Knižní recenze

RC Review: Mezi nebem a zemí: Zamilované duše

zamilovaneduse1.jpgNázev: Zamilované duše / Queen of the Dead

Autorka: Stacey Kade

Série: Mezi nebem a zemí / The Ghost and the Goth

Díl: 2.

Počet stran: 205

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2013

Děj:

Duše Alony Dareové se po nehodě vrátila zpět ze záhrobí. Nyní se na ni začínají obracet další zbloudilé duše a ona potřebuje pomoc. Dokáže najít společnou řeč s Willem – jediným člověkem, který jí slyší, ale o kterého předtím nezavadila ani pohledem? Potřebuje jeho pozornost opravdu jen kvůli ostatním nebo jí na Willovi záčíná záležet víc, než je ochotná si připustit?

První dojmy z obálky:

Už jen kvůli těm obálkám bych si tu trilogii nechala někde vystavit. Jedinou chybkou je to rušivé „Young Adults“. Ne, neberte mě špatně, já proti těm nápisům nic nemám, není ale trochu divné první díl vydat bez něj a pak v záplavě modernizace druhý díl „přeštítkovat“? Ha… A nejúchylnější na tom je, že Čekání na zázrak už nemá lesklou vazbu, ale matnou… *hladí knihu jako svého osobního mazlíčka* Je mi to tak líto, zlato… + Origoš název Královna mrtvých by vyzněl možná o něco lépe.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

setkanisduchem2.jpg

 

O autorce:

Stacey Kade, také známá jako Stacey Klemstein. Žije na předměstí Chicaga se svým manželem, Gregem, a dvěma vysloužilými závodními chrty, Walker a Pansy. Když nečte nebo nepíše najdete ji u televize sledující své oblíbené pořady (Upíří deníky, Almost human, Živí mrtví, Sherlock a mnoho dalších).

 

 

Recenze:

zamilovaneduse2.jpgNa Zamilované duše jsem byla zvědavá už jen z toho důvodu, že mě zajímalo, jestli se má domněnka o možném pokračování potvrdí. Upřímně, po tom konci prvního dílu ta alternativa musela napadnout každého. V tom okamžiku jsem se musela smát, protože Aloně by to pořádně zatnulo tipec. Co je ještě zábavnější, je potvrzení této „konspirační teorie“. Tomu se prostě říká ironie osudu. Ale abych nepředbíhala…

První díl mě svým debutovým laděním zklamal – nemám ráda rozjezdy, co by mohly být o polovinu kratší a především akčnější. Zamilované duše mě zaujaly hned na začátku, po pár stranách nastává spád a vy do textu koukáte téměř fascinovaně. Ano! Konečně je všechno řečeno a můžeme se vrhnout na to podstatné. A sice, budoucnost Willa. Ha, teď mám chuť zvolat Ghost Busters! Pardon, myslím na to celou knihu…

Vím, že tohle téma není originální. A že bych už dávno na každý nový počin o duchách (ano, i já tento tvar nenávidím – nikdy nezní jako správně vyskloňované podstatné jméno) měla koukat skepticky, ale já si nemůžu pomoct a ten šokovaný pohled si nikdy zamilovaneduse4.pngneušetřím. Takže, ano, v jistém slova smyslu jsem byla překvapená, jakým směrem se všechno ubírá, a to i v případě, že jsem to prostě čekala.

Příběh je jak jinak psán opět ze dvou pohledů. Ano, jedná se o naši milou Alonu a Willa. Příběh se tak ubírá dvěma cestami, autorka nezapomíná každou kapitolu utnout nádherným cliffhangerem a vy nevíte, na kterou část se máte těšit více. Mě si tentokrát získala Alona, Will sice jednal tak, jako každý normální člověk, jeho zvědavost mi ale lezla na nervy, každý přece ví, že takové akce dopadnou vždycky špatně. Kromě toho jeho druhá polovička prožívala mnohem peprnější chvilky a já se nemohla dočkat toho hysterického záchvatu, který měla dostat hned poté, co zjistila „plný rozsah škod“. Ano, jsem zlomyslná, zabte mě.

Co si na této trilogii cením nejvíc, je velmi dobrá psychologizace postav. Obzvlášť té jedné, kterou jsem zprvu přímo z duše nenáviděla, pak jsem jí ale určité hodnoty uznat musela. Ano, mluvím o Aloně a jejím drobném… faux pas, řekla bych. Po dlouhé době zamilovaneduse3.jpgkonečně můžu říct, že i v YA literatuře jsou postavy, o kterých dokážu říct, že by v reálu obstály. Alona pořád velmi sebestředná pomalu chápající normálně zažité standardy společenského chování, stále plná omylů a Will tak zvědavý, až to bolí. A samozřejmě tu máme ještě bonusové vedlejší postavy, pokaždé něčím výjimečné. To vše na mě působí tak, že mám potřebu se ptát, jak si povedou dál, obzvlášť po tom velmi matoucím konci. A tak to má být.

Zamilované duše byly bezpochyby lepší než Setkání s duchem, přesto nemůžu s čistým svědomím říct, že měly všechno, co má správná kniha mít. Jako oddechová četba jsou určitě fajn, zároveň nemůžu říct, že by vás ničím nepřekvapily, nebo snad dokonce nudily, nic dech beroucího se vám ale do rukou nedostane. Pokud máte rádi paranormálno, pak je to pro vás jedině plus. Uvidíme, čím nás autorka překvapí v Čekání na zázrak. K tomu se snad dostanu velmi brzy.

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment

podpis