Knižní recenze

RC Review: Dvě zrcadla

c4cfffb4f9_86461646_o2Název: Dvě zrcadla

Autorka: Karolína Limrová

Série: Dvě zrcadla

Díl: 1.

Počet stran: 276

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2011

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Kate Simmonsová má zálibu ve starožitnostech. Joshua Merboth je upír. Jak do sebe tato dvě fakta zapadají? A jak do sebe zapadají Kate a Josh? Odpověď je jednoduchá. Spojují je dvě stará zrcadla, která dovedou mnohem víc než jen odrážet jejich tváře.

První dojmy z obálky:

Hm… To bude další upířina. A já mám upířiny ráda. 😀 Tuhle si dřív nebo později musím nějak obstarat. Obzvlášť když je od české autorky. Obzvlášť ten název mě mate.

Když ji držím v rukou:

Ta obálka vynikne ještě lépe než na obrázku! A to celkové zpracování těch tesáků. A ty kapitoly! Ách! Jenom když se dívám na tesáky vevnitř provedené do červenobílé barvy, tak mě bolí oči. Tak pokrčím rameny a raději otočím na první stránku.

Hodnocení obálky:

Co jsem od knihy čekala:

Rozhodně ne to co z ní vyklubalo (přečtěte si recenzi, ať víte co tím míním).

Menší seznámení s knihou:

Dvě zrcadla jsou prvotinou Karolíny Limrové, která už napsala i druhý díl, který sice už není o těch samých hrdinech, ale o jedné postavě, která byla trošičku dle mého názoru odstrčena. 🙂

Proč jsem si knihu vybrala:

Na každého českého autora jsem zvědavá, a tak, když jsem viděla upířinu smíchanou s romantikou, víte co to pro mě bylo? Já jednoznačně upíry zbožňuju a ta česká autorka na obálce… Tomu jsem prostě nemohla odolat!

Recenze:

Už když jsem knihu začala číst, všimla jsem si označení kapitol a až v půlce pochopila, že tesáky znamenají pohled Joshe a lidská ústa pohled Kate. Dle mého názoru se to zpracování opravdu povedlo, a jestli mi někdo řekne, že je to s těmi tesáky moc přeplácané, tak ho praštím polštářem. 🙂 Tohle už se stalo mému tátovi, když viděl všude ta ústa. 😀

56c978a039_86461707_o2

Co jsem opravdu ocenila, bylo, že měla kniha dva pohledy. Já nevím, jak je to s ostatními, kdo tu knihu četli, ale do postav jsem se dokázala opravdu vcítit. Obzvlášť do Joshe a jeho uvažování. A také mě potěšilo, že na začátku každé kapitoly je kus z Joshovi minulosti, která hodně věcí objasňovala a pomohla mi „prozkoumat“ upíří život v knížce. Příběh je psán v 1. osobě, jen když je na scéně Joshova minulost, je to psáno ve 3. osobě. Určitě se opakuji, ale tato kombinace mi plně vyhovuje.

Hodně lidí jsem slyšela říkat, že je to kopie Stmívání. Je fakt, že pár základních rysů to má společné, ale to bych mohla říct i o ostatních knihách s upíry. Pro mě je to nové a originální dílo, ze kterého si ještě teď ráda čtu úryvky a mám potíže se odtrhnout.

Je pravda, že ze začátku se skoro nic neděje a prvních 80 stran můžeme čekat spíš romantickou část. Po 80 straně začne Kate pátrat a zažije chvilku štěstí. Pak přicházejí na scénu lovci. Víte, každý upír by měl mít nepřítele a v tomto případě jsem ocenila, že autorka do příběhu nezatáhla vlkodlaky. Co se týče slunce, tato novinka mě překvapila a nejsem si jistá, jestli úplně potěšila. Každopádně to byla nová zkušenost a jsem ráda, že z toho nevylezla taková blbost jako třpytění se na slunci. Meyerová je můj vzor, ale třpytky? To ještě dnes nechápu…

Co se mi opravdu líbilo, bylo, že si Josh s Kate nehráli na dvojici, která je až po uši zamilovaná a pak z ničeho nic: Je konec! Už tě nechci! Nemám ráda knihy, kde se postavy rozcházejí jen, protože ji neumí autor jinak zpracovat, aby se čtenáři nenudili. Karolína Limrová to pojala tak, že nebylo třeba rozchodů a zlomených srdcí. I když… No, s těmi zlomenými srdci to není tak úplně pravda. Někdo zlomené srdce opravdu měl.

Ano, ano. Už víte, k čemu mířím? Nemůžu si pomoct a musím Meyerovou opět zmínit. Pokud jste team Edward, je na 90% jisté, že budete team Josh. Danny, druhý nápadník Kate mi ale nepřijde jako sobec. Právě Danny bude hlavní hrdina Dvou mečů a teď nevím, jestli jsem to už říkala, ale těším se, až ji dostanu do ruky. Já osobně jsem si opět zvolila Joshe namísto Dannyho. Upíři jsou charizmatičtí, to se popřít nedá.

5d5252df40_86461718_o2

Co mi vadilo, bylo, že jsem Joshe občas přistihla, že má stejné chování jako já nebo kterákoli jiná dívka. Myslím, že by se kluk při pohledu na mužský hrudník v zrcadle asi moc neusmíval jako nějaká puberťačka. Anebo se možná pletu a křivdím mu, protože mužsou mysl opravdu zatím nedokážu pochopit… Co mi přišlo až nadpřirozeně neuvěřitelné, byly reakce Kate. Josh jí „něco“ řekne a ona je úplně klidná. Překvapená, ale klidná. Ano, láska dělá divy, ale takového člověka bych na planetě hledala jen velice těžko. A ještě jedna věc okolo upírství. Já vím, že to tak dělají téměř všichni autoři, ale na Joshovi nebylo poznat, že by byl starší než 20 letý mladíček. Ocenila bych, kdyby se choval trochu… trochu jako starší člověk. Já vím, že to zní divně, ale doufám, že víte, co tím myslím. Tak… To bychom měli. Nerada na knihy házím špínu.

Závěr:

Po přečtení knihy jsem nemohla uvěřit, že se do ní toho vešlo tolik. Láska, nebezpečí, napětí… Takže vy, co pořád váháte, knihu si přečtěte. Karolína je příkladem toho, že bychom měli české autor/ky podporovat. A teď když mě omluvíte, musím pádit, abych si přečetla zase pár stránek, než se od knihy zase odtrhnu. 🙂

Hodnocení knihy:

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Host