Knižní recenze

Recenze: The Secret Diary of Lizzie Bennet

Diary-of-Lizzie-Bennet2Název: The Secret Diary of Lizzie Bennet

Autoři: Bernie Su a Kate Rorick

Série: The Secret Diary of Lizzie Bennet

Díl: 1.

Počet stran: 380

Nakladatelství: Simon & Schuster

Rok vydání: 2014 (v ČR nevyšla)

Vazba: Měkká

Děj:

There is a great deal that goes into making a video blog. Lizzie Bennet should know, having become a YouTube sensation over the course of her year-long video diary project. The Lizzie Bennet Diaries chronicled Lizzie’s life as a 24-year-old grad student, struggling under a mountain of student loans and living at home with her two sisters – beautiful Jane and reckless Lydia. What may have started as her grad student thesis grew into so much more, as the videos came to inform and reflect her life and that of her sisters. When rich, handsome Bing Lee comes to town, along with his stuck-up friend William Darcy, things really start to get interesting for the Bennets – and for Lizzie’s viewers. Suddenly Lizzie – who always considered herself a fairly normal young woman – was a public figure. But not everything happened on-screen. Luckily for us, Lizzie kept a secret diary.

The Secret Diary of Lizzie Bennet provides more character introspection as only a book can, with revelatory details about the Bennet household, including Lizzie’s special relationship with her father, untold stories from Netherfield, Lizzie’s thoughts and fears about life after grad school and becoming an instant web celebrity.

První dojmy z obálky:

Moc hezká, perfektně pasuje k formě příběhu a je příjemná na pohled.

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorech:

BernieSuOct2014

 

Bernie Su je držitel ceny Emmy, výkonný producent, spolutvůrce, tvůrce a režisér seriálu The Lizzie Bennet Diaries za který obdržel cenu Streamy pro nejlépe napsaný, komediální a nejlepší interaktivní program. Su je absolvent Kalifornské univerzity a žije v Los Angeles.

 

Kate-Rorick-199x300

 

 

Kate Rorick je autorkou The Lizzie Bennet Diaries. Napsala řadu televizních pořadů, včetně Zákon a pořádek: Zločinné úmysly a Terra Nova. Ve svém volném čase je bestsellerová autorka historických romancí píšící pod jménem Kate Noble. Rorick je absolventkou Syracuse University a žije v Los Angeles.

 

 
Recenze:

Jane Austen se zapsala do srdcí mnoha čtenářů. O tom svědčí i její nejpopulárnější dílo Pýcha a předsudek, které se dočkalo jak několika filmových adaptací, tak prostoru na prknech, jež znamenají svět. Kromě toho zde máme moderní variace a nekonečné moře knih, které bylo psaním Austen ovlivněno. Proč by ale zrovna tahle kráska měla být hodna vaší pozornosti?

Diary-of-Lizzie-Bennet3Znáte to. Vaši milovanou knihu už máte do srdce vrytou i s její úvodní větou „It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife“, další knihy od Jane už máte taky v merku, a proto se poohlížíte po něčem dalším. Pohled vám padne na moderní zpracování, nebo volná pokračování, ale téměř ke každému nejdete nějakou tu výtku. Vzdáváte to a čirou náhodou narazíte na YouTube kanál The Lizzie Bennet Diaries. Minutu nato už čtete anotaci související knihy, jste nadmíru spokojeni a píšete si ji do svého wishlistu.

The Secret Diary of Lizzie Bennet je dílo výhradně kompatibilní se seriálem The Lizzie Bennet Diaries. Může vás to svádět k tomu, že si budete myslet cosi o nevalné kvalitě, ale vy víte, že byste si nejdřív měli zjistit něco víc.

„Lizzie, part of having a vlog is actually putting it out there.“
I know. I mean, I know communication is an Exchange, and for it to actually occur there has to be a beginning. But Char was about to put my entire life – my room, my parents, my sisters, my bad makeup – on display. With the click of a mouse. It was a little nerve-wracking.

Diary-of-Lizzie-Bennet5Lizzie Bennet má dvě sestry, trochu bláznivou a hysterickou matku a otce, co si z ní zcela běžně dělá žerty. Proti původní verzi je zde provedeno mnoho změn – přesně tolik, abyste neměli pocit, že čtete nějakou podřadnou kopii originálu, ale ne moc, abyste se chytali za hlavu. Standardy jsou jasně přizpůsobené 21. století. Máme tři sestry Bennetovy, přesně ty klíčové – Lydii, Jane a Lizzie. Kitty a Mary zde najdeme také, jen trochu jinak, než bychom čekali. Pár zákroků najdeme i ve jménech hlavních hrdinů. Máme tu Charlotte Lu, Bing Leeho, nebo také Williama Darcyho. Komunikace je zde mnohem odvážnější, přesto natolik distingovaná, aby nepůsobila trapně, ale naopak humorně.

Na Elizabeth jsme si všichni cenili její nezávislosti a otevřenosti. Nová Lizzie oplývá inteligentním sarkasmem, její konverzace s otcem jsou zábavnější než kdy dřív a lamentování její matky ve srovnání s dnešními zvyklostmi pošetilejší než v původní verzi. Její starší sestra Jane je módní návrhářkou, která se těší z každé události v jejím životě (na konci víkendu je ráda, že si může v pondělí zase popovídat s jejími kolegy o tom, co prožila) a Lydia je moderní zobrazení „lehké děvy“. Lizzie vám samozřejmě hned na začátku sdělí, že ji i přes její chyby má ráda stejně jako Jane, ale co si budeme povídat… Vy ji prostě budete nenávidět. A samozřejmě, Darcy, Bing Lee a další postavičky ve hře – ty ani nepotřebují moc velké vysvětlivky.

I could only roll my eyes and back away slowly, because from the look on my mom’s face, anything else wold just be instigation. So I wandered over to my other parent.
„Hey, Dad, thanks for being the reason I’ll never get married,“ I said from the doorway to the den.
„You’re welcome, Lizzie. Anything I can do to help,“ he answered from behind the newspaper.

Diary-of-Lizzie-Bennet1Styl knihy je jednoduše čtivý. Lizzie je naším průvodcem a stejně jako když si vede úspěšný video deník, do toho papírového si zapisuje věci, které zažila. Rozdíl je však v tom, že je nechce je sdělovat veřejně. Jedná se o většinou krátké zápisky stylizované do ich-formy plné jejího typického sarkasmu, který se už nemusí krotit konvencemi raného 19. století a inteligence.

Určitě vám nebudu tvrdit, že The Secret Diary of Lizzie Bennet překoná svého předchůdce Pýchu a předsudek. To by se nepodařilo žádné nové variaci, přesto si můžete být jisti, že se budete královsky bavit a číst s očekáváním, co se asi bude dál dít, jako byste to už dávno předtím nevěděli. Nespornou výhodou jsou i videa, která ke knize neodmyslitelně patří a jsou volně dostupná na YouTube. Osobně doporučuji deníkové zápisky prokládat jednotlivými epizodami, protože i když si v deníku Lizzie přečtete její soukromé myšlenky, je dobré vědět, co říká před publikem ve svém projektu.

Knihu můžete buď koupit sobě jako něco, co vám mile připomene vaši milovanou autorku a dá možnost do příběhu nahlédnout z nové perspektivy, nebo ji můžete darovat někomu, kdo nemá rád klasiku a vy byste jej přesto nějakým způsobem chtěli donutit, aby se k ní nějakou cestičkou dostal. A pokud to pořád nebude stačit, můžete dotyčnému doporučit Austenland.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

Sponzorováno internetovým knihkupectvím ENbook.cz

Knihu můžete zakoupit zde