Knižní recenze

Recenze: První dojmy

prvni-dojmy1Název: První dojmy / First Impressions

Autor: Charlie Lovett

Počet stran: 342

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2015

Vazba: Měkká

Děj:

Ukradla Jane Austenová nápad na Pýchu a předsudek?

Přesně taková otázka pronásleduje milovnici knih Sophii Collingwoodovou. Čerstvá absolventka Oxfordu si najde práci v jednom londýnském antikvariátu a brzy ji zaskočí zvláštní poptávka, když v jediný den do obchodu zavolají dva různí zákazníci a chtějí vzácný svazek alegorií z 18. století. Jejich autorem je Richard Mansfield, spisovatel a kněz, který se před více než dvěma stoletími spřátelil v jihoanglickém Hampshire s mladou Jane Austenovou a stal se prvním čtenářem jejích literárních pokusů. Neobvyklá žádost přivede Sophii na stopu tajemství, jak to vlastně bylo s původem slavné Pýchy a předsudku – a současně před ní otevře otázku milostné volby mezi dvěma nápadníky. Podobně jako v úspěšném Dobrodružství milovníka knih vypráví Charlie Lovett úchvatný příběh o lásce a literárních záhadách, který si vychutnají nejen obdivovatelé a obdivovatelky Jane Austenové, ale všichni ti, kdo propadli vášni číst.

První dojmy z obálky:

Správně tajemná, knižní a poutavá. Plný počet hvězdiček!

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

prvni-dojmy2

 

O autorovi:

Charlie Lovett, bývalý antikvář a zanícený sběratel vzácných knih, píše kromě beletrie i divadelní hry. Žije střídavě v Severní Karolíně a v anglickém Oxfordshire. Proslavil se románem Dobrodružství milovníka knih (2013, česky Paseka 2014), pojednávajícím o tajemství díla Williama Shakespeara.

 

Recenze:

První dojmy si utváří každý z nás. Co se týče historického páru Elizabeth a pana Darcyho, jejich pýcha a předsudky vydaly na celý román – Jane Austen by vám o tom mohla vyprávět. Anebo také ne…

prvni-dojmy3Jane Austen je pojem, který by měl znát každý antikvář, i knihkupec. Jednak protože se jedná o jeden ze základních pilířů ženské literatury, druhak protože nemůžete projít knihkupectvím, aniž byste viděli novodobá zpracování aka Bridget Jones, Austenland, Já a pan Darcy… Nebo také První dojmy Charlieho Lovetta.

Charlie Lovette si vybral zbrusu novou cestu. Brilantní Jane v žádném případě nekopíruje, ani nepřebírá její postavy, ale jen jí z uctivé vzdálenosti vzdává hold a zdravě se jí inspiruje. Pohlcen jí tak může být nejeden milovník literatury.

Příběh se odehrává ve dvou rovinách. Poprvé, příběh čerstvé absolventky a antikvářky Sofie, která se vydává po stopách románu Jane Austen a odhaluje co je pravdy na vzniku jejího nejpopulárnějšího díla. Podruhé, Jane Austen, historická postava a legendární spisovatelka, která je uchvácena psaním. Ať už Jane, nebo Sofie, obě s námi skrz text komunikují a oslovují nás. Ve spojitosti s autorovým vypsaným stylem a tajemnou atmosférou se jedná o skvělou kombinaci, díky které se kniha čte téměř rychlostí blesku.

„Soudím, že znakem dobře propracovaného románu je, když jsou i vedlejší postavy koncipovány jako hrdinové a hrdinky,“ podotkl pan Mansfield.

prvni-dojmy4Autor skvěle zvládl atmosféru příběhu. Očekávaná kombinace starých časů Jane Austen a pátrání po skryté pravdě dávají knize přesně ten nádech, jaký byste od ní očekávali. A ano! Máme tu i nějakou tu romantiku!

O předmětech doličných vám asi moc neřeknu, knihu jsem si užívala jako celek, postavy už byly jen takový doplněk, z nichž největší dojem na mě udělala Jane a Sofie. Ačkoliv ta druhá se v některých chvílích chovala jako pěkná nanynka, protože ty zásadní věci jí navzdory její inteligenci, kterou určitě nepostrádala, unikaly. Ale řekla bych, že za to do jisté míry může její zaujetí, takže budiž odpuštěno, požitek z knihy mi to nijak zásadně nezkalilo.

Na knize se mi nejvíc líbilo, že měla přesně odměřené dávky toho, co by měla obsahovat. Specifickou hrdinku, kterou nelze ignorovat (Jane se prostě nevyhnete), jemnou detektivní zápletku, poctu literatuře, Elizabeth, Darcymu a všechno, co si asociuji s Jane Austen.

Po jeho odchodu zůstala ještě skoro hodinu tiše sedět, mysl stejně vyprázdněnou jako regály okolo. Konečně se zvedla, aby sesbírala knihy, vysypané z krabice, kterou předtím upustila na zem. Byly teď pro ni ještě vzácnější, a než je začala rovnat do úhledné řady vedle krbu, každou zkontrolovala, jestli není poškozená.

prvni-dojmy5Pokud patříte mezi Austenofoby, budu vás muset dopředu varovat, že po dočtení Prvních dojmů budete urgentně potřebovat chňapnout Pýchu a předsudek a znovu se do ní začíst. Jestli jste z druhé skupinky, co buď neokusila, nebo se jí dílo nezalíbilo (barbaři!), První dojmy by vám mohly vybudovat křehkou cestičku a navnadit vás, abyste se po ní vydali.

Co se týče závěrečného hodnocení, knihu nemůžu hodnotit výš než jako velmi, velmi příjemnou a kvalitní oddechovku, protože své mouchy to pořád mělo (celková teorie a problémy s hlavní hrdinkou). ALE volám, abyste si to přečetli, protože litovat opravdu nebudete. V budoucnu, až mi bude mizerně a budu mít zase chřipajznu, sáhnu po této jednohubce a hned poté po Pýše a předsudku. Abych se mohla do Elizabeth a Darcyho zamilovávat znovu a znovu. Tyhle dvě knihy prostě patří k sobě, i když jsou z jiné doby. Tečka.

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji e-shopu Megaknihy

Knihu můžete zakoupit zde