Knižní recenze

Recenze: Will Grayson, Will Grayson

willg1Název: Will Grayson, Will Grayson / Will Grayson, Will Grayson

Autoři: John Green a David Levithan

Série: Will Grayson, Will Grayson

Díl: 1.

Počet dílů: 2

Počet stran: 280

Nakladatelství: YOLI

Rok vydání: 2016 (vyjde v dubnu v pevné vazbě, v červenci v měkké)

Vazba: Pevná s přebalem / měkká

Děj:

Chicago je dost velké město a dva středoškoláky z jeho opačných konců může dohromady svést leda náhoda. A aby se navíc ti dva jmenovali úplně stejně, totiž Will Grayson, musí ta náhoda být hodně veliká. Jenže opravdový spád věci naberou teprve tehdy, když se do všeho vloží ještě někdo třetí – kamarád jednoho z Willů zvaný Drobek, tornádo v lidské podobě. Drobek je střední útočník školního týmu amerického fotbalu, autor, skladatel, producent, režisér a hlavní hvězda nejlepšího muzikálu všech dob, a především věčně zamilovaný gay. A když ten se do něčeho pustí, můžete si být jistí, že při zdi se držet nebude… Oba Willy čeká řada příjemných i méně příjemných překvapení a postupně si budou muset znovu přebrat všechno, co si mysleli o sobě, o lásce i o přátelství.

První dojmy z obálky:

Musím se přiznat, že naživo vypadá mnohem lépe, než na internetu. Mám možnost ji vlastnit v trochu jiném zbarvení a popravdě se mi ta převaha žluté líbí víc. Za tu působivou jednoduchost dávám oba palce nahoru, i když ta, co bude na měkké vazbě… Ta je fakt krásná 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorech:

willg2John Green (narozen 24. 8. 1977 – Indianapolis, Indiana) získal mimo jiné ceny Printz Medal, Printz Honor a Edgar Award, jeho knihy se vytrvale drží na žebříčku bestsellerů New York Times, dvakrát byl finalistou Knižní ceny LA Times.

Čeští čtenáři znají jeho díla Hvězdy nám nepřály, Hledání Aljašky, Papírová města, Příliš mnoho Kateřin a Sněží, sněží… (spolu s Maureen Johnsonovou a Lauren Myracleovou).

Bestsellerovým autorem je i David Levithan (narozen 1. 1. 1972 – Short Hills, Millburn, New Jersey), který si už získal zasloužené uznání nejen jako spisovatel, ale také jako editor. Napsal několik velice oceňovaných románů.

Recenze:

Will Grayson, Will Grayson je společným počinem Johna Greena a Davida Levithana. Zábavné na této knize je, že nápad na knihu nevznikl jen tak po vypitém šálku kávy, nebo po vydatné sprše. Ne, základem pro Willa & Willa byla skutečná „událost“, která Davida Levithana potkala. Ještě na Brownově univerzitě si ho všichni pletli s Davidem Leventhalem, co měl za nejlepšího kamaráda a spolubydlícího Jona Greena. Oba se stali přáteli a David měl tak zbrusu nový nápad na tento román. A tak ve spolupráci s Johnem Greenem začali willg5pracovat na dvou odlišných teenagerech se stejnými jmény.

Úplně na začátek musím říct, že si od Johna Greena držím záměrný odstup. Přečetla jsem Hvězdy nám nepřály, otřepala se nad stavbou vět, mrkla povinně na film a dál ho obcházela obloukem. Řekla bych, že prostě nejsem ten typ, na kterého by měl Green účinek a plně se ztotožňuji s názorem Beckie Jane Brown, takže jsem další jeho díla nechtěla riskovat. Will mi padl do rukou úplnou náhodou a ze začátku mě popravdě brali čerti, o chvilku později jsem si ale uvědomila, že by nemuselo být špatné dát mu ještě jednu šanci. Navíc spoluautorem je i David Levithan, tudíž nebylo co řešit a už na cestě domů z narozenin YOLI, která měla trvat asi 4 hodiny, jsem začala listovat.

Když jsem byl malý, táta mi říkal: „Wille, můžeš si vybírat kamarády a můžeš si vybírat z nosu holuby, ale nemůžeš vybírat holuby z nosu kamarádovi.“ Když mi bylo osm, připadalo mi to jako celkem logické tvrzení, ale časem se ukázalo, že je v tom chyba hned na několika úrovních.“

willg3Greenova Willa rozeznáte hned v první kapitole. Není možné se splést, protože ta směsice nerdy (v našem jazyce bych to asi přirovnala k podivínovi) kluka a někoho, kdo se s vámi prvoplánově snaží propojit je úplně jasná. Potom přijde na scénu dívka. Nejedná se vůbec o jeho typ, ale vy prostě víte, čemu to nahrává a co se bude dál dít. Greenovy úseky jsou prostě nezaměnitelné. Já osobně při nich mám pocit, jako bych nahlížela skrz akvárium a nemohla se k postavám dostat, i když ony ke mně ano. Shrnula bych to jako nějaký zvláštní neopakovatelný zážitek, u kterého stále nemohu určit, zda se mi líbí, nebo ne.

Levithan si se svou postavou vyhrál. Při prvních jeho kapitolách jsem měla chuť mlátit hlavou do zdi a řvát, protože Levithanův Will byl extrémně nerudný. Naštěstí se to zlepšilo a já bych řekla, že jsem si k němu dokázala vytvořit lepší vztah, než k jiným postavám. Nutno poznamenat, že forma textu byla zvláštní a netypická, určitě se bude líbit.

pořád váhám, jestli mám zabít sebe, nebo všechny kolem.
připadá mi, že to jsou jediný dvě možnosti. to ostatní je všechno jen ztráta času.

willg4Co se týče příběhu, mezery by se našly. V jednu chvíli si připadáte jako v deliriu, v tu druhou máte sklony přikyvovat, že tohle by šlo s vaším životem sloučit. Při čtení jsem se cítila doslova jako na kolotoči, protože to celé bylo strašně zvláštní a já vlastně doteď nevím, jak bych to člověku, který knihu nečetl, podala.

Kromě Willa a Willa mi v paměti utkvěl ještě Drobek, postavy opačného pohlaví nebyly ani z poloviny tak výrazné, jak by být měly. A hlavně jsem si připadala jako z jiné planety, protože co měly všechny charaktery společné, je nevyspělost, a to mi vadilo. Jeden Will si drží od všeho a ode všech až morbidní odstup, druhý se chová jako spratek (aspoň ze začátku), máme tu Mauru a Jane, další hrstku postav a Drobka. Drobka, který je úplně všude. Drobka, kterého byste milovali, kdyby se nechoval tak, jak se chová. Závěr: Bylo to hodně zvláštní.

Ale měla jsem to přečtené za dva dny, takže hádám, že až tak hrozné to nebylo. Greenovým čtenářům se to bude líbit, o tom nepochybuji ani na chvilku. Každá postava je svým způsobem výjimečná a jeho nezaměnitelný styl je zde znát. Levithan se mi tu líbil o ždibec víc, lépe jsem se s ním dokázala ztotožnit, tudíž ani jeho čtenáři nebudou zklamaní. Já na závěr neodolám a pochválím překlad, protože když jsem minule louskala Hvězdy, skladba vět se mi vůbec nelíbila, tady je to ale úplně jiný šálek čaje a za to tleskám, protože je to pak úplně jiný požitek z četby.

Subjektivně hodnotím Willa & Willa jako průměr, protože by to šlo lépe, ale čtenářům Greena se bude bezpochyby líbit víc. 🙂

Hodnocení knihy:

5 hvezdicek

Za poskytnutí reading copy děkuji nakladatelství YOLI