Knižní recenze

Review: Stefanovy deníky: Zrození

bb32aab2dc_85796852_o2

Název: Stefanovy deníky: Zrození / Stefan’s Diaries: Origins

Autorka: L. J. Smith

Série: Stefanovy deníky / Stefan’s Diaries

Díl: 1.

Počet stran: 237

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2011

Vazba: Měkká

Děj:

17 letý Stefan Salvatore ještě nezná své místo ve světě a už je zasnoubený s Rosalyn. Není z toho nijak nadšený, ale jeho otec je neústupný. Aby toho nebylo málo, do Veritas se přistěhuje nádherná a tajuplná Katherine, která si okamžitě získá Stefanovu pozornost. Stejně tak jeho bratra. Bohužel to však není obyčejná dívka a vztah s ní nutně nemusí dopadnout dobře.

První dojmy z obálky:

Panebože! Oni tam dali filmové postavy! Tohle byla má první myšlenka, když jsem ji uviděla. Asi proto jsem si ji koupila, protože The Vampire Diaries (seriál!) zbožňuji. Takže palec nahoru!

Hodnocení obálky:

Co jsem od knihy čekala:

Pozn.: Další můj vynález, který bych do recenzí také chtěla praktikovat.
Věděla jsem, že to bude o minulosti Stefana a tím pádem i Damona. Proto jsem si ji jednoznačně koupila. Musím ale doplnit, že jsem si myslela, že to bude knižní Stefan. Ale já mám na L. J. Smith zálusk, takže jsem si ji koupila myslím… v září. 🙂 To že na mě čekal filmový Stefan, jsem ale nečekala, a tak jsem čtení knihy oddalovala co to šlo. Chyba.

Menší seznámení s knihou:

Stefanovy deníky je z cyklu Upířích deníků. Tuto knihu nenapsala L. J. Smith, ale štáb seriálu The Vampire Diaries. Děj je zasazen do minulosti seriálu a ne knihy, a tak není divu, že je vše odlišné. Proto knihu doporučuji přečíst především závislákům na seriálu.

Proč jsem si knihu vybrala:
Krásná obálka, inspirace na románech L. J. Smith… A když už mám všechny ty Upíří deníky, tak proč ne i ty Stefanovy? Obzvlášť jsem „žrala“ Damona, který byl v knize úchvatný.

Recenze:

c358df8f48_85796923_o2Pro ty, co nenávidí Stefana stejně jako já je to příležitost si oblíbit jeho charakter. Jistě, v knize mnoho melancholie, hysterie a vůbec je Stefan zženštilý, ale pořád lepší než ten knižní Stefan. Navíc do Stefanovy minulosti neodmyslitelně zapadá Damon. Stejně tak i Katherine.

Zbožňuji Katherine, zbožňuji Damona, proto jsem po celou knihu řvala na celou místnost, ať si tu svou Katherine Stefan klidně sežere a Damon ať si počká na Elenu. Až ke konci mě Stefan přesvědčil, že není úplně tak blbý, jak vypadá a má mozek. Mrzelo mě ale, že Damon Katherine skutečně miloval. Tohle si nezasloužil.

Ale teď už k opravdové recenzi… Kniha je psána narozdíl od Upířích deníků v 1. osobě. alespoň mně se to díky tomu četlo lépe. Kniha se čte svižně a je spíš k odpočinku. Trochu mi ale vadilo, že se v ní celkem nic nedělo. Stefan miluje Katherine, bla, bla, bla, Damon miluje Katherine, bla, bla, bla. Někdo byl nevysvětlitelně zavražděn a neví se kdo to udělal… Kniha je až příšerně průhledná. Nevadí to ovšem natolik, abych jí na Goddreads nedala čtyři hvězdičky.

Co mi přišlo vtipné, bylo, že se koncem 19. století mluvilo „Jasně!“ a „Ok.“ To si někdo nemohl zažít starší dobu. Haló, nejsme v 21. století! Také mě zarazilo, že bylo v knihách napsáno Rozrazil místo Sporýš. Nerada to říkám, ale překladatelka, by měla shlédnout pár dílů seriálu, aby si ten Rozrazil vymazala z hlavy.

674169f6f4_85796975_o2

Takže teď kniha dostala náležitou kritiku, je načase také trochu těch pozitiv, ne? 🙂 Po dočtení knihy, jsem si vyhledala seznam flashbacků v první sérii, abych viděla všechny scény, kde se objevovala Katherine, Damon a Stefan. Jsem z toho nadšená, protože si konečně dokážu představit, jaké to tenkrát bylo s bratry Salvotory.

Také vás kniha usvědčí v tom, že Katherine není až taková… Jak to říct nevulgárně? Potvora. Ona je totiž ještě větší. Sice nevím jak je to u vás, ale u mě nabrala ještě větší sympatie než předtím. Na záporné postavy jsem zkrátka talent.

Nevím co bych ještě dodala, snad… Počkat! Další nápad! Muhehe. A pokud se ptáte, jestli jsem zešílela, tak možná ano. Každopádně je tu nová kolonka!

Závěr:

Knihu doporučuji nejen fanouškům seriálu. Snad bych doplnila, že byste si je měli přečíst dříve než Upíří deníky. Zároveň také doporučuji před knihou spustit flashbacky z první série.

Hodnocení knihy:

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví arara.cz