Knižní recenze

RC Review: Starshow

Starshow1Název: Starshow

Autorka: Stefanie Geryk

Počet stran: 290

Nakladatelství: E-knihy jedou

Rok vydání: 2015

Děj:

…Když se holka z Upper East Side zamiluje do amerického idola.

Blair má vše, co by si jiné dívky mohly přát – drahé oblečení, matku slavnou spisovatelku, bydlení na Upper East Side. I přesto se ale cítí obyčejná a jako každá teenagerka si nemůže nechat ujít novou řadu pěvecké soutěže Starshow, kde vystupuje americký miláček – Seth. To, že Blaiřina matka zaměstnává Sethovu tetu jako svoji asistentku, už Blair nemůže hrát do karet víc, a tak se nečekaně dostává k Sethovu telefonnímu číslu…

Seth je obyčejný kluk, který se jen snaží splnit si svůj sen. Když mu před nejtěžším kolem volá neznámé číslo, on telefon zvedne a krásný ženský hlas na druhé straně ho ujistí, že soutěž zvládne, vše jako by se pro něj najednou změnilo.

Závislost na telefonátech začne narůstat a přestává stačit. Seth touží zjistit, kdo je ta neznámá, co se mu vkradla do života, a Blaire se jejich vzájemné blízkosti děsí. Vše se navíc zkomplikuje, když jí táta představí okouzlujícího mladého muže jménem Lee, který by pro ni byl nejen ideálním životním partnerem, ale i spřízněnou duší.

První dojmy z obálky:

Nemám žádnou zásadní výtku, jen bych jméno autorky nešikmila, rovně napsané by písmo vypadalo líp.

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorce:

Starshow2• Úspěšně dokončila studium Cestovního ruchu na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě a získala tak titul bakalář
• Úspěšně ukončila magisterské studium Cestovního ruchu s titulen inženýr
• Studuje bakalářské studium na Pedagogické fakultě MU – Pedagogické asistenství anglického a českého jazyka,
• Psaní knih ji začalo bavit už v páté třídě základní školy, kdy přepisovala a upravovala příběh Harryho Pottera tak, aby tam mohla figurovat hlavní hrdinka, místo hlavního hrdiny (hlavní hrdinka se jmenovala Týna a příběh má stále doma)
• Už v té době měla blíže spíš k psaní „ich“ formou
• Na gymnáziu se účastnila literární soutěže, kde její rukopis Chelsea získal třetí místo
• V současné době má dokončených deset knih, všechny se řadí do kategorie pro mladistvé
• Miluje (mimo psaní) kreslení
• Baví ji cizí jazyky (dorozumí se anglicky, francouzsky a italsky, tak trochu německy a v nejbližší době by ráda začala se španělštinou a ruštinou),
• Ráda cestuje a poznává nové země a jejich kulturu
• Jejím celoživotním snem je stát se spisovatelkou a vidět tak své knihy na pultech v knihkupectvích a procestovat si Severní Ameriku, především navštívit místa, která si zvolila jako domovy pro své knižní postavy

stefanie-g.webnode.cz

Recenze:

Starshow3Hned na začátek, knihy tohoto rázu nevyhledávám. Většina z nich až příliš zavání platonickou láskou, nejlépe pak k Justinu Bieberovi, popřípadě One Direction. Celé se to pokaždé zakládá na ohromné dávce poučení a vytříbeného stylu jedné poblázněné náctileté. Přesto jsem tvor zvědavý, a tak když mě zaujme anotace, po menším sebevarování neváhám.

Od Starshow jsem čekala přesně to, co jsem dostala. Oddechový, občas trochu přeslazený kousíček něčeho, co vám zlepší den. Popravdě řečeno, první větší polovina mi přišla slušně nakročená k tomu, co by tento typ knihy měl obsahovat, celou dobu jsem se přiblble usmívala a doufala, že příběh nikdy neskončí (protože je jedno, jestli se jedná o pohádku na dobrou noc, nebo detailně propracovaný thriller, pokaždé to ve vás zanechá určitý dojem, který si chcete uchovat). A pak přišla ta druhá polovina.

Vyčítala jsem si, že jsem mu kdy volala. Neměla jsem to dělat. A navíc jsem nechtěla, aby to došlo tak daleko. Už bylo pozdě. Byla jsem zamilovaná. Zamilovaná do člověka, který byl nedosažitelný.

Starshow5Celkově je pro mě hrozně těžké hodnotit tyto dvě části dohromady, když každá má na mě úplně jiný účinek. První polovina to byl typický zamilovaný příběh, u kterého jsem ocenila nápad lásky po telefonu. Takto laděné dialogy byly opravdu skvělé. Na můj vkus se do sebe Seth a Blair sice zamilovali trochu rychleji, než bych považovala za normální, ale to bych neviděla až tak černě. Problém nastal v okamžiku, kdy se hlavní hrdinka Blair začala chovat jako… typický prototyp ženy. Nevěděla, co chce, provedla nejednu blbost a mně se zprotivila. Zbytek jsem tak prokousávala s kyselým obličejem.

Největším kladem knihy je její čtivost. Příběh je psán ze dvou pohledů, u kterých jsem měla hlavně na začátku trochu pocit, že se opakují, po pár desítkách stran už ale běželo všechno jako na drátkách. Přečíst mi trvala asi den s tím, že jsem si v částech, kde mě Blair štvala, dávala přestávky.  Seth… ten mě potěšil. K Blair byl neskutečně milý a řekla bych, že se osvědčil jako největší tahoun příběhu. Jeho části jsem si opravdu užívala. Lee mi byl pak krajně nesympatický.

A pak začala hrát hudba. Seth stál na schodech a podupoval si do rytmu. Tanečníci a tanečnice ve vězeňských oblecích a on mezi nimi v normálním obleku. Do rytmu scházel schody a začal zpívat.

Starshow4Styl autorky mi přišel neobroušený, obzvlášť to bylo poznat na některých slovních obratech. Zapracovala bych i na pravopisné stránce věci, „do teď“ a „po reklamně“ přeci jen nejsou moc vizuálně pěkná slova. Rovněž mi tak nějak nešlo přes pusu častokrát zmíněné „srdíčko“. U Blair jsem výraz přijala trochu s podivem, když ale Seth ve svém monologu pronesl, že se mu rozbušilo srdíčko, trochu se mi zamžilo před očima.

Starshow mi mezi svými vrstevníky ve světě knih přijde jako dobré odbočení od toho, co běžně bývá „standardem“. Dostane se vám citlivého a v mezích možností originálně napsaného příběhu, který přečtete na posezení, rovněž se nevyhnete ani pořádné dávce hudby. Určité výhrady k příběhu mám, nebyla to ale výhradně nepříjemná záležitost a jako celek se mi kniha líbila. Pokud můžu říct, na další tvorbu autorky jsem určitě zvědavá, do budoucna bych si něco dalšího ráda přečetla.

Hodnocení knihy:

6 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji autorce 

Playlist ke knize:

podpis