Knižní recenze

Review: Eleanor a Park

eleanor-a-park1.jpgNázev: Eleanor a park / Eleanor & Park

Autorka: Rainbow Rowell

Počet stran: 325

Nakladatelství: YOLI

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře.

První dojmy z obálky:

Já ji absolutně miluju. Od té ruční kresby, přes její jednoduchost až po matnou měkkou vazbu. Kdyby kniha byla cukroví, asi bych umřela blahem. Hm, ono to vlastně jako cukroví vypadá… Knižní cukroví… Mňam!

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek


eleanor-a-park5.jpg

 

O autorce:

Rainbow Rowell píše knihy pro dospělé i dospívající. Vždycky jsou to však knihy o lidech, kteří hodně mluví, kteří mají pocit, že se v jejich životě něco pokazilo, a kteří hledají a někdy i nacházejí lásku.

Když zrovna nepíše, Rainbow čte komiksy, plánuje výlety do Disney Worldu a hádá se o věcech, na kterých z hlediska věčnosti zase tolik nezáleží.

Žije v Nebrasce s manželem a dvěma syny.

 

Recenze:

eleanor-a-park4.jpgEleanor a Parka jsem začala očekávat prakticky hned, co jsem viděla první recenze českých blogerů. To první, co mě zaujalo, byla obálka, to druhé bylo hodnocení. Můj taneček, když jsem se dozvěděla, že kniha vyjde v ČR, vypadal asi tak, že jsem začala ve svém pokoji a skončila v kuchyni, kde jsem začala svvé drahé mamince vyhrožovat smrtí, když mi ji nekoupí. Ale jelikož s tímhle má už dlouholeté praxe, s klidem mi odpověděla, že až vyjde, tak se mám ozvat. Dostala jsem ji o Vánocích, můžete hádat, co jsem hned po rozdání dárků dělala… A tak to pokračovalo a pokračovalo, až jsem s přiblblým úsměvem skončila.

Jedinečnost tohoto příběhu nespočívá ani tak v monstrózní zápletce, nebo snad napětí, že ani nemůžete dýchat, jako spíš v tom, že je ze života. Hlavní hrdinové nejsou dokonalí. Nekoná se žádná láska na první pohled. Eleanor je z rozvrácené rodiny. Park jen tak tak proplouvá střední školou. Ne, není to žádné silné kafe. Je to vážně „jen“ příběh ze života.

Knihu budete mít přečtenou do dvou dnů, i kdybyste nechtěli. Co je na tom nejhorší? Za ten konec budete chtít vraždit. Pak se ale rozpustíte, protože vám dojde, co to znamená. A tuhle knihu budete milovat. Co se týče stylu, jakým je napsaná, jedná se o jednu z těch, co obsahuje dva pohledy. A věřte mi, že je plně oceníte.

eleanor-a-park3.jpgHrozně moc se mi líbilo, že hlavní hrdinové byli takoví jací byli. Eleanor zaoblená, někdy protivná a uzavřená do sebe, oblékající si příšerné hadry. Park, asijský míšenec ničím nevyčnívající a milující vlastní klid. Chci tím říct, o kolika hlavních hrdinech byste mohli říct to samé? Máme nepřeberné množství chytrých, charismatických, nádherných a přitažlivých hlavních hrdinů, ale ta druhá kategorie, ta kategorie, kde se hlavní hrdinové nemusí stydět za nějaký ten pupínek, kypřejší tvary, nebo třeba jen za to, že nemluví dostatečně s nadhledem, ta v dnešní YA literatuře skoro neexistuje. Eleanor a Park jsou prostě jiní. Jsou jako my normální smrtelníci. A to je dělá výjimečnými.

Příběh je přímo nadupaný hudbou. Ne, mně se bohužel do vkusu nestrefili, ale pokud jste příznivci punk rocku, budete nadšení. O čem chci mluvit, je taková ta nostalgie walkmanů. Ne, bohužel, já už je nezažila, než se mi odhodlali rodiče něco koupit, začaly mp3 přehrávače na baterky. Zcela jistě mi ale dáte za pravdu, že jestli nějaká taková věcička náhle ztratila energii, chtělo se vám někoho škrtit. Jen si vzpomínám, kolik jsem těch pidi válečků v pouzdře musela nosit. Jé, to byly časy…

eleanor-a-park2.jpgSnad milionkrát jsem četla názory, že je příběh nerealistický. Upřímně? Tady si snad poprvé dovolím protestovat se železnou pěstí, protože příběh realistický je. Samozřejmě, můžete napsat knihu, kde se rozpustíte nad osudy hlavních hrdinů, kteří mají mnohdy na kahánku, přidat extrémní podmínky (jako by život Eleanor už nebyl dostatečně extrémní), nebo je nechat zamilovat se prakticky v první sekundě, kdy se uvidí. Ale to z ní udělá tuctovku.

Kniha má naprosto všechno, co by dobrá kniha měla mít. Nádherně se čte, obsahuje realistickou romanci, nechybí jí ani podkres něčeho hlubšího, co ve vás zanechá určitý pocit smutku a v neposlední řadě má úžasné postavy, které si i s jejich chybami (a možná právě pro ně) nejde nezamilovat. Pokud jste teenageři, sedne vám jako žádná, pokud ne, budete se minimálně usmívat. A teď mi do rukou sakra dejte Fangirl!

PS: Jestli chcete obří dávku cukrkandlu, zadejte si na We Heart It Eleanor and Park

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

podpis