Knižní recenze

RC Review: Deklarace smrti

deklarace-smrti1.jpgNázev: Deklarace smrti / The Declaration

Autorka: Gemma Malley

Série: Deklarace / The Declaration

Díl: 1.

Počet stran: 255

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2013

Děj:

Velká Británie, rok 2140. Život na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika – největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace – každý obyvatel může mít jen jedno dítě… Kdo zákony poruší, bude potrestán. Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za „Přebytečnou“. Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?

První dojmy z obálky:

Absolutně úžasná, ta černobílá se k příběhu úžasně hodí a ten krátký odstavec hned zaujme. Oproti té minulé má navíc výhodu, že nepůsobí tak dětsky a všimne si jí více čtenářů. Určitě skvělá volba.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

deklarace-smrti2.jpg
 

O autorce:

Gemma Malley studovala filozofii na publicistické univerzitě předtím, než pracovala jako žurnalistka. Psala pro několik finančních časopisů a pravidelně přispívala články do časopisů jako jsou Company Magazine a The Sunday Telegraph. Poté se začala věnovat službám, jako jsou pomoc seniorům v Ofstedu nebo výcviku vodících psů. Je vdaná za Marka, ředitele přípravné školy (školky) v severozápadním Londýně.

 

Recenze:

deklarace-smrti5.jpgSakra, sakra, sakra. Jestli se mi něco vybaví pod pojmem dystopie, pak to bude tohle monstrum, co do mě zaťalo drápy už při první zmínce o Přebytečných. A z dálky přitom vypadalo tak nevinně… Ostatně právě to taky byla má prvotní myšlenka, když jsem viděla, jak je kniha tenoučká – že to bude slabý odvar těch velikánů, které jsem měla možnost číst. Samozřejmě, předsudky obvykle klamou a já se neměla nechat strhnout, protože jsem knihu podcenila. Šeredně.

Deklarace smrti ukazuje děsivé prostředí, kde každé dítě, které není prvorozené, zažívá učiněná muka. Proč? Protože lidstvo konečně došlo ke svému vytouženému cíli. Jsme nesmrtelní, jediné, na co si musíme dávat pozor, je pravidelná dávka léků a Přebyteční, ti, jenž zalidňují naši planetu. Ach ano, oni to nemají co dělat. Neměli by mít právo žít. Tak proč tu vlastně jsou?

V atmosféře knihy je neskutečná síla. Naposledy jsem se takhle mizerně cítila při četbě Ve stínu černých ptáků. Noční můra, to je ten pojem, co celou tu situaci vystihuje. Co je na tom nejhorší? Dokážete si ji představit. Živě.

Zcela pravděpodobně vám v hlavě poletuje ta jedna jediná myšlenka: „Další z řady deklarace-smrti3.jpgdystopií, může být ještě vůbec něčím originální?“ Moje odpověď: Rozhodně. Protože za 1. Deklarace smrti byla vydána ještě před tou bombou, kterou odstartovaly Hunger Games a za 2. Sakra, musím to říkat ještě jednou? U téhle knihy umřete!

Hlavní postavy nejsou ničím výjimečné, minimálně na naše poměry ne. Výjimečná je však situace, do které je autorka zasadila. V tak krutých podmínkách bych čekala, že před sebou budu mít nějaké zuřivé zvíře (ne že by se mu Anna chvílemi nepodobala), přesto i v takovém prostředí nalezneme cit. Uf, nechápu, proč jsme tak zkažení. A fakt, že jsme, protože mít v rukou něco tak převratného, situace by nepochybně až na pár drobných odchylek vypadala podobně.

Styl autorky je velmi strohý, perfektně sedí na věk hrdinky a možná právě proto bych si troufla knihu nabídnout i mladším čtenářům. Hm, ne moc mladým. Naproti tomu ti starší (můžu se už počítat taky za ty starší?) ocení především pozadí příběhu a vykreslení společnosti. Deklarace smrti je, řekla bych, tak na půli cesty. Kdyby autorka trochu přitlačila na pero, mohla by ta dystopická bomba vybuchnout o rok dřív. Přesto já osobně si myslím, že se jedná o jedno z těch lepších děl.

deklarace-smrti4.jpgPokud teprve začínáte a hledáte po nějakém adeptovi, Deklaraci smrti bych si určitě zapsala na seznam, to stejné pak platí pro ty, kteří chtějí zasvětit třeba své mladší sourozence nebo obdarovat někoho, kdo tomuto žánru zatím moc nedal. A jelikož si tuhle poznámku nemůžu odpustit, zvažte i Hunger Games, protože jestli potřebujete zapůsobit na první dojem… Znáte to, s nečtenáři je to vždycky boj. Pro zkušenější čtenáře svým způsobem možná dystopická jednohubka, ale to své si zde jistě najdou. Nezaujatě bych knihu hodnotila 7/10, za ten mrazivý nádech si ale troufnu na 9/10. Já vím, neměla bych, ale já a dystopie… Znáte to.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment

podpis