Knižní recenze

RC Review: Hell Boys

hellboys1Název: Hell Boys

Autorka: M. T. Majar

Série: Hot Boys

Díl: 2. (volně navazující, víceméně samostatný díl)

Počet stran: 274

Nakladatelství: Fantom Print & Mystery Press

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Osamělé ženy z Chicaga vědí, kam zavolat, když chtějí mužskou společnost. O jejich spokojenost se postarají pánové z Hell Boys, agentury, která bohatým dámám zajišťuje doprovod na společenské akce… i trochu víc. Jedním z „pekelných chlapců“ je i Ryan Christensen, sexy mizera, který si umí své zákaznice omotat kolem prstu. Když ale dojde k brutální vraždě jedné z jeho klientek, Ryan zjišťuje, že skutečné peklo teprve začíná. Netuší, komu se připletl do cesty, jisté je pouze jedno: jde mu o život… Líbil se vám Chris Raines, hrdina předchozího autorčina románu Hot Boys? Pak si jistě oblíbíte i „hellboye“ Ryana Christensena a jeho povedené kolegy. Erotikou, akcí, napětím a romantikou nabité Chicago leží nadosah, stačí se začíst…

První dojmy z obálky:

Vzhledem k tématu knihy tematicky vhodná a řekla bych, že ani nijak ošklivá, takže proč ne. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorce:

hellboys2Literární kariéra prostějovské rodačky Markéty Markové (píšící pod pseudonymem M. T. Majar) nabrala už od samotného počátku bestsellerový kurs. Nejen, že se její prvotina Hot Boys v roce 2012 zařadila mezi nejprodávanější e-booky, ale ve vítězném tažení pokračovala už coby klasická tištěná kniha i na pultech knihkupectví. Neméně úspěšná byla také autorčina exkurze do žánru urban fantasy, kde na sebe upozornila dvojicí románů Znamení vlka (2012) a Krvavý písek (2013). Návratem k „hard romancím“ jsou právě Hell Boys (2015), v nichž M. T. Majar připravila svým věrným čtenářům jedno pikantní překvapení.

Markéta Marková pracuje v bankovnictví. Věnuje se lukostřelbě (dnes již pouze rekreačně), synovi a také dvojici mainských mývalích kocourů, které označuje za své spoluautory.

Její web najdete na adrese: mtmajar.cz

Recenze:

M. T. Majar u nás vyšly již tři knihy, z nichž dvě náleží do urban fantasy, ta jedna zbylá do erotických románů. A jelikož čtenářky mají její knihy rády, přichází se čtvrtou. Hell hellboys3Boys, erotikou, akcí, napětím a romantikou nabitý příběh zapadá do mnoha žánrů, přesto, když se zamyslíte, ve spojení s nebezpečným Chicagem vám to přijde jako ideálně namíchaný koktejl.

Příběh je vyprávěn z pohledu gigola Ryana, který má tu smůlu, že mu podříznou klientku. To nejlepší na tom je, že nic z toho, co se dělo ve vedlejším pokoji hotelu přes tekoucí vodu v koupelně neslyšel. Navíc se zdá, že problémy, které měla zavražděná, teď přechází na něho. A že jich je sakra hodně.

Vražda se odehrává hned v první kapitole, ty následující jako by hned následovaly. Kniha je napsána v ich-formě, chlapských myšlenek si tedy užijete až až. Autorka píše přímočaře, pikantním zážitkům Ryana se ani v nejmenším nevyhýbá, to vše pak ještě zvládne podat vtipně a s nadhledem. I v okamžicích, kdy se v zásadě nic neděje s chutí a smíchem čtete dál. O vtipné poznámky zde zkrátka není nouze.

„Máme tu zase jednu padesátku,“ pronesla a kolem stolu to zašumělo.
Alex natáhl ruku k Darylovi a promnul prsty ve známým gestu značícím šustící bankovky. Daryl Bezhlesně zaklel a vytáhl z kapsy bankovku, kterou mu cvrnknul po stole. Marla rozpřáhla ruce.
„Pro Kristovy rány, jste jako malí!“
Abych vysvětlil – padesátka neznamenala padesátiletou klientku. Znamenala ženskou, co si přečetla Padesát odstínů šedi a chtěla naplácat.

hellboys5Co se týče erotiky, v knize jí není zrovna málo. První věta „Když na to přijde, vylížu v podstatě cokoliv.“ vás v podstatě připraví na nejhorší, pravdou ale je, že všechny složky do příběhu zapadají tak, jak mají a vy tyto poznámky berete přesně tak, jak byste měli – s nadsázkou a často i doslovným pekelným smíchem.

Jako by toho v rámci žánru už nebylo dost, jsou tu věci, které obyčejný erotický román povyšují na napínavou detektivku s bojem o holý život. Ne, žádná Agatha Christie, detektivní zápletka tu je sice nepostradatelná, ale napsaná takovým stylem, že kdybyste se nad některými věcmi zamysleli hlouběji, přišli byste na to, že Ryan by byl ve skutečnosti už pravděpodobně dávno tuhej. Navíc vrah je prostě vrah, nekoná se žádná odbočka a nečekaný zvrat. Přesto vás upřímně zajímá, co se z toho spletence nakonec vyklube.

Zámek sotva zaklapl a měl jsem ho na sobě.
„Riddicku, ty flekatá opice!“ vyjel jsem, ale bylo to zbytečný.
Můj pes, má noční můra, můj nemožnej spolubydlící, na mě skákal a povykoval jako na lesy. Šašek jeden čtyřnohej.
Popadl jsem ho za přední nohy a držel, protože jeho drápy byly vražedný, a když takhle blbnul, moc nekoukal na to, kde škrábne. Hopsal na zadních a natahoval krk, snažil se mě olíznout. Oči mu zářily a z tlamy mu táhlo. Riddickovi bylo u jeho chlupatý prdele, že ten oblek, co mám na sobě, stál za náklaďák jeho oblíbenejch granulí.

hellboys4Bude to znít zvláštně, ale mojí nejoblíbenější „postavou“ v knize byl pes. Pes Riddick, chlupatá potvora, která se ani v nejmenším nezdráhá ničit svému páníčkovi život. A jak podotkla Bethany, navzdory tomu, jak moc se snaží na procházce zaprasit, jeho páníček ho tak zákeřně zase hezky umyje. Ryan sám je velmi vtipný vypravěč nepostrádající nadhled, ani morální povinnost. Pru… Hm, ne, spíš mě to táhlo k Bethany. Bethany, nejlepší kamarádka Ryana je naprosto skvělá, přesto si nemůže najít toho pravého a mně osobně jí bylo líto. Chlapi z Hell Boys byli vtipní a nezapomenutelní – i když v příběhu nehráli tak velkou úlohu jako Ryan, mé srdce si získali.

Hell Boys mě upoutali svým neotřelým humorem a čtivým stylem autorky, na zkrácení dlouhých večerů můžu vřele doporučit. Pokud jste nečetli Hot Boys a Hell Boys se vám podle anotace líbí víc, bez zábran se do nich můžete pustit, vzájemně na sebe nenavazují, přesto, pokud jste Hot Boys četli, na stránkách knihy vás čeká jedno malé překvapení, kterému byste bez předchozí studie nevěnovali přílišnou pozornost. Knihu celkově hodnotím velmi kladně, pro trochu slabší detektivní zápletku sice ubírám jednu hvězdu, nemůžu ale říct, že bych se nebavila, zejména pro ty české narážky, které mi v zahraniční literatuře tak moc chybí. Čeští autoři zkrátka jedou!

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fantom Print

podpis