Povídání o knihách

Vánoční knižní TAG

TAG vytvořila Marky 🙂

1) Stromek – Jakou knihu by sis nejvíce přál/a najít pod stromečkem?
Z pekla, prosím! Ten komix mě fakt zajímá už jen svou tloušťkou.

2) Rodina – Se kterou knižní postavou bys nejraději strávila Vánoce?
Tak tohle je zákeřná odpověď. Nevím ani, s kým bych chtěla prokecat obyčejné odpoledne, natož s kým strávit Vánoce. Nějak takhle. Mohla by to být Katniss, mohla by to být Eleanor, mohla by to být Elizabeth, Darcy… S jakoukoliv oblíbenou postavou bych si Vánoce užila.

3) Ozdoby – Jakou knihu sis pořídil/a pouze kvůli obálce?
První, co mě napadlo, je Návrat z temnoty. Anotaci jsem přelítla jen tak zhruba a celou dobu si myslela, že je to fantasy. Přitom krutější knížku svět neviděl. Ale mám ji ráda, vážně mi sebrala dech.

4) Koledy – Která kniha ti vlezla do hlavy a nemohl/a jsi na ni přestat myslet?
Úplně naprosto bezproblémová otázka. Jsem blíženec, takže se pokaždé pro něco smrtelně nadchnu a pak o to ztratím zájem. Knih, na které jsem nemohla přestat myslet byly miliardy, dnes je mám zaškatulkované jako něco, co nemůžu otevřít bez toho, aniž bych přestala na konci nemohla přestat nadšeně ječet. A poslední oběť? Pýcha a předsudek. Nejenže miluju Anglii, ale ještě si v hlavě můžu dokreslovat ty vysoké živůtky a noblesu, s jakou se všechno řeší. A pak je tu ta ironie, pro Austenovou úplně typická. 🙂

5) Cukroví – Jaká kniha je tak sladká jako (tvé oblíbené) cukroví?
Eleanor a Paaaaaaaaaark! Se správným poměrem cukru tak, aby to nebylo přeslazené a bylo to v mezích reálného uvažování. Jop, to je moje.

6) Dárek – Která kniha si pro tebe nachystala největší překvapení (rozuměj plot twist)?
Ostrov lhářů. Ten konec nečekal nikdo a já jsem z něj byla zoufalá.

7) Pohádky – Jaká je tvá oblíbená dětská knížka, ke které se rád/a vracíš?
Knížky z dětství už moc nečtu, ale kdybych si měla vybrat, tak asi Kráska a zvíře. Je jedno, jestli ji vidím v Disneyho podobě, nebo mám před sebou její obyčejnou verzi, vždycky mě určitým způsobem zaujme.

8) Betlém – Kterého autora bys nejraději obdaroval/a a za co? Co bys mu daroval/a?
Poté, co jsem viděla Becoming Jane, ráda bych Jane darovala nějakou knihu, která by popisovala, čeho nezávislé ženy jako ona dosáhly. A vím, že tohle smrdí feminismem, ale pro mě jsou feministky všechny ženy, které využívají toho, že mohou dělat, po čem touží, protože dřív nemohly. Stejně tak Jane Austenová. I když byla spisovatelkou, měla to těžké.

9) Sníh – Jakou knih bys nejraději zahrabala do sněhu a už ji nevytáhla?
Jakoukoliv od Johna Greena. Při pohledu na jeho knihy  dostávám panické záchvaty, protože jsou fakt všude.

10) Zvoneček – Kterou knihu je nejlepší číst o Vánocích a proč?
Vánoční koledu. Každý ji minimálně jednou viděl v televizi a každý si z ní můžeme vzít ponaučení.

Přišel čas na nominace. A tady vás trochu ošulím, protože každý, kdo čte tuhle větu, má povinnost TAG udělat. Nominuji tě!