Knižní recenze

Recenze: Láska & lítost

laska-a-litost1Název: Láska & lítost / Of Love & Regret

Autorka: S. H. Kolee

Série: Madison & Logan

Díl: 1.

Počet stran: 350

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2016

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Madison a Logan jsou kamarádi od vysoké školy. Vždycky k sobě měli blízko, a v jednu chvíli dokonce zvítězí nad jejich přátelstvím vzájemná fyzická přitažlivost. Nenaplněný romantický vztah však ukončí sebevražda Madisoniny důvěrné kamarádky, Loganovy přítelkyně.

Jejich životní osudy se rozejdou, ale po řadě let se znovu spojí. Obnovené přátelství přechází v milostný vztah, do něhož znovu zasáhnou stíny tragické minulosti. Madison a Logan nemohou být ani spolu, ale ani jeden bez druhého…

První dojmy z obálky:

Originální se líbí o kapku víc (asi má na to vliv rozdílná vzdálenost), ale jinak asi ano, i když mi přijde, že by mohla mezi ostatními zapadnout.

Hodnocení obálky:

6 hvezdicek

O autorce:

S. H. Kollee o sobě uvádí jen velmi málo údajů a sama říká, že si na sdělování soukromých informací nepotrpí. V říjnu 2013 se stala maminkou dcerky. Jejich život provázely zdravotní problémy, které S. H. Kolee hluboce zasáhly. Mateřství pro ni představuje největší boj a současně nejnádhernější zážitek v životě. Cítí, že ji jako člověka změnilo. Důvěrně poznala utrpení bezmoci, když dcerka usedavě plakala a ona ji nemohla ukonejšit. S pomocí specialistů zdravotní potíže překonaly a nyní se může těšit z dceřiných pokroků i její dobré nálady.

S. H. Kolee však vždy klade velký důraz na komunikaci se svými čtenářkami a čtenáři. Cení si jejich trpělivosti, porozumění při prodlevách s vydáváním nových knih v důsledku onemocnění dcerky; má radost z jejich vzkazů a přání.

Recenze:

Od S. H. Kolee jsem si chtěla přečíst něco dalšího v podstatě ještě před dočtením Osudové náhody. U té se konkrétně jednalo o velmi milý a čistě napsaný příběh, co se hezky četl a ještě pěkně dlouho mi přidržoval úsměv na tváři. Láska & lítost byla v originálu vydána asi rok po Osudové náhodě a za své téma si zvolila velké přátelství propojené s ještě větší láskou.

laska-a-litost3Příběh je psán v ich-formě, a to z pohledu Madison. Už po pár stranách jsem si dokonale připomněla to, co se mi na autorce před pár měsíci líbilo. Styl byl svěží, měl tempo, a i když musím přiznat, že tentokrát jsem viděla opravdu několik scén navíc, pořád se to četlo kupodivu dobře. Ale když už jsem to tak hezky načala…

Někdy je to s vinou/lítostí komplikované. Na Lásku & lítost to sedí dokonale, protože problém, který se vám při čtení bude jevit větší a větší, bude čím dál obtížnější posoudit.

Zamávala jsem vrátnému za přepážkou v přízemí a zamířila k řadě výtahů. K Loganovi jsem chodila tak často, že musel recepčním říct, aby mu mé návštěvy nehlásili domácím telefonem a rovnou mě posílali nahoru.

Věc se má tak, že hlavní hrdinové jsou neuvěřitelní mezci. Vážně jsem si kolikrát připadala jako vzdálený pozorovatel dvou lidí, co mlátí hlavou do zdi a buď nechtějí, nebo prostě jen neumějí svou situaci řešit. Madison i Logan měli laska-a-litost2tendenci neustále opakovat ty stejné chyby, takže se zdálo, že oba pořád trčí na tom stejném místě bez většího úspěchu pohnout se vpřed. Pro čtenáře byl tento stav věcí dost nemilá věc, ale když to vezmeme kolem a kolem, v naší realitě by to bylo celkem pochopitelné. Propast smutku, ve které se oba hrdinové nacházeli, byla nezměrná – smrt blízké osoby je hrozná událost sama o sobě, takže jsem se vůbec nedivila, že se ti dva chovali jako blázni.

Lítost a výčitky jsou mocná věc a někdo se z nich dostává celý život, Logan a Madison tak měli plné právo se chovat jako zabedněnci, ale vzhledem k tomu, že se jedná o knihu a ta jak známo vyžaduje jistý spád a obměny, aby čtenáře zaujala, bych pár scén vyškrtla.

„Víš, že se mi splnil dávný sen. Ráno vstanu z postele a v práci jsem za pár vteřin, doslova po několika krocích. A kolik lidí může říct, že pracuje v pyžamu a nemusí se trápit, že nejsou upravení? Můžu mít vlasy jako vrabčí hnízdo, nebo si pobryndat košili kafem, aniž bych se musela převléknout.“
Logan povytáhl obočí. „Musí na tebe být rozkošný pohled.“

laska-a-litost4Samozřejmě nechci tvrdit, že se celý příběh motal jen kolem „být, či nebýt“. Když Madison nebláznila po Loganovi a on po ní, jednalo se o inteligentní bytost a řekla bych, že i vypravěčku, co si jde za svým. Z příběhu doslova cítíte to drama, a aniž bych vám cokoliv prozradila, musím říct, že ztráta Madisoniny nejlepší kamarádky/přítelkyně Logana (co se vám bude hodit víc, pro oba to byla velká ztráta), vám v průběhu děje zlomí srdce hned několikrát.

Abych to shrnula, Láska & lítost bravurně dostála svému názvu a navnadila mě na další díl. Pro mě jako čtenáře byla v určitých ohledech zklamáním a určitě by se našlo pár věcí, které by šlo vylepšit, vzhledem k pocitům jaké ve mně ale zanechala, mohu říct, že mi S. H. Kolee opravdu sedla. A to i přes nedostatky, které jsem konkrétně na této knize viděla.

Pokud si tedy budete chtít v žánru New Adult najít něco, co na vás dýchne pozitivní atmosféru a dá vám klid při deštivých dnech, jaké právě teď máme, S. H. Kolee se vám bude moc hodit.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet