Knižní recenze

RC Review: Deset malých nadechnutí

deset-malych-nadechnuti1.jpgNázev: Deset malých nadechnutí / Ten Tiny Breaths

Autorka: K. A. Tucker

Série: Deset malých nadechnutí / Ten Tiny Breaths

Díl: 1.

Počet stran: 301

Nakladatelství: Baronet

Rok vydání: 2015

Vazba: Pevná

Děj:

Po tragické autohavárii, která ji připravila najednou o rodiče, přítele a nejlepší kamarádku, prchá Kacey se svou mladší sestrou Livií z Michiganu do Miami, aby tam začala nový život. Podaří se jí vybudovat novou existenci? Zbaví se trýznivých vzpomínek, které ji nepřestávají pronásledovat? A dokáže odolat záhadnému sousedovi z bytu 1D? Už sama skutečnost, že autorka K. A. Tucker vydala první knihu jako šestiletá, je zárukou poutavého a zajímavého čtenářského zážitku.

První dojmy z obálky:

Ze všech edic mi přijde nejkrásnější, soupeřit s ní už může snad jen tato. Spojitost s knihou je tu jasně zřetelná a ty rusé vlasy jsou dokonalé. Už jen pro tu obálku bych vraždila.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek
deset-malych-nadechnuti2.jpg

O autorce:

K. A. Tucker se narodila v malém městečku v kanadském Ontariu a svou první knihu vydala jako šestiletá s pomocí knihovnice na základní škole a krabice pastelek. Je horlivá čtenářka, na hony vzdálená od žánrových nadšenců: miluje všechno od fantasy až po červenou knihovnu. V současnosti žije v jednom roztomilém městečku za Torontem spolu s manželem, dvěma krásnými holčičkami a vyčerpávajícím stádem čtyřnohých tvorů.

Více o autorce: katuckerbooks.com

Recenze:

deset-malych-nadechnuti3.jpgDeset malých nadechnutí jsem si vybrala jednak kvůli obálce, jednak kvůli hodnocení na Goodreads. Podle obsahu jsem očekávala něco romantického, možná s nádechem jemného traumatu, protože víte co… New Adults si převážně stojí na romantických řečičkách a to vážné téma má „jako by dodatek“. Omyl, má drahá, velký omyl.

V první čtvrtině bych vám bez váhání řekla, že víc než na čtyři hvězdičky z pěti to nebude. Autorka ze začátku působila děsně upjatě a přišlo mi, že se zuby nehty snaží z Kacey udělat totálně zlomeného člověka, co trousí „vtipné“ sarkastické poznámky na každém kroku – v jednu chvíli bych to nazvala až afektem. Nechápejte mě špatně, Kacey rozhodně zlomená byla, ale autorka zbytečně zdůrazňovala již jasnou věc. Vrcholem nesympatií byla ta děsivá vlastnost považovat každého za úchyla. Pak se to ale po pár desítkách stran nějak zlomilo a já konečně viděla něco nenuceného, co do sebe dobře deset-malych-nadechnuti4.jpgzapadá. Co víc, hláškám typu „asi mu označkuju stůl“ jsem se začala smát a Kacey tak nabyla na významu. Hloupý začátek, skvělé rozuzlení.

Přiznám se, že jsem hned od okamžiku, kdy Kacey mluvila o autonehodě a „přeživších“ věděla, jaký bude závěr. Ale uf, sakra… O něčem takovém jsem slyšela/četla prvně. A po dlouhé době musím říct, že mě něco na New Adultkách překvapilo. Kromě toho musím dát obrovský palec nahoru, za zpracování PSP, až na tu počáteční nejistotu to bylo vážně perfektní. A konec, ten byl síla. Až na ten drobný kýč, samozřejmě…

Celé se to četlo hrozně krásně, jen málokdy se mi stane, že bych četla bez přetržky klidně i několik hodin. Deset malých nadechnutí jsem ale zvládla sešrotit za jeden den. Navíc se mi úplně poprvé stalo, že jsem zatoužila po příběhu z pohledu druhé polovičky, zajímavý charakter tentokrát tedy nebyl záležitostí jen jedné postavy. Hm, fakt doufám, že In Her Wake si najde svou cestu i k nám.

O čem se nemůžu nezmínit, je ta vražedná kombinace. Hlavní hrdinka je jedna z těch nevraživých, která se ze střed nebojí udělat dny, kdy „táta dostává přes držku“ (pardon, nemohla jsem si odpustit). To nejzábavnější na tom je, že o ní můžu tvrdit, že si dávala rande ve striptýzovém klubu (ne, žádný taneček se nekonal). Abych to řekla jednoduše: deset-malych-nadechnuti5.jpgKacey je jako postava naprosto dokonalá a jestli máte rádi něco nekonvenčního, tak je to to pravé ořechové. Víc hubatější už je snad jen Charley Davidson. I když neříkám, že její nadávání do kurev mi občas nešlo na nervy.

Deset malých nadechnutí je úžasná kniha, která vás překvapí, dojme a rozesměje najednou. A jestli hledáte nějakou kvalitnější New Adultku, rozhodně byste měli sáhnout po téhle. Když autorce odpustíte ten začátek, dostane se vám krásného příběhu, který si nakonec budete chtít přečíst znovu. Nebýt těch prvních 60-70 stran, neváhala bych s plným počtem, takhle musím ale jednu hvězdičku ubrat. A další díl? Ten nebude o nikom jiném než o Livii a její cestě za štěstím.

„Uvidíme se nad vodou.“

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Baronet

podpis