Knižní recenze

RC Review: Hrej férově

Hrejferove1Název: Hrej férově / The Right Moves

Autorka: Emma Hart

Série: Hra / The Game

Díl: 3.

Počet stran: 221

Nakladatelství: Galatea

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Její minulost je plná utrpení. Jeho minulost zase plná bolestných zklamání. A i přesto je jediným na světě, kdo jí připomene, že je pro co žít.

Abbi Jenkinsová už ani nedoufala, že by někdy opustila zdi ústavu pro duševně choré, kde musela strávit celý poslední rok. Že se jí to povedlo, však neznamená, že by zapomněla, co všechno jí Pearce provedl. Moc dobře ví, že jedinou šancí, jak se vyrovnat s depresemi, které mí každý den ničí mysl, je balet, který je pro ni víc než jen pouhým koníčkem. Balet na prestižní umělecké škole Julliard v New Yorku je tím jediným, co jí dává touhu žít. Něco k čemu se může upnout.

Blake Smith opustil Londýn z jednoho jediného důvodu, a to i přesto, že nikdy nechtěl utíkat před bolestnou minulostí. Po příjezdu do New Yorku je plně odhodlaný, že splní slib, který dal sestře a dostane se na Julliard. Nikdy však nepředpokládal, že bude ve stejné třídě s Abbi – dívkou, jejíž oči jsou plné smutku a utrpení. Utrpení, jaké on sám dobře zná. Každá hodina, kterou spolu stráví, je sbližuje víc a vic. A Blake už nemůže dále bojovat s nutkáním ochránit ji samu před sebou.

Čím více se dozvídají o své minulosti, tím více se musí ptát sami sebe, zda existuje ještě něco, co by je mohlo zachránit…

První dojmy z obálky:

Ale jo, dobře zapadá do série, i barvička je krásná, tak proč ne. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorce:

Hrejferove2Během dne se obléká do pláště a říká si Super Máma, protože musí zápasit s dvouletým potomkem a dalším, který se chystá na svět. V noci však plášť superhrdinky odloží, naplní si sklenici džusu a píše knihy.

Ráda píše o kouzelných věcech, polibcích a všem, co se hodí do jejích příběhů. Musí v nich povinně vystupovat sarkastické a vtipné postavy a stejně tak i sexy chlapi. Zrovna teď Emma pracuje na takovém množství knih, že se to snad ani nedá spočítat. Hrozně ráda je něčím zaměstnaná – teda pokud nejde o umývání nádobí. Ale zrovna během této neoblíbené činnosti přicházejí k životu její nejlepší nápady…

Recenze:

Hrejferove3Na Hrej férově jsem byla natěšená jako koza – první dva díly se totiž četly naprosto suprově a výsledný dojem taky nebyl nijak zlý, takže moje volba je jasná. Právě proto jsem čekala opět něco příjemně oddychového, při čem budu prostě moct vypnout. Uf, sakra, já se tak spletla.

Abych vše uvedla na pravou míru, mělo mě to napadnout hned poté, co jsem v anotaci zahlédla jméno Abbi Jenkins. Ano, jestli tak jako já četli předchozí díly, už tušíte, že o koho se jedná. Pokud ne, upřesním. Abbi je ta holka, co kvůli nešťastné lásce skončila v ústavu pro duševně choré. Nyní se však vrací k normálnímu životu a samozřejmě také k baletu. Já miluju knihy, kde jsou hlavní hrdinky umělecky nadané. Ať už se jedná o zpěv, hudbu, nebo tanec (malířská plátna mě až tak nelákají), vždycky mě to fascinuje. Co se týče samotného baletu, nenapadá mě jediný tanec, který by byl krásnější. A sakra, že jich je dneska vážně hodně. A pak je tu ta věc, že „vyvolený“ hlavní hrdinky tančí taky. A to se v knihách, které čtu skoro nikdy nesejde.

Jak jsem již psala, čekala jsem něco oddychového. To Hrej férově tak úplně není. Jasně, pořád je tu ta úžasná romantika (ne tolik), ale navíc tu najdeme i něco hlubšího, co v předchozích dvou knihách nebylo. A upřímně, právě díky tomu se třetí díl stane jistě nejoblíbenějším z celé série. Na rozdíl od těch minulých je totiž naprosto přesně naporcovaný, tudíž nic „nevyčuhuje“ ani nechybí. Hrejferove5Samozřejmě, kdo by takové příběhy nemiloval…

Emma Hart píše úžasně. To jsme už mohli postřehnout u Hrej hráčem a Hrej tajně, tentokrát se ale vyšvihla i v psychologii hlavních postav. Přes určitou zamilovanost se zde vyskytuje pořádná dávka psychologie, resp. deprese. U těchto věcí se mi běžně stává, že autor buď všechno zlehčuje a svým způsobem čtenáři říká, že není nic, co by nemohl vyřešit ten starý známý umělý cukrkandl nebo naopak vše popíše do nejmenších detailů, až je z toho člověku poměrně špatně a k tomu si samozřejmě ještě něco přidá, abyste nebyli ochuzeni o menší srdeční kolaps . Hrej férově bylo tak na půli cesty, i když zde byly i takové chvilky, které mě přiměly sklesle civět do textu, jak se něco takového ve světě může vůbec dít. No jo, vlastně. My žijeme v tomhle světě. A ono se to fakt děje.

Hrejferove4Co se týče mých oblíbených postav, je jí jak jinak než Abbi. A jelikož v jeden čas byla tato kniha na blozích celkem probíraná, vím, že nejsem sama. Ne že bych se s Abbi přímo ztotožňovala, ale určitě můžu říct, že mi byla sympatická. Blake… Ten nebyl až tak „super“, ale byl fajn.

Série Hra je naprosto úžasná, ten třetí díl mi to jen potvrdil. Mé doporučení je proto už předem dané – pokud máte rádi YA / NA žánr, tuto sérii si musíte bezpodmínečně přečíst. A obzvlášť tenhle díl, sakra, protože to bylo něco úžasnýho. Emma Hart si u mě udělala oko a já se už těším, jak to rozbalí v posledním dílu nesoucí název Hrej vabank (Jsem jediná, kdo si to slovo musel najít ve slovníku?), co vyjde na jaře. Ne že bych se nějak těšila na konec série, ale znáte to… Dobrého čtiva není nikdy dost…

PS: Jo! Konečně můžu dát bez výčitek deset hvězdiček!

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Galatea

podpis