Knižní recenze

RC Review: Magie mrtvých

magiemrtvych1.jpgNázev: Magie mrtvých / Magic Bites

Autorka: Ilona Andrews

Série: Kate Daniels

Díl: 1.

Počet stran: 255

Nakladatelství: Fantom Print

Rok vydání: 2011

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Atlanta by byla příjemným místem k životu, jen kdyby nebylo magie…

Když magie pohltí svět, objevují se monstra a odpadlí mágové spřádají svá kouzla. Pistole se zasekávají a auta odmítají startovat. Ale pak se technologie znovu přihlásí o slovo a magie ustoupí stejně nevypočitatelně, jako se předtím objevila. Jen po ní zbudou nejrůznější druhy paranormálních problémů.

Kate Daniels, žoldačka, které se smůla lepí na paty a do kapsy má hluboko, se živí odstraňováním právě takovýchto magických potíží. Ale když je zavražděn její opatrovník, honba za spravedlností ji vtáhne do mocenských bojů mezi dvěma nejsilnějšími frakcemi magických bytostí v Atlantě. Mezi Pány mrtvých, nekromanty ovládajícími upíry, a Smečku, polovojenský klan kožoměnců. Tyto dvě strany se vzájemně obviňují ze série nezvyklých vražd – a smrt Katina opatrovníka by s tou záhadou mohla být spojená. Obě organizace na Kate vytrvale tlačí, aby případ vyřešila a ona si začíná uvědomovat, že si ukousla větší sousto, než dokáže zvládnout…

První dojmy z obálky:

Přiznám se, že jsem prvně dost usilovně přemýšlela, jestli by obálka nebyla efektivnější bez té lví hlavy, vlastně i teď když vím, jaký význam přesně pro příběh má zkouším pohledem pohlédnout za ni. Těžko říct, pokud zaujme, tak je vytvořená dobře, ne?

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorech:

magiemrtvych2.jpgAčkoliv se Ilona Andrews (1976, 1970) jeví na první pohled jako čistě ženské jméno, ve skutečnosti se za tímto pseudonymem skrývá manželská i autorská dvojice Ilona a Andrew Gordonovi. Ilona se narodila ještě v Sovětském svazu a do Spojených států se dostala jako teenagerka. Andrew je oproti tomu rodilý Američan, který sloužil v námořnictvu a později i v armádě. Ovšem zvěsti o tom, že on byl elitním americkým špionem s povolením zabíjet a ona tajemnou ruskou agentkou, která ho nakonec svedla, jsou zlomyslnou fabulací jejich literární konkurence. Kterou ovšem s velkou chutí šíří sama autorská dvojice. Ve skutečnosti se poznali až na univerzitě, kde Ilona studovala biochemii a Andrew jí začal pomáhat s psaním první knihy. V současnosti žije tato sympatická dvojice v Oregonu společně se dvěma dětmi, třemi psy a kočkou.

Do žánru městské fantasy vstoupila Ilona Andrews románem Magie mrtvých (Magic Bites 2007). V něm se poprvé na scéně objevila Kate Daniels, která se jako žoldačka nechává najímat k řešení různých problémů souvisejících s nadpřirozenými bytostmi. Těch je ve světě, který prodělal jakousi magickou apokalypsu, víc než dost… Román čtenáři přijali velmi příznivě, takže se autoři mohli pustit o dalšího psaní. Cyklus má již několik knih, vedle již zmiňované Magie mrtvých je to ještě například Magic Burns (2008), Magic Strikes (2009), Magic Bleeds (2010) a Magic Slays (2011).

Od roku 2009 toto autorské duo píše další sérii s paranormálními motivy nazvanou The Edge, která je na rozdíl od Kate Daniels pojata v poněkud romantičtějším duchu.

ilona-andrews.com

Recenze:

Kate Daniels, jméno, které už od pohledu budí respekt, skrývá nejen pěkně vypečenou hlavní hrdinku s břitkým humorem, ale i příběh nabitý akcí a napětím. Náš svět je v tomto případě ohrožován magickými vlnami, které se objevují a hned zase mizí. Ať už se jedná o upíry, magiemrtvych3.jpgnekromanty nebo kožoměnce, o nadpřirozená stvoření tu rozhodně není nouze. Pro Kate to má jediný význam: čím víc potvor, tím víc zakázek.

Magie mrtvých začíná celkem poklidně nad lahví alkoholické limonády Boone’s Farm a další načekanou magickou vlnou. Neuplyne však ani okamžik a máme tu slušný náběh na detektivní paranormálku s touhou po odplatě. Případ do svých rukou bere jak jinak samotná Kate Daniels. A vy navzdory tomu, že si říkáte „už jen jednu kapitolu“ čtete a čtete.

Kniha je psána lehkou ich-formou, chvíli ale trvá, než si všechno pospojujete dohromady, co je na tom však nejlepší – ani na samotném konci si nejste jistí, jestli už je to všechno. Hlavním tahounem příběhu je bezkonkurenčně Kate. Ta bojuje jak slovy, tak zbraní. Kupodivu se nejedná o stříbrné kulky, ale o pověstnou magickou šavli Zabíječe, která hrdě dostojí svému jménu. Ano, Kate moc dobře ví, jak na tom je, svou nevymáchanou pusou si často zadělává na problém, avšak ani to ji neodradí od další vtipné poznámky. A ať už si toho nadrobí sebevíc, hezky rychle to po sobě zase uklidí a ještě slízne smetanu. Bez fňukání a odvolávání se na druhé. Konečné rozuzlení jak jinak nečekáte vůbec.

„Přišla jste Mikovu problému na kloub?“
„Ano. Měl tam impalského červa,“ řekla jsem.
Jestli to na něj udělalo dojem, nedal to na sobě znát. „Zabila jste ho?“
Ha ha, moc vtipné. „Ne, jenom jsem mu dala najevo, že je tam velmi nevítaný.“
Nezáleželo na tom, jak často nebo jak daleko od sebe se tohle stvoření objevilo, vždy šlo o téhož impalského červa. Existoval jen jeden a neustále se regeneroval.

Kromě nezkrotné Kate můžete čekat i pár dalších zajímavých postav, jednou z těch magiemrtvych4.jpgnejpůsobivějších je Curran, „naše chlupaté veličenstvo“, které dává celkem slušný prostor kreativním dialogům, na něž koukáte jako na tenisový míček. A samozřejmě monology. Těch je v hlavě Kate velký nadbytek.

Pokud čekáte další typické urban fantasy s hlavními hrdiny, mezi kterými to neustále jiskří, tak jste na omylu. Autoři spíš než cokoliv jiného stvořili Kate jako neohroženého žoldáka, co se nebojí vzít věci pevně do svých rukou, krev a pot na denním pořádku. Což je jedna z věcí, které se ani trochu neštítí popsat. Přesto se dá víc než o čemkoliv jiném hovořit jako o dokreslení příběhu.

„Máte nějaké základy práce vyšetřovatele?“
„Jistě. Otravovat lidi zapletené do daného případu tak dlouho, dokud se mě viník nepokusí zbavit.“

magiemrtvych5.jpgJak jste se již mohli přesvědčit, plusy kniha určitě má. Mínusy bych vystihla pojmem všechno a nic, kniha je totiž takovým krásným oslňujícím magickým mixem, to něco co by ji mohlo katapultovat někam pomyslně výš nad své soudobníky ale chybí. A je to škoda, dát tomu něco, co zanechá pusu dokořán, nerozpakovala bych se dát plný počet hvězdiček. Takhle můžu dát palec nahoru s tím, že jsem zvědavá, co na nás Ilona Andrews vytáhne v příštích dílech.

Máte-li rádi hrdinky typu Anity Blake, Charley Davidson a Mercy Thompson, Kate Daniels byste si určitě neměli nechat ujít. V Magii mrtvých na vás čeká spousta trefných poznámek, ohánění se šavlí, napínavá dějová linka a samozřejmě i nadpřirozené bytosti. Sama za sebe ji hodnotím velmi kladně s tím, že od příštího dílu čekám víc a doufám, že se spisovatelské duo ještě rozepíše.

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fantom Print

podpis