Knižní recenze

Recenze: Zásnuby

zasnuby1Název: Zásnuby / The Proposal

Autorka: Tasmina Perry

Počet stran: 337

Nakladatelství: BB/art

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Návrh
Bohatý přítel Amy Carrellové ukončí jejich vztah těsně před Vánocemi a nechá ji, aby si se zlomeným srdcem poradila sama. Nemá co ztratit, a tak odpoví na inzerát, v němž neznámá osoba hledá společnici pro tajemné „dobrodružství na Manhattanu“.

Cesta
Společně s výstřední britskou aristokratkou Georgiou Hamiltonovou se Amy v mžiku ocitne v New Yorku a na vlastní kůži tam zažívá svěžest a šarm velkoměsta, jež nikdy předtím nepoznala. Georgia Hamiltonová postupně zasvěcuje svou mladou chráněnku do tajů starosvětské elegance.

Tajná láska pohřbená v hluboko v minulosti
Ovšem čím víc vlastních zkušeností a životních lekcí Georgia své mladé přítelkyni předává, tím je pro Amy zřejmější, že její průvodkyně ukrývá bolestné tajemství. Tajemství, které otřáslo jejím životem. Příběh lásky a zrady, jehož následky může napravit pouze Amy…

První dojmy z obálky:

Jednoduše nádherná, luxusní… V knihkupectví bych po ní sáhla zcela určitě.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

zasnuby2O autorce:

 

Tasmina Perry opustila právnickou kariéru a vrhla se do světa žurnalistiky a dámských časopisů. Psala o celebritách a životním stylu do mnoha časopisů včetně Elle, Marie-Claire, Glamour nebo Heat. Pracoval jako zástupkyně šéfredaktora časopisu InStyle. Zároveň založila i vlastní časopis, Jaunt, zaměřený na cestování a módu. Autorce v češtině vyšly zatím tyři romány – Tatínkovy holčičky, Zlatokopy, Prvotní hřích a Na ráj zapomeň, které byly zařazeny do seznamu bestsellerů Sunday Times.

Tasmina Perry žije s manželem a synem v Surrey ve Velké Británii.

Recenze:

Zásnuby jsou již šestou knihou v pořadí, co u nás od Tasminy Perry vyšly. Já sama jsem od autorky ještě nic nečetla, Zásnuby mě upoutaly nejdříve díky své obálce, o pár chvil později i anotací. Od BB/artu mám obvykle očekávání vysoká, zatím jsem u nich nenarazila na žádnou výhradně špatnou knihu, proto jsem ani u této krásky moc neváhala a ráda se pustila do čtení.

zasnuby5Prolog se nese v typicky záhadném duchu časů minulých, autorka pak pokračuje rokem 2012. Dvě ústřední města, ve kterých se děj odehrává, jsou Londýn a New York. Obě jsou charakterizována tak, aby vás zaujala, oběma se to víc než daří. Tasmina Perry si dala speciálně záležet na tom, aby na vás atmosféra knihy zapůsobila. Nebudu lhát, že po těch tři sta stranách jsem si zvláště New York upřímně zamilovala (Londýn je v mém srdci už dlouho, tam jsem upřímně slintala blahem). Styl psaní autorky nejlépe vystihnete pojmem „starosvětská elegance“, která je zmíněná v anotaci a která obklopuje celý příběh. Jasně, můžu vám říct, že příběh je psán ve třetí osobě, že si ten celek schválně rozkouskujete tak, aby vám vyšel na co nejdelší dobu a že ho budete číst pouze večer, kdy jste unavení a potřebujete ulevit od bolehlavu a stresu, co jste si přes den vybudovali, ale… to by nebylo ono, ne?

Šli pěšky a prošli kolem tří nebo čtyř podniků, aniž by zašli dovnitř. Georgia přestala obdivovat krásy Oxfordu a naslouchala Edwardovi, jehož život v sobě podle všeho skrýval stejné množství kouzla a nádhery jako město kolem nich. Nemohla uvěřit, že za pouhý jeden rok toho stihnul tolik, kolik
ona zvládla za celý život.

zasnuby3Prostředí je jednoduše úžasné. Ani zdaleka to není jen o krásách New Yorku a Londýna. Máme tu plesy debutantek, večírky, jídlo třpyt, lesk, eleganci, touhu po dobře uzavřeném manželství… Ale jak už jistě čekáte, musí ty být nějaký háček. Ano, ani tady se nezbavíte špinavých intrik a věcí, které nejsou souzeny cizím očím. A právě proto se vám v některých okamžicích bude jednoduše tajit dech. Ale nenechte se mýlit, žádná z těchto věcí rozhodně nijak neznevýhodňuje dialogy – ty jsou tu poměrně hojně.

V inzerátu stálo, že otázka kvalifikace je k diskuzi. Možná by je oslnily Amyiny umělecké úspěchy – všechny malé holčičky se přeci chtějí stát baletkami.

zasnuby4Máme zde dvě ústřední hrdinky. Ani jedna není černobílá, ani jedna není žádná šedá myška. Amy je americká tanečnice po zranění, co čeká určitou žádost o ruku. Georgia je úspěšná a zámožná žena v letech, co hledá společnici na tajemné dobrodružství na Manhattanu. Jedno prosté odmítnutí je svede dohromady, jedno prosté odmítnutí dá vzniknout zajímavé zápletce, kterou si budete užívat. Některé pasáže vám bezpochyby zahrají na city, tajemství a bolest Georgie se totiž vzájemně propojují a doplňují. Rozplétání tohoto spletence není jednoduché pro ni, ani pro nás čtenáře.

Tasminu Perry bych viděla jako pro ženy tu nejlepší volbu. Kromě toho, s obdobím nadcházejících Vánoc mi to přesně zapadalo do obrázku, který jsem si utvořila. Můžu vám odpřisáhnout, že pokud si vezmete šálek čaje (fajn, na podzim nějaký větší hrnek, tak to dělám aspoň já), nějakou mňamku a Zásnuby do postele, budete za sychravé podzimní počasí venku ještě rádi. A jestli se poohlížíte po nějakém tom dárku, nemusela by to být vůbec špatná volba. Za mě všechny čtyři palce nahoru, za tento rok to bylo velmi milé překvapení, které si ráda postavím na poličku.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji e-shopu Knihcentrum