Knižní recenze

RC Review: The Pointless Book #ÚPLNĚMIMOKNÍŽKA

thepointlessbook12Název: The Pointless Book #ÚPLNĚMIMOKNÍŽKA

Autor: Alfie Deyes

Série: The Pointless Book

Díl: 1.

Počet stran: 192

Nakladatelství: Slovart

Rok vydání: 2015

Vazba: Měkká

Oficiální anotace:

Tahle úplně mimo knížka z pera youtubového vlogera Alfieho Deyese – The Pointless Book – je dokonalým doplňkem k jeho kanálu na Youtube – ujetého a srandovního video-deníčku plného humoru, výzev a nicotností: upeč si dort v hrnečku, zúčastni se výzvy ke sledování lidí, udělej si časovou schránku, vytvoř deník jednoho týdne svého života, nauč se skládat origami. S knížkou plnou her, aktivit a různých srandiček nezbývá, než se přidat k Alfieho on-line publiku, vytvořit si úplně mimoidní památníček a s patřičnou hrdostí dělat samé neužitečné věci.

První dojmy z obálky:

Krásná, zajímavá, přesně se hodící do tohoto žánru. Oba palce nahoru!

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

thepointlessbook11

O autorovi:
Britský populární vloger, který si nechá říkat Alfie. (pro více informací je lepší najet na jeho channel)

PointlessBlog

Recenze:

Pravděpodobně znáte ta nadšená kreativní videa a fotky na téma Wreck this journal (Destrukční deník), při kterých se vám kolikrát až tají dech. Abych vše uvedla na pravou míru, kreativita u těchto knih ani zdaleka není potřebná. Hlavním účelem je vybít si zadržovaný stres a na chvíli se vyvztekat, abyste pak do školy mohli nakráčet s triumfálním úsměvem, aniž byste cítili potřebu vychutnat si krvavou vraždu své zapšklé matikářky.

Neumím kreslit. Ani malovat. Ani se s něčím patlat. A když už mě něco napadne, můžete se být jisti, že to po umělecké zkazím. Stručně řečeno, Leonardo da Vinci by ze mě dostal smrt. Přesto tyto typy knih miluju. Z vlastní zkušenosti vím, že se mi po plnění úkolů často o něco málo uleví a téměř vždy se kolosálně pobavím. Ať už nad podivným úkolem, nebo tím, co mi vyjde za paskvil. The Pointless Book se od ostatních knih v žánru zásadně liší. Destrukční deník je striktně založen na vaší pravé hemisféře, Tohle není kniha používá více logických prvků a dává přesné instrukce, které jen málokdy můžete nesplnit a The Pointless Book je mixem obojího.

V knize najdete jak primitivní věci typu křížovky, piškvorek a doplňovačky, tak i intrukce založené na vaší kreativně. A samozřejmě, opět pořádná dávka destrukce. Vykousnutí kusu stránky můžete považovat za samozřejmost. Na The Pointless Book se projevil i zájem o youtuberský svět – nechybí 5 jógových pozic, ani telebingo. Rovněž zde najdete i zábavné kolektivní aktivity, při kterých se v deštivých dnech pořádně nasmějete. Ne, není řeč o tom, jak si doma po vzoru Hurvínka udělat doma kluziště, ale spíš o lahůdky. Ostatně, tady je silná, i slabá stránka knihy – specializuje se spíš pro teenagery, obsah je tak někdy vážně trochu mimo mísu. Očekávejte úkol dokreslit kresleným postavičkám přirození a otázky typu „Chtěl bys radši vypít svou moč, nebo sníst svoje zvratky?“ (dobře, těch tam moc není, přesto se párkrát stane, že na něco takového narazíte).

thepointlessbook13thepointlessbook15thepointlessbook14

 

Trochu bych se ještě chtěla rozepsat o tom, co pro mě tahle kniha vlastně znamená. Ve skutečném životě jsem upjatá puntičkářka, co knize neohne ani rožek a na lidi, kteří mě štvou, nedokážu zvýšit pořádně ani hlas (a když ano, tak další dva dny nedokážu ani pořádně otevřít pusu), lituji svých chyb a snažím se držet instrukcí. Často se mi to nedaří a často jsou za to lidi na mě naštvaní. Jsem zmatkář, jsem velký sebekritik. The Pointless Book si mě získala hned prvním úkolem, který jsem hodlala splnit – dělat úkoly na přeskáčku. Někde uvnitř knihy se skrývá strana s mapou světa a popiskem „Zakresli místa, kde jsi byl.“ Dobře. Udělala jsem malou černou tečku na místě, kde jsem tušila ČR a pak se slitovala a ještě barevně zakreslila místa, která bych chtěla navštívit. Ke svému neuvěřitelnému naštvání jsem hned poté narazila na dvojstránku „Zakresli místa, která bys chtěl navštívit.“ Ano. Mé puntičkářské já se rozzuřilo doběla. Ale pak jsem si uvědomila, že o tom to je. Něco na knize pokazit a smířit se s tím. Odvázat se. Na knize jsem udělala a ještě udělám spoustu chyb, mým největším úkolem je smířit se s nimi a radovat se z nich. Co tím chci říct, je, že si zde každý najde to svoje. Někdo může být jako já, někdo může být jako ti typičtí tvůrci nesnesitelně dokonalých kreativních věcí, které vás uspokojí, někdo může dostat prostý hysterický záchvat smíchu, protože se napil „koktejlu“ z Coca-Coly, džusu, kečupu, Maggi, třešní, rajčat, hroznového cukru a pomerančové šťávy a ani o tom nevěděl (ano, brácha mi tohle velmi chutné překvapení nachystal v rámci jednoho pikantního úkolu a šíleně se u toho tlemil). Pro mě osobně tyto drobné radosti znamenají moc a The Pointless Book (nebo jiné destrukční knihy) je navozují skvěle.

The Pointless Book mě svým způsobem překvapil. Po drtivém zklamání od Girl Online jsem čekala, že přítel Zoe Sugg (Alfie) bude mít knihu spíš okopírovanou tak, že nebude plnitelná. Přitom musím říct, že až na malé procento úkolů byla většina nová a celkem i dávající smysl (minimálně v rámci žánru těchto destrukčních knih). Úkoly ještě nemám splněné všechny, už teď ale můžu mluvit nejen za sebe, ale i za bratra, který statečně některé úkoly plní se mnou, že se kniha líbí a krásně se plní. Pár nedostatků by se jistě našlo, přesto jako zaslepený fanda do skvělých počinů, které už měly být vydány dávno, protože každý o nějaké té destrukci někdy snil, musím tvrdit, že vlastnictví nelituji a do The Pointless Book 2 půjdu taky.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji e-shopu Knihcentrum

podpis