Knižní recenze

RC Review: Magie ničivá

magieniciva1Název: Magie ničivá / Magic Breaks

Autorka: Ilona Andrews

Série: Kate Daniels

Díl: 7.

Počet stran: 319

Nakladatelství: Fantom Print

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Nezáleží na tom, jak moc se paranormální politika v Atlantě změní, jedním si vždy můžete být jistí… Pokud se vyskytnou potíže, Kate Danielsovou najdete přímo v srdci jejich dění. Bývalá žoldačka má nyní jako družka Pána šelem víc povinností, než se zdá možné zvládnout. Nejenom, že stále bojuje, aby udržela svou vyšetřovací agenturu nad vodou, ale teď navíc musí řešit i záležitosti Smečky. To také znamená připravit ji na útok Rolanda, krutého prastarého mága s téměř božskou mocí. Jelikož vyšla najevo Kateina spojitost s ním, nikdo není v bezpečí, zvláště její nejbližší. Jak Rolandův dlouhý stín sahá čím dál blíž, Kate je povolána, aby se zúčastnila Konkláve, shromáždění vůdců dvou nadpřirozených mocenských frakcí v Atlantě. Když se tam objeví tělo Pána mrtvých, který byl podle všeho zavražděn kožoměncem, Kate dostane pouhých čtyřiadvacet hodin na to, aby pachatele dopadla. Pokud tentokrát selže, rozpoutá to válku, jež by mohla zničit vše, co je jí drahé…

První dojmy z obálky:

Poslední dva díly měly obálky přímo úchvatné, Magie ničivá si to ale kapánek kazí žlutým písmem, co na obálce vyvolává rušivý efekt. Konkrétně mrazivý nádech se mi ale líbí moc. Kate tu má (předpokládám) svůj charakteristický cop, což je jedině dobře.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

O autorech:

magiemrtvych2.jpgAčkoliv se Ilona Andrews (1976, 1970) jeví na první pohled jako čistě ženské jméno, ve skutečnosti se za tímto pseudonymem skrývá manželská i autorská dvojice Ilona a Andrew Gordonovi. Ilona se narodila ještě v Sovětském svazu a do Spojených států se dostala jako teenagerka. Andrew je oproti tomu rodilý Američan, který sloužil v námořnictvu a později i v armádě. Ovšem zvěsti o tom, že on byl elitním americkým špionem s povolením zabíjet a ona tajemnou ruskou agentkou, která ho nakonec svedla, jsou zlomyslnou fabulací jejich literární konkurence. Kterou ovšem s velkou chutí šíří sama autorská dvojice. Ve skutečnosti se poznali až na univerzitě, kde Ilona studovala biochemii a Andrew jí začal pomáhat s psaním první knihy. V současnosti žije tato sympatická dvojice v Oregonu společně se dvěma dětmi, třemi psy a kočkou.

Do žánru městské fantasy vstoupila Ilona Andrews románem Magie mrtvých (Magic Bites 2007). V něm se poprvé na scéně objevila Kate Daniels, která se jako žoldačka nechává najímat k řešení různých problémů souvisejících s nadpřirozenými bytostmi. Těch je ve světě, který prodělal jakousi magickou apokalypsu, víc než dost… Román čtenáři přijali velmi příznivě, takže se autoři mohli pustit o dalšího psaní. Cyklus má již několik knih, vedle již zmiňované Magie mrtvých je to ještě například Magic Burns (2008), Magic Strikes (2009), Magic Bleeds (2010) a Magic Slays (2011).

Od roku 2009 toto autorské duo píše další sérii s paranormálními motivy nazvanou The Edge, která je na rozdíl od Kate Daniels pojata v poněkud romantičtějším duchu.

ilona-andrews.com

Recenze:

magieniciva2Kate Daniels a její Zabíječ jsou zpět. Již sedmý díl série je nabitý akcí a napětím – ostatně, nic jiného by se od této spisovatelské dvojice píšící pod pseudonymem Ilona Andrews nedalo čekat. Pro ty, kdo zapomněli, se jedná o svět, kde technologie svádí urputný boj s magií, která se už dál nehodlá držet zpátky. Můžete si tipnout, kdo z nich má navrch. A samozřejmě, naše Kate. Kate, družka Pána šelem, královna Smečky a bojovnice, která prostě nedokáže kráčet v bezpečné zóně. Bohužel pro ni, se tentokrát zdá, že potíže do ní zatínají své pařáty záměrně.

Nebudu psát, že jsem se na sedmý díl těšila, protože jsem neměla čas se na něj těšit. První díl jsem jedním dechem přečetla někdy v květnu, od té doby jsem horlivě zpracovávala materiál, abych pak s výrazem „naval-to-sakra-sem“ mohla chňapnout po Magii ničivé a udělat to jediné, co jsem v tu chvíli chtěla udělat. Číst, číst a číst.

Od úžasně děsivé předmluvy až do (ne)uspokojivého konce čtete jako o život, užíváte si ten důvěrný styl psaní, své oblíbené postavy a známé prostředí. Příběhem jste jednoznačně okouzleni, dějství vidíte přímo před sebou a své okolí ani trochu neberete na vědomí (což mám odzkoušeno na vlastní kůži).

Otočila jsem se směrem k místnosti. Kdybych ho prostě zabila…
„Choti!“
Kdybych ho zabila, kožoměnci za to budou léta platit. A neměla jsem svůj meč. Grrr.

Svět Kate Daniels pracuje jako dobře namazaný stroj, kombinuje prvky všeho, nad čím magieniciva3byste za normálních okolností ohrnovali nos a nezapomíná na již zakázané lahůdky. Upíři, vlkodlaci… Proč ne, ani se špetkou kouzel a pomyslnou „Buffy“ vám to ani nepřijde divné. Dokonce ani po tom sedmém dílu ne.

Z postav na mě mají nejvýraznější vliv Kate a Curran. Ani jeden z nich své základní povahové rysy v průběhu série příliš nezměnil. Kate je stále stejně hubatá, Curran zase stále… Curran (jiná definice nepřipadá v úvahu). Chudák Kate ve všem sice tentokrát jede sama, přesto musím nutně říct, že ta chemie mezi ní a Curranem mě hrozně baví. A ačkoliv Katein ostrý jazyk zůstal na místě, nemohu se zbavit jistého opojného pocitu, že zpočátku samotářská Kate dospěla do fáze, kde se musí zajímat a aktivně podílet na politice systému.

Desandra vyplivla nějaké slovo, kterému jsem nerozuměla. Nad námi prolétlo vzduchem světlé tělo a narazilo do skleněného ledovce s odporným zachroupáním. Pak se svezlo dolů a nehybně leželo, šest nohou ochablých. Páni. Za mnou se ozvalo vlhké mlasknutí, jak někdo sekl do masa.
Dvě odpudivé jiskry nemrtvých myslí se blížily.

magieniciva4Děj má v tomto dílu spád a v těch několika málo okamžicích, kdy ne, si hravě dopomáhá tím, co má zrovna po ruce. Podle zajetých kolejí zde praskají kosti, stříká tu krev, to vše doprovází trefné poznámky s Kateiným klasickým sarkasmem. Máme tu Rolanda, Kateina otce a báječného záporáka, standardní pohrůžku válkou a jako třešničku na dortu vnitřní rozpory smečky. Ne, při této knize se určitě nudit nebudete.

Konec vás nažhaví na další díl a jak už je zvykem, naplní nepopsatelným pocitem neukojitelného alkoholika, co si tu další lahev dát prostě nemůže.

Sérii jako takovou jsem si v průběhu čtení opravdu zamilovala. Přitom Magie mrtvých pro mě sice znamenala hodně, ale zdaleka ne tolik, jako posledních pár částí úchvatného celku. Magie ničivá mě jednoduše utvrdila v tom, že se mi Kate Daniels ještě na dlouho zapíše do paměti. Pro to mám pár skromných důvodů. Miluju styl psaní, miluju hlavní postavy a miluju to, jak skvěle se všechno vyvíjí. Ještě lepší je, že kvalita psaní díl od dílu stoupá – autoři píší s láskou a na knihách je to krásně vidět. Bez dlouhého rozmýšlení dávám 10 hvězd a počítám, že příště tomu nebude jinak.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek


Na závěr 10 důvodů, proč milovat Kate Daniels podle Wendy Darling:

1. Nenechá si od nikoho nic líbit.
2. Je sarkastická, občas hrubá a vždy nesmírně komická. Kdo jiný by Pána šelem uvítal „Načičiči…?“
3. Zná všechna pravidla diplomacie ať už vyjednává s měniči, upíry, nebo jinými nadpřirozenými bytostmi.
4. Ví, jak všechna tato pravidla porušit a navzdory všemu si získat respekt.
5. Dokáže přiznat chybu.
6. Je spokojená sama se sebou a s tím, čím je. Přesto bývá často osamělá – to se nebojí sama sobě přiznat.
7. Ve svém životě má spoustu mužů, jež má ráda z různých důvodů. Přesto jim neváhá sdělit, že překračují pomyslnou hranici.
8. Má obrovské množství čestnosti a slušnosti. Vyčerpaná, zraněná, krvácející a hladová stejně odmítne jíst, když si myslí, že někdo jiný je opovrhovaný.
9. Ovládá krátký vietnamský meč, který nazývá „Zabíječ“ a používá ho k zabíjení všech druhů nadpřirozených padouchů.
10. Vážně nakopává zadky, ať už s magií, nebo bez.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fantom Print

podpis