Knižní recenze

RC Review: Hrej vabank

hrejvabank1Název: Hrej vabank / Worth the Risk

Autorka: Emma Hart

Série: Hra / The Game

Díl: 4.

Počet stran: 244

Nakladatelství: Galatea

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Ona ztratila po jeho smrti část své duše. On ztratil svého nejlepšího přítele, který mu stál po boku v dobrém i zlém. Ale právě tahle tragédie by je mohla svést dohromady…

Kyle Daniels by nejraději ze své mysli vymazal dva dny svého života: Noc, kdy nebyl doma a jeho přítel zemřel, a den jeho pohřbu, kterého se nezúčastnil.

Teď odjíždí z Univerzity v Berkeley na prázdniny do svého rodného města. Návrat do Verity Point v Oregonu mu teď, když už tam Cameron není, připadá jako návrat do prázdnoty. Jedinou útěchou a zároveň jediným pojítkem s jeho přítelem je Cameronova mladší sestra Roxanna.

Roxy Hughesová už ale není tou stejnou dívkou, jakou bývala před šesti měsíci, než Kyle odjel studovat do Kalifornie. Zničená smrtí svého staršího bratra se dostala až na kraj propasti. Únik hledá v alkoholu a sexu – hlubina zapomnění je jediné místo, kde se dokáže zbavit hrůzy té osudné noci. Je totiž jediná, kdo ví, co se tenkrát stalo.

Kyle svému příteli slíbil, že pokud se mu něco přihodí, Roxannu ochrání. Ale stačil jediný polibek, který vše změnil. Stala se pro něj víc než jen sestrou jeho nejlepšího kamaráda. Je pro něj vším, po čem touží. Ale pokud nenajde způsob, jak ji vytáhnout z temných hlubin, do kterých se propadla, může ji potkat stejný osud jako jejího bratra…

První dojmy z obálky:

Fialová je moje oblíbená, na tradiční kostkované schéma série jsem si už zvykla, nemám tedy žádné zásadní výhrady. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorce:

Hrejferove2Během dne se obléká do pláště a říká si Super Máma, protože musí zápasit s dvouletým potomkem a dalším, který se chystá na svět. V noci však plášť superhrdinky odloží, naplní si sklenici džusu a píše knihy.

Ráda píše o kouzelných věcech, polibcích a všem, co se hodí do jejích příběhů. Musí v nich povinně vystupovat sarkastické a vtipné postavy a stejně tak i sexy chlapi. Zrovna teď Emma pracuje na takovém množství knih, že se to snad ani nedá spočítat. Hrozně ráda je něčím zaměstnaná – teda pokud nejde o umývání nádobí. Ale zrovna během této neoblíbené činnosti přicházejí k životu její nejlepší nápady…

Recenze:

Po inspirativním a velmi emotivním třetím dílu Hrej férově tu máme čtvrtý a poslední díl Hrej vabank. Postupně jsme s nadšením sledovali osudy jiných a jiných postav, teď je na řadě už poslední dvojice.

hrejvabank2Vyprávění se opět nese v duchu dvou úhlů pohledu. Tentokrát jsou jimi Kyle (kterého už známe z předchozích dílů) a Roxy. I když sympatie k nim mám jasně vyhraněné, nemůžu říct, čí pohled mi přišel atraktivnější. Oba měly cosi do sebe a oba spojovala ztráta milované osoby. Navíc tu je už mnohokrát omílaný čtivý styl Emmy Hart a ten je největším figurantem na seznamu předností této série.

Oproti minulým dílům mi Hrej vabank přišlo o hodně drsnější. Jak dějovou linkou, tak i vulgarismy, které mi tu přišly hodně výrazné, přesto jako součást příběhu. S tématem se Emma Hart dokázala poprat celkem slušně, protože „ten špatný“ tu není mužský protějšek, ale hlavní hrdinka. V žánru New Adult to je celkem netradiční řešení – většinou je tu nějaký bad boy a něčím zajímavá dívka, která s dotyčným dokáže zatřást a vrátit ho do správných mezí. Možná proto mám z tohoto dílu hned po Hrej férově tak dobré dojmy, přesto…

„To je mi úplně jasné. Roxy sice bývala ta nejroztomilejší holčička, jakou jsem kdy znal, ale to nic nemění na tom, že měla vždycky svou hlavu. Řekni jí, že je něco špatně, a ona udělá všecko, jen aby ti dokázala, že je to správně. Řekni jí ne a buď si jist, že půjde a udělá to.“

hrejvabank3Budu jedna z těch, které přišla Roxy jako hlavní hrdinka protivná. Upřímně jsem chápala, že ztráta s člověkem dělá různé věci a Roxy neměla sílu na to, aby si vybrala tu správnou a těžší cestu tak jako Kyle, přesto jako racionálně smýšlející člověk jsem měla často chuť s ní pořádně zatřást, protože alkoholem, ani drogami cesta ke štěstí nevede. Naštěstí tu byl už zmíněný Kyle, taková super chůvička, která ji tahala z průšvihů a víceméně i depresí. Příjemným oživěním příběhu byla i jeho sestra Iz (Haló, Emmo, tady máš další kandidátku pro budoucí pokračování!).

I když je téma knihy těžké, láska tu přesto mezi hlavními protagonisty kvete. Je to klišoidní, ohrané, přesto vás styl autorky strhne a vy se budete stejně jako u přechozích dílů bavit. Při pohledu zpětně mám chuť si to teď celé na ten sychravý podzim přečíst znovu, což dost dobře možná taky udělám, protože každý díl se čte extrémně rychle a z vlastních zkušeností musím říct, že po náročném dni je to úplný balzám na nervy. A zrovna tento díl byl jeden z těch pro mě nejbližších. Za mě vřelé doporučení, ale doporučila bych přečíst nejdřív ty tři předchozí, protože i když na sebe nenavazují, budete mít dobrý pocit z toho, že je zhltáte postupně.

Celkové hodnocení:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Galatea

podpis