Knižní recenze

Review: Šíleně divocí andílci: Líbat anděly je nebezpečné

Název: Šíleně divocí andílci – Líbat anděly je nebezpečné / Wilde Wahnsinnsengel: Engel küssen ist gefährlich

Autor: Thomas Brezina

Série: Šíleně divocí andílci / Wilde Wahnsinnsengel

Díl: 1.

Počet stran: 179

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2009

Vazba: Měkká

Děj:

Vicki žije (ne)obyčejný život. Má dvě nejlepší kamarádky, malou sestřičku a rozvedené rodiče. Ten se však brzy změní s jedním jediným polibkem, který nevěnuje chlapci, ale anděli. Kamennému anděli. Bohužel se hned poté rozbije. Když ho jde Vicki navštívit, kamenná hlava k ní z ničeho nic začne mluvit…

Menší seznámení s knihou:

Šíleně divocí andílci jsou tvorbou proslulého Thomase Breziny, který napsal spousty knih pro dívky i kluky. Z jeho tvorby můžete znát Klub záhad nebo také sérii o dvou čarodějnicích.

Proč jsem si knihu vybrala:

Anděly mám ráda, takže když jsem tuhle knihu viděla u Egmontu, opatřila jsem si ji v elektronické podobě. Nevím proč, ale celkem dost mě lákala. Jasně, tak trochu jsem tušila, že je spíš pro mladší čtenáře, ale jak už jsem řekla. Já anděly prostě žeru. A tak jsem se pustila do čtení.

Recenze:

Myslím, že jsem od knihy očekávala něco horšího, ale ona naopak mile překvapila svou jednoduchostí a plynulostí. Dopředu jsem věděla, že když popisuje muž dívku v pubertě, nedopadá to dobře. Tady to bylo však celkem v pořádku. Jistě, autor ženskou mysl nikdy nedokáže vystihnout, ale přesto… Tady se to dalo celkem unést.

Při čtení začátku jsem měla pocit, že se příběh zbytečně natahuje, jen aby z toho autor vytřískal knihu. Některé rozhovory a úvahy byly prostě zbytečné, autor měl naopak rozvinout akci, kterou čtenář nalezne především na konci. Na začátku jsem tedy byla napjatá jen z toho důvodu, že jsem čekala, kdy se to konečně stane. A když jsem se konečně dočkala, říkala jsem si… Děláte si ze mě legraci? Přiznávám, „trochu“ mě naštvalo, že když Vicky Azraela políbila, nebyli sami. Navíc se ta krásná socha ihned rozbila.

Potom nastala ta věc s nadpřirozenými schopnostmi. Tyto části mám pokaždé nejraději, protože koho nezajímá neviditelnost nebo třeba létání? Proto, když se tyto schopnosti poprvé objevily, četla jsem s ještě větší vervou. Se schopnostmi přišly ovšem závazky a se závazky problémy. A s problémy přišla smrt. Knihu pokládám za oddychovou četbu, kterou občas musím brát s nadhledem, trocha detektivních prvků je v knize ale také. Bohužel je čtenář velice brzy prokoukne.

Že by kniha skrývala nějaká jiná překvapení v podobě „Jsi adoptovaná!“ nebo „Tvůj bratr zemřel!“ se také nedá říct. Jediným možná trochu překvapivým zjištěním je totožnost toho zlého kluka, který chodí bosky. To mi zrovna něco připomíná… Chtěla jsem se zmínit o tom, že kniha neskrývá jenom fantasy určené pro malé čtenáře, ale také i zajímavě popsanou situaci, jak se dítě cítí, když jsou rodiče rozvedení. Vlastně celkově je to takový příběh o dospívání, klasických problémech, které by i přes ty anděly stály za pozornost.

Co mě fascinovalo, bylo určitě to, že se v příběhu nenacházel jen ten „hodný“ kluk, ale taky ten „zlý“ kluk. Příběhy mám s touto zápletkou opravdu ráda. Skoro pokaždé fandím tomu zlému. Proč říkám skoro? Protože právě tato kniha mě donutila myslet si, že ten zlý je špatný – neptejte se mě na jméno. Hlavní hrdinka má pro toho zlejšího poněkud větší slabost, což mě snad poprvé štve a doufám, že nakonec skončí s Azraelem.

Celá kniha je psána v 3. osobě, což je zvrhlá zábava autorů, kteří se snaží popsat ženskou mysl. Mám dojem, že kdyby byla pospána v 1. osobě, autor by se z toho pominul. Ženy jsou prostě bláznivé bytosti a muž je nikdy nepochopí. Proto bylo znát, že osobní úvahy Vicky byly ochuzovány.

Co se týče originality, nemohu popřít, že autor napsal příběh, který je více méně ojedinělý. Obzvlášť mě překvapila ta věc s kamenným andělem. Přece jen, mnoho autorů nenechá líbat se hlavní hrdinku s kamenným andělem, který poté zázračně „obživne“. Kromě toho se mi celkem líbila teorie, že andělé ve skutečnosti křídla nemají. No, křídla mám na andělech ráda, ale tohle bylo něco nového. A jsem ráda za to, že to autor dokázal popsat tak, že jsem z toho neměla stejný pocit, jako když se Edward ze Stmívání třpytil na slunci.

Jak už jste z mého psaní zjistili, kniha se čte plynule a opravdu nemáte potřebu ji odložit. I ta zdlouhavá část má něco do sebe a hlavně proto jsem zvědavá na další díl, na který si doufám najdu čas velice brzy. Myslím, že za přečtení rozhodně stojí, pokud jste ale starší čtenáři, berte hlavní postavy s nadhledem.

Hodnocení knihy:

7 hvezdicek

Písníčka která mě doprovázela při recenzi:

Knihu můžete zakoupit v internetovém knihkupectví arara.cz

podpis