Knižní recenze

Recenze: Jonathan Strange & pan Norrell

stapno1Název: Jonathan Strange & pan Norrell / Jonathan Strange & Mr Norrell

Autorka: Susanna Clarke

Počet stran: 957

Nakladatelství: Omega

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Na počátku devatenáctého století už v Anglii nikdo na kouzlení nevěří. Dokud se v Hurtfewském opatství neobjeví samotářský pan Norrell, který nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. A je to jako na zavolanou: Napoleon dobyl Evropu, začíná pokukovat i po Britských ostrovech a pomoc kouzel může být k odražení zatím neporazitelného agresora klíčová… Světoznámý fantastický román Jonathan Strange a pan Norrell výrazně vybočuje ze standardu žánru. Kromě výtečné zápletky a bohatého děje čtenáři nabízí ojedinělý literární styl, který odborníci srovnávají s mistrovstvím klasiků Jane Austenové nebo Williama Thackeraye.

První dojmy z obálky:

Ačkoliv filmové obálky moc nehltám, tahle je opravdu krásná. Hodně se mi líbí i ta minimalistická u prvního vydání, tady se mi ale zase líbí zátiší. Grafickou úpravu musím ocenit i uvnitř knihy, vnitřní strany desek zdobí havrani na fialovém podkladu a celé to dolaďují ilustrace rozeseté po celé knize. Dost dobře nemám tak co vytknout, kdybych byla v knihkupectví a viděla ji, musela bych si minimálně přečíst, o čem je.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

O autorce:

stapno2Susanna Clarková se narodila v roce 1959 ve Velké Británii v rodině metodistického pastora. Studovala umění na ženské Koleji svaté Hildy v Oxfordu. Po ukončení studií pracovala několik let jako redaktorka renomovaného mezinárodního nakladatelství Quarto a později jako učitelka angličtiny procestovala Evropu. Po návratu do vlasti se vrátila k práci redaktorky a zároveň začala s vlastní kratší prózou. V roce 2000 byla její povídka Pan Simonelli aneb Elfí vdovec nominovaná na cenu World Fantasy Award. To ale už pracovala na románu Jonathan Strange a pan Norrell, který vydala v roce 2004. Díky němu se téměř ze dne na den stala jednou z nejvýznamnějších britských autorek žánru fantasy.

Recenze:

Jonathan Strange & pan Norrell u nás poprvé vyšel v roce 2007, v květnu letošního roku měl premiéru první díl seriálu pod záštitou BBC a v říjnu měla kniha možnost světlo světa spatřit v novém filmovém kabátku. Společně s Cizinkou to pro mě byla nejvíce očekávaná novinka podzimu. Nutno říct, že čekání se vyplatilo.

stapno4Délkou ani obsahem se se Strange a Norrell rozhodně neřadí mezi jednohubky. Autorka začíná velmi rozvláčně a vy nejenže nevíte, co se bude dít, ale k tomu všemu nevěřícně zíráte na poznámky pod čarou. Sakra podstatnou část příběhu se snažíte neskřípat zuby a setrvat ve čtení. A pak si najednou zvyknete a čtení vás začne zvláštním morbidním pomalým tempem bavit – alespoň já bych tomu takový přívlastek nechala, protože jen malé množství knih mě dokáže zaujmout, pokud zrovna nelítám očima ze stránky na stránku. Nutno dodat, že pokud nezemřete pod tíhou 960 stránkového kolosu, pravděpodobně to bude jedna z nejdelších knih, které jste kdy měli možnost přelouskat.

Kamenné listí a byliny se chvěly a třásly, jako kdyby povlávaly ve vánku, a některé své rostlinné protějšky napodobily do té míry, že rostly.

Sidharth ChaturvediVelké a významné plus si u mě získala doba, do které autorka postavy zasadila. Od přečtení Pýchy a předsudku mi padá brada při pohledu na jakékoliv šaty z regentské Anglie. Fajn, při pohledu na cokoliv z regentské Anglie, ale šaty jsou to především. Autorka nejenže vás velmi ráda zahrnuje „nepotřebnými“ detaily, ale spolupracuje s úžasnou ilustrátorkou (Portia Rosenberg), která text střídmě doplňuje svými černobílými výjevy, které vás nutí občas zalistovat knížkou a pátrat po dalších, které jste zatím neviděli. A vy najednou vidíte přesně ten typ módy, kterou zbožňujete (dobře, tohle bude zajímat spíš tu ženskou část čtenářstva) a máte tendence si postavy a prostředí vykreslovat v takových detailech, které by vás u běžné knihy vůbec nenapadlo řešit. Ostatně, právě to je základní pilíř příběhu.

Nedokážu si ani zdaleka představit, kolik práce za touto knihou muselo stát (ačkoliv 10 let je opravdu úctyhodná doba, je obdivuhodné, že si autorka tuto dobu ještě dvakrát neprodloužila). Susanna Clarke do příběhu zahrnula tolik detailů, že vám pomalu ani nezbývá prostor na dotazy, protože jednotlivé scény vidíte přímo před sebou. A vy čtete rychlostí polomrtvé želvy, protože se bojíte, že byste něco vynechali, nebo si natolik užíváte svoje představy, že to ani nevnímáte.

„A co vaši elfští služebníci?“ nadhodil pan Lascelles. „Jsou viditelní jen pro vás? Nebo je mohou spatřit i ostatní?“
Pan Norrell si odfrkl a opáčil, že žádné nemá.

stapno5Samostatnou kapitolou jsou postavy doslova se míhající napříč příběhem. Jistě, máme tu dva mágy, podle kterých je titul i pojmenován, můžete si být ale zcela jisti, že nejsou jedinými charaktery příběhu. Autorka do děje zakomponovala přímo kvantum různorodých charakterů, kterým vdechla život hned na prvních stránkách.

Celé téma knihy představují alternativní dějiny – ačkoliv je nabitá množstvím magie, nejsme ochuzeni o žádný důležitý milník historie, jakým je Napoleon Bonaparte, nebo třeba lord Wellington.

Na prodiskutování okolo této knihy je toho hodně, pokud se do toho rozhodnete jít, počítejte s tím, že byste si na rozmluvy měli raději předem najít kamaráda čtenáře. Na samotný konec bych chtěla citovat kousíček z jedné recenze na Databázi knih od uživatelky tatjana1737, protože přesně vystihuje moje pocity: S kamarádem, který mi titul doporučil, jsme už svedli diskusi na téma jazyka knihy (Dickensovský), vykreslení anglické společnosti (Austenovské), na jemný humor, ironické narážky, historické osobnosti (lord Byron, který se při pohledu na pohlednou Italku jakoby zhroutil a tvářil se jako při žaludeční nevolnosti).

Jako jediné negativum na knize shledávám její obtížný začátek, kdy jsem se stylem psaní autorky musela nejdřív sžít a teprve pak číst bez toho, aniž bych měla touhu odbíhat jinam. Obsah, vykreslení i rozuzlení bylo naprosto perfektní. Těžko bych v paměti pátrala po něčem, co tam není, moc knih podobných Jonathanu Strangeovi a panu Norrellovi jsem prostě nečetla.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí výtisku děkuji knihkupectví Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu Jonathan Strange a pan Norell zakoupíte v knihkupectvích Knihy Dobrovský.