Knižní recenze

RC Review: Čtyři vteřiny rozhodnou

ctyrivterinyrozhodnou1Název: Čtyři vteřiny rozhodnou / Four Seconds to Lose

Autorka: K. A. Tucker

Série: Deset malých nadechnutí / Ten Tiny Breaths

Díl: 3.

Počet stran: 437

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná

Děj:

Cain Ford zasvětil poslední léta svého života pomoci ženám, které zaměstnává ve svém striptýzovém klubu. Touží se zbavit dávného pocitu viny, ale zvolil opravdu správnou cestu, když obětoval vlastní osobní život? Charlie Rourkeová potřebuje zmizet ze světa a začít znovu, pokud nechce zemřít násilnou smrtí nebo skončit ve vězení – jenže jí přijde do cesty nečekaná překážka: láska, která ohrozí nejen ji, ale i muže, který pro ni znamená všechno.

První dojmy z obálky:

Obálka je o chloupek jiná, než originální, ale určitě se mi líbí víc. Džíny sice vypadají poeticky, ale naše česká je krásně letní a stejně jednoduchá. Nemám co vytknout. 🙂

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek
deset-malych-nadechnuti2.jpg

O autorce:

K. A. Tucker se narodila v malém městečku v kanadském Ontariu a svou první knihu vydala jako šestiletá s pomocí knihovnice na základní škole a krabice pastelek. Je horlivá čtenářka, na hony vzdálená od žánrových nadšenců: miluje všechno od fantasy až po červenou knihovnu. V současnosti žije v jednom roztomilém městečku za Torontem spolu s manželem, dvěma krásnými holčičkami a vyčerpávajícím stádem čtyřnohých tvorů.

Více o autorce: katuckerbooks.com

Recenze:

Knihy K. A. Tucker se pro mě staly synonymem vítaného odpočinku a častého smíchu. První dvě knihy pojednávaly o sestrách Kacey a Livii, kterým při autonehodě zahynuli rodiče. Tuto etapu máme za sebou, tentokrát se jedná o Caina, majitele striptýzového klubu. Cain není žádný pasák, popravdě by si radši vypíchnul oko, jen aby nemusel spát s jednou ze svých tanečnic – jeho cílem je tyto padlé ženy chránit, ne jim ubližovat. U dveří se mu ale zjeví Charlie, holka co je v pořádném průšvihu a rozhodně nemá čistý trestní rejstřík. Tedy, alespoň ten pomyslný.

ctyrivterinyrozhodnou3Mé nároky na žánr New Adult jsou poměrně nízké. Na 90% z nich obsahuje životní trauma a postupné se začleňování do života. Na poličku je pokládám s novým hezkým citátem v hlavě a úsměvem na rtech. Ani tato kniha nebyla výjimkou, v okamžiku kdy padlo slovo mafie, šlo ale všechno k šípku. Nevím jak vy, ale sama za sebe tohle téma považuju za dost… vážné. Upřímně si nemyslím, že pokud daný autor téma dostatečně nerozvede a nenasadí geniální rozuzlení, nemá absolutní šanci ode mě získat přízeň. Ať už se jedná o televizi, nebo literaturu. A to je důvod, proč tento díl považuji za zatím nejslabší v sérii.

Příběh je psán netradičně ze dvou pohledů, dané situace se neopakují a jednotlivé úhly jsou pro čtenáře rozhodně zajímavé – to mi od autorky přišlo jako dobrá volba, z povrchního přezkoumání bychom Caina dokázali vnímat maximálně jako chlapa, co všechny napichuje očima a věci jdou obyčejně mimo něj. Rovněž byla zachována i romantická linka, máme tu krásné dialogy, vtipné situace, ale i něco navíc. A sice, okamžiky vyvolávající husí kůži.

Chviličku mi trvá, než pochopím, že se roztříštilo zrcadlo. Pohled na protější stěnu odhalí malou dírku.
Ti šílenci mají zbraň.
A soudě podle křiku, který slyším, tam Cain právě vtrhl – neozbrojený.

ctyrivterinyrozhodnou2Nemám ráda, když někdo hlavní hrdince drží pomyslný nůž pod krkem a ona přitom živě flirtuje. To pak od začátku do konce čekám, kdy nůž na kůži přitlačí a všechno se podělá. Jenže ono se nic neděje. Hlavní hrdinka si v rámci možností užívá života jak jen to jde, v hlavě jí hlodají výčitky svědomí a přesto stále plní pokyny, protože jinak by mohla skončit rozsekaná na kousky. A vy čekáte, kdy přijde ten brilantní zvrat, který vás smete a zanechá za sebou jen spoušť. Jediné, čeho se vám však dostane je vyhrožování a bonzování. A pak je po všem, happy end jako vyšitý. A vy tomu nedokážete uvěřit, protože mafii se prostě neříká ne. Jinak je na řadě ruská ruleta, ne?

V konečném posudku jsem trochu rozpačitá. Styl autorky, který mě tak bavil v předchozích dvou dílech tu určitě je, základní prvky kniha má a já nelituju, že jsem si ji přečetla, přesto tu ale něco pomyslného chybělo. Něco, co by mě přimělo věřit, že něco takového by se vážně mohlo stát a zkrátka vyvrátit mé mínění, že něco takového je spíš už science fiction.

Svlékat se na jevišti je pořád děs, ty čtyři minuty mi přinejmenším drásají nervy, ale nemusím už bloudit v myšlenkách do hor a na pláž a na všechna ta ostatní místa, která si představuju, když přestanu být Charlie Rourkeová. Zůstávám trčet v tlumeně osvětlené místnosti, sama s Cainem.
V jeho kanceláři.
Ve V. I. P. salonku.
V chladírně na pivo.
Vlastně… kdekoli.
Ginger stvořila monstrum.

ctyrivterinyrozhodnou4Asi nejdůvěryhodnějším prvkem byl Cain představující člověka, co je už za vodou a snaží se vykoupit. Z Charlie jsem byla na vážkách, na jednu stranu jsem ji chápala, na stranu druhou vůbec. Představa něčeho takového, co hromadně ničí životy mě děsila. Na jejím místě bych do smrti s touto představou v hlavě nemohla normálně fungovat. Ale nepopírám, že bylo zajímavé sledovat oboustranné myšlenkové pochody s otázkou „co tomu řekne, až se to dozví“.

Čtyři vteřiny rozhodnou jsou moc hezkým doplňkem série, na Caina jsem od začátku byla zvědavá a jeho část jsem si užila. Přesto nějaké výhrady tu jsou a zatím mě nutí pokukovat po dvou předchozích dílech, které byly pro mě osobně uvěřitelnější. Poslední díl pojednávající o Benovi budu čekat s nadšením, protože v sérii je to zatím ten největší trubec, co si ze všech utahuje. A já tenhle typ postav miluju.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

 Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet

podpis

 

[poll id=“2″]