Knižní recenze

RC Review: Hunger Games: Síla vzdoru

Název: Hunger Games: Síla vzdoru / Catching Fire

Autorka: Suzanne Collins

Série: Hunger Games / The Hunger Games

Díl: 3.

Počet stran: 340

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2010

Vazba: Měkká

Děj:

Katniss Everdeen míří do 13. kraje aby přijala svůj osud reprodrozda. Stále si není jistá, jestli se jí ta věc se vzpourou zamlouvá nebo ne. Nakonec však svou roli přijme a začne spolupracovat. Ukáže se však, že její proklamy ubližují Peetovi a Katniss se zlomí. Jenže bez reprodrozda nemá 13. kraj šanci k úspěchu, a tak se musí přizpůsobit jejím požadavkům a životně důležitým věcem. Teď však zůstává zásadní otázka. Zvítězí revoluce nad Kapitolem nebo se odehrají další Hladové hry?

Menší seznámení s knihou:

Hunger Games je světový bestseller, fenomén a pro mě příběh, který je ve své oblasti nepřekonatelný. Co na této sérii dokáže čtenáře okouzlit? Příběh, krutá realita, která se blíží nezadržitelnou rychlostí. Vše je až příliš skutečné.

Proč jsem si knihu vybrala:

Když už vlastním první díly, tak proč ne i třetí? 🙂

Recenze:

S Hunger Games jsem ušla poměrně dlouhou cestu, ale přesto to vypadá, jako bych byla absolutní neználek, když čtu poslední díl a postupně mi dochází k čemu se to vlastně schyluje. Nevím jestli si tímto celá série ještě víc šplhla, ale jedno vím jistě. Kdyby moje první přečtená fantasy kniha nebylo Stmívání, ale Hunger Games (ok, není to tak úplně fantasy, ale Young Adult určitě), tato srdcervoucí série by byla na prvním místě.

Měla bych napsat všechno popořadě, ale nedokážu začít jinak než koncem. Celá kniha pro mě byla napínavá až do konce po kterém jsem cítila snad ještě větší prázdnotu než po zhlédnutí filmu. Mimochodem, na ten se taky dostane, ale až na něj půjdu do kina. 🙂 I potom, co jste něco přečetli jste si museli čříkat… To není pravda, nemůže to být pravda! Takhle kruté to nemůže být! Ale pak na vás dolehne všechno, co se v knize stalo a řeknete si. Je to pravda. Tohle se opravdu stalo, to je oběť kterou Katniss musí zaplatit za mír. Jenže opravdu ten mír zůstane? Možná na čas, ale jak už bylo v knize zmíněno. Jsme velice vrtkavá rasa a nemůžeme se divit, když za pár století nebo dokonce desetiletí nastane ještě něco horšího než Hladové hry. Nemohu tedy prozradit víc než že vás autorka nemile překvapí.

První díl jsem nevěděla jestli kopu za Peetu nebo Hurikána. Když i potom co jsem dala Hurikánovi další šanci selhal, začala jsem bezmezně důvěřovat Peetovi a doufat, že skončí s Katniss a nakonec si založí rodinu. Nerada vás příznivce Hurikána zklamu, ale v posledním díle si „trochu“ pokazí image. A to kvůli tomu, že neudělá oč ho Katniss požádala. A i když se to ¨nakonec rozhodlo být dobrou volbou, nenávidím ho za to.

Ani v posledním dílu se nevyhneme určitým podobnostím Hladových her. Jestli si myslíte, že už zmizely, pletete se. Jsou tam stále, jen může „výjimečně“ vyjít víc než jeden vítěz. Netrvdím, že to bude taková ta klasická aréna na kterou jsme zvyklí z předchozích dílů, pouze určitá spojitost s ní. Proto se nedivte, když v knize nespatříte žádnou divočinu. I když…

Teď jsem si připomněla 13. kraj. Kdo nečetl druhý díl, ihned přeskočte to, co se vám chystám napsat. Jak víme, 13. kraj existuje. Možná záchrana pro Katniss je na světě! Tři dny a tři noci se radujte! Bohužel já z něho měla od začátku špatný pocit. Katniss mě naštěstí na konci ujistěla, že není takový idiot jakým se dělá, ale přesto. Kdyby série pokračovala, velice brzo by to dopadlo špatně. Hned na začátku o tom svědčí ta krutost s jakou nakládají s lidmi, kteří udělali malý přestupek. Možná to bylo kapitolským původem, možná ne. Každopádně to bylo ohavné a jsem ráda, že Katniss je se mnou za jedno. Fíha, už mám být skoro u konce, ale já mám pocit jako bych teprve začala!

Můj oblíbený Haymitch tu bude mít skvělou scénu s chomoutem. 😀 Neptejte se, co tím myslím! I když je to zrádce, já ho nemůžu nemít ráda. Zbožňuji ho i přestože je to zarytý alkoholik a dělá věci, které Katniss lezou na nervy. A jeho prostřednictvím se dostáváme k Peetovi a posléze Hurikánovi. Teď zásadní otázka. Žije Peeta? Je v pořádku? Odpovím vám, že není všechno tak jak se zdá a Kapitol je krutý. Určitou roli v tom hrají i sršáni… Ale teď k Hurikánovi. V celé knize měl prostoru až až, ale já ho přesto nenáviděla. Čím to? Neměl soucit s nepřáteli, nedal jim možnost a je to až přílišný fanatik. Nemám ráda fanatiky. A vím, že mě teď ukamenujete, ale Katniss si nezaslouží. Toť můj názor. Peeta… Ach Peeta. I když je na Katniss hnusný, pořád je pro ni lepší partie než Hurikán. Jejda! Už mlčím…

V posledním díle je akce, napětí, láska, dojetí, prázdnota, smutek, deprese a všechny možné pocity, které si ani nedokážeme představit. Zemře v něm mnoho mých oblíbených postav a jestli se ptáte, jestli je Cinna opravdu mrtvý, tak ano je. Nepřijde mi to fér, ale přesto… Tohle je naše budoucnost, krutá realita, která není až tak daleko od pravdy. Těmi válkami se nejspíš opravdu zničíme. Možná nám však pomůže reprodrozd…

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

*Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Fragment

podpis