Knižní recenze

RC Review: Krása

krasa1Název: Krása / Beauty

Autorka: Louise Bagshawe

Počet stran: 348

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Nenechte se ve snech omezovat. Buďte smělí. Vítejte na Manhattanu, ve světě nové knihy Louisy Bagshawe. Narození Diny Kaneové nikdo nepřivítal s radostí. Pro náročnou sobeckou matku a udřeného otce představovala jen krk navíc. Ani jako výborná studentka se mezi spolužáky nestala oblíbenou. Místo, aby pokračovala ve studiích, musí se Dina od osmnácti let postarat sama o sebe. A s chytrou hlavou, houževnatostí a dobrými nápady krůček po krůčku postupuje vpřed. Schytává od života tvrdé rány, ale naučí se vyhrávat. Kdo neriskuje…

První dojmy z obálky:

Absolutně nádherné a plně vystihující charakter knihy. Věčná škoda, že modelku nenavlékli do rudé, k Dině by mi to pasovalo víc, ale na druhou stranu by se obálka stala tuctovou, protože kdo dnes nepoužívá na obálky rudou, že? Za mě určitě paráda.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

O autorce:

krasa2Louise Bagshawe, provdaná Mensch, je autorkou šestnácti románů, které pravidelně obsazují žebříček deseti nejprodávanějších knih. Její knihy vycházejí ve více než osmi jazycích. Pod jménem Louise Mensch se proslavila jako velmi aktivní členka britského parlamentu za Konzervativní stranu. Aktivně využívá sociální média. Po webové stránce zabývající se nejrůznějšími politickými tématy založila stránku unfashionista.com, zaměřující se na styl a módu, je známou bloggerkou a od ledna 2013 sloupkařkou The Sun on Sunday. V současné době žije se svým manželem, Peterem Menschem, a třemi dětmi v New Yorku.

Nakladatelství BB/art vydalo romány Kariéristky, Film, Závist, Profesionálky, Styl jí sluší, Svět ti leží u nohou, A zrodila se hvězda, Úžasná na pohled, Zítra změním svět, Jiskření, Glamour, Sokyně, Vášeň, Touha, Osud a Krása.

Recenze:

Dina Kaneová je krásná. Dina Kaneová je nadaná. Z Diny Kaneové jednou něco bude. Dina Kaneová nejde na vysokou. Dina Kaneová je v háji.

krasa5O této knize jsem nevěděla vůbec nic. Mrknete na internet… Nikdo nenapsal žádnou recenzi… A ty v angličtině se vám nechtějí louskat… O autorce jste slyšeli, ale zaboha si nemůžete vzpomenout, o co se přesně jednalo. Tak jednoduše pokrčíte rameny a řeknete si, že to risknete. Přeci jen, anotace vypadá dobře, obálka navnadí a jako bonus to vypadá na takový ten typ žánru, co se hezky čte a končí happy endem. Proč tedy ne?

Dina Kaneová mě štvala. Dina Kaneová měla charisma. A stejně tak byla krásná. Mám ráda hlavní hrdinky, co jsou soběstačné a co si nenechají kydat hnůj na hlavu. Co jsem si ověřila poprvé, je moje nenávist k make-upu. Fajn. Chápu, že Dina nemůže vypadat jako hastroš, ale prosím! Prosím, ať pořád nezmiňuje, že její líčení zabere 5 minut a přitom vypadá jako bohyně. A pak je tu ta věc, kterou prostě nepochopím. Jak se 20-letá může zamilovat do čtyřicátníka? Ale fajn, fajn, nebudu na ni zlá…  I to se stává, nebudu nikoho odsuzovat… Aspoň o ní můžu říct, že umí nakopávat zadky (ač neetickými způsoby) a má něco v hlavě. A pak je tu ten zmetek Edward, co z normálního románu o tom, jak si chudá a nemilovaná holka splnila sen, udělá učiněný horor. Bez legrace, pokud čekáte něco jemnějšího, Edward vám tuto představu hezky rychle vygumuje z hlavy. Takže ano, připravte si záchodové mísy, protože ku*da patří mezi jeho běžnou slovní zásobu.

Kniha je psána z více pohledů. Nejvíce samozřejmě vede ten Diny, v pravidelných intervalech se ale krasa3také vrací Edward a náš již zmiňovaný čtyřicátník, jehož jméno kvůli spoilerům nevyslovujeme. Do oběhu se ale dostávají i další postavy, proto se nemusíte bát jednotvárnosti. Autorka píše er-formou, velmi čtivě (nevím, jak jsou na tom ostatní knihy, ale tahle se jí určitě povedla), snaží se vyhýbat běžným klišé a ráda experimentuje. Ano, už od začátku víme, kam kniha směřuje. Nikdo z vás by si ale netipnul, že se půjde i přes mrtvoly, pár pěkně hnusných zážitků. které dají vyniknout těm lepším a samozřejmě všemi formami krásy, jaké jen znáte. Máte rádi svět kosmetiky, značkového oblečení a špičkového designu? Dina je nepochybně to pravé pro vás. V opačném případě to pro vás může být jen zbytečná omáčka okolo.

krasa4Na Kráse se mi hrozně moc líbilo, že jsem chtěla číst dál ani ne tak kvůli stylu (ten byl hodně dobrý, přesto znám i čtivější knihy), ale spíš samotnému ději. Když se tak podívám na celý můj čtenářský rok, nejvíce se lopotím s oddychovou četbou a asi tak ze 70% jsou to knihy, které se výjimečně dobře čtou, ALE celý děj znám podle očekávání nazpaměť. U Krásy tomu tak není. Ani za mák bych nečekala, jakou špínou si bude muset Dina projít (a tohle je vážně špína, ne jako ty filmy, kde holka ztratí svou „životní lásku“ a složí se z toho), ani to, jak moc bude příběh v některých částech působit realisticky (až na tu celkovou myšlenku, jak se Dině promění život v pohádku). Tohle je prostě Dina. Krom toho musím  neustále myslet na Ďábel nosí pradu, Báječný svět shopaholiců a podobné knihy, kterým se dostala prestiž filmu. Krása by si taky zasloužila film. A možná by mi výjimečně bylo jedno, jak moc by to bylo osekané a „zpackané“. Jen když uvidím Dinu z masa a kostí.

Hodnocení knihy:

7 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knihkupectví Knihcentrum

logo_knihcentrum_www_ctverec_bilypodklad

podpis