you envy; the kind of girls you want to hate. Strangers in town for the summer, Penn, Lexi and Thea have caught everyone’s attention—but it’s Gemma who’s attracted theirs. She’s the one they’ve chosen to be part of their group.

Gemma seems to have it all—she’s carefree, pretty, and falling in love with Alex, the boy next door. He’s always been just a friend, but this summer they’ve taken their relationship to the next level, and now there’s no going back. Then one night, Gemma’s ordinary life changes forever. She’s taking a late night swim under the stars when she finds Penn, Lexi and Thea partying on the cove. They invite her to join them, and the next morning she wakes up on the beach feeling groggy and sick, knowing something is different.

Suddenly Gemma is stronger, faster, and more beautiful than ever. But her new powers come with a terrifying price. And as she uncovers the truth, she’s is forced to choose between staying with those she loves—or entering a new world brimming with dark hungers and unimaginable secrets.

První dojmy z obálky:

Překrásná práce s vodou, mořská panna navíc vyhlíží správně tajemně a trochu děsivě, takže přesně tak, jak by měla.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

wake5O autorce:

 

Amanda Hocking žije v Minnesotě, píše především YA paranormální romance a městské fantasy. Její série My Blood Approves je o upírech v Minneapolis. Také napsala trilogii o Tryllech, ta se v USA stala bestsellerem. Poté, co se prodalo – zejména ve formátu e-Book – , více než milion jejích knih vydaných samonákladem, je obdivována jako typický příklad úspěchu v digitálním věku.

Její blog můžete najít na adrese: amandahocking.blogspot.cz

Recenze:

wake3Tetralogii Wake začala Amanda Hocking psát už v roce 2012, od té doby si našla nemálo příznivců a dnes se může na serveru Goodreads pyšnit více než 17 000 hodnoceními. Námět je prostý – mořské panny. Na rozdíl od pohádkové představy v podobě Malé mořské víly, nebo Ariel a Modré hlubiny od Disneyho nám ale ponouká úplně jinou představu. Mořské panny jsou v této knize popsány jako bytosti, se kterými byste se nechtěli setkat. A obzvlášť ne v jejich přirozeném prostředí.

Amanda Hocking začíná v tajemném, možná až trochu hrůzu nahánějícím duchu. Prolog není ničím, co by vás mělo přesvědčit o důvěře v sirény / mořské panny / jakkoliv se tyto vodní bytosti rozhodnete pojmenovat. V další scéně už je Gemma, ústřední postava příběhu. Ta si nedokáže ani představit, co ji nadcházející noc čeká. Podivný sled událostí zapříčiní, že se následující den vzbudí malátná, brzy jí však dojde, že její dezorientovanost není jediný pozůstatek toho, co se jí stalo. Najednou je silná a krásná. A začíná v sobě objevovat schopnosti, o kterých se jí ani nesnilo.

Even over the sea, Thea could smell the blood on her. When she breathed in, it filled her with a familiar hunger that haunted her dreams. Except now it disgusted her, leaving a horrible taste in her mouth, because she knew where it came from.

wake2

Text je složen z er-formy, převládají dialogy, odstavce jsou patřičně krátké a úderné, příběh je psán z více pohledů – to vše přispívá k dobrému požitku z knihy.

Přestože kniha čítá přes 300 stran, troufla bych si říct, že díky nadprůměrnému odsazení řádků se stále může řadit mezi ty tenké, které budete mít přečtené ještě dřív, než se stačíte rozkoukat. Lví podíl na tom má samotná autorka, která píše čtivě a bez složitých tvarů. Wake si tak může pořídit kdokoliv, kdo se chce zdokonalit v angličtině, ale zároveň už chce mít nějaký pevný základ ve slovní zásobě.

Harper had been hoping to miss him, but lately it seemed that none of her trips to the dock would be complete without running into Daniel. He lived on a boat that he kept docked there, even though it was a small cabin cruiser, not really meant for habitation of longer than a day or two.

wake4Už z mého dřívějšího čtení trilogie Trylle si nešlo všimnout, že síla autorky tkví v postavách, se kterými se čtenář může ztotožnit. To samé platí o Gemmě a její sestře Harper. Osobně se mi Harper zamlouvala ze všech postav nejvíc, ať už se to týkalo jejího charakteru, nebo vztahu k Danielovi (v případě Gemmy a Alexe to vypadalo všelijak, jen ne přirozeně).

Silnou stránkou knihy jsou mytologické prvky a drobné zvraty, které překvapí, i když je vzhledem ke stavbě příběhu nečekáte. Autorka si umí udržet pozornost a své bytosti se vždy snaží podat originálně, a to ať už se jedná o trolly, mořské panny, nebo cokoliv jiného. Konkrétně u této knihy si můžete být jisti, že na Ariel už nikdy nebudete pohlížet stejně jako tomu bylo doposud.

Wake nenudí, přesto určitá dávka překvapení a „šťávy“ chybí. Vzhledem k tomu, že další díly mají nemalý nárůst v počtu stran, sérii by se mělo v budoucnu dostat více dějových zvratů, což by nebylo poprvé, ani naposledy. Amanda Hocking má totiž většinou ve zvyku sázet na velkolepé finále, navíc psát prostě umí. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat, že další část bude nabitější. Výsledné hodnocení je i přes pár nedostatků krásných 8/10.

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Sponzorováno e-shopem ENbook.cz

Knihu můžete zakoupit zde