Knižní recenze

RC Review: Stříbrné Stíny

870_pp5_stribrne_stinyNázev: Stříbrné stíny / Silver shadows

Autorka: Richelle Mead

Série: Pokrevní pouta / Bloodlines

Díl: 5.

Počet stran: 366

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Nadcházejí velmi temné časy…

V předešlém díle Sydney Sageová učinila životní – a nevratné – rozhodnutí. Uposlechla svůj šestý smysl a rozhodla se hodit za hlavu všechno, v čem vyrůstala. Přesněji řečeno všechno, co jí do hlavy vtloukali Alchymisté.

Jí i Adrianovi se celý svět rozbil na kousky. Nezbývá jim teď nic jiného, než ty kousky trpělivě sbírat a snažit se vrátit svůj vztah tam, kde byl dřív. Pokud ale chtějí začít myslet na lásku, musí v první řadě přežít.

Sydney je lapena v nepřátelském světě a stojí ji spoustu sil, aby neztratila sama sebe. Adrian by si také rád zachoval víru, že se všechno v dobré obrátí, ale pak se ho znovu zmocní staří démoni a nová pokušení. Začíná být jasné, že je čekají velmi temné časy…

První dojmy z obálky:

Obálka prvního dílu byla absolutně nejlepší, přesto si na sérii nemohu stěžovat, obzvlášť pak hřbety knih jdou hezky k sobě a jsou překrásně zdobené. U tohoto dílu to ani není s obličeji přeplácané, navíc ta stříbrná je velmi příjemná, takže za mě se určitě jedná o jednu z těch povedenějších.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

O autorce:

richellemead

Narodila se ve znamení štíra a je bestsellerovou autorkou v žánru urban fantasy. Pochází z Michiganu, nyní žije s manželem a synem v Seattlu. Než se rozhodla pro dráhu spisovatelky, snila o několika různých povoláních. Má titul z University of Michigan, Western Michigan University a University of Washington.

Vášnivou čtenářku Richelle vždy fascinovaly báje, mytologie a folklór. Pokud zrovna nepíše, kouká na hloupé reality show, cestuje, ochutnává zajímavé koktejly a nakupuje šaty. Hodně šatů! Je závislá na kávě, neustále prohrává bitvu s prokrastinací a miluje zábavu.

Recenze:

No do háje… Úplně vidím Vampýrskou akademii… Pěkně pomaloučku, pak vás rozdrtím… Richelle, já tě zaškrtím, jestli mi tohle ještě jednou uděláš! No jo, neuděláš, protože už zbývá jen poslední díl. Do adrian_ivashkov_and_sydney_sage__bloodlines__by_luxuriousraven-d4oqp2eháje. Chci umřít. Nemám ráda cliffhangery. Nemám ráda končící série. A už vůbec nemám ráda čekání na další díl. Já vím, mám šťastný život, když si dělám starosti o tohle.

Abyste byli trochu v obraze, Stříbrné stíny jsou předposledním dílem Pokrevních pout, spin-off série Vampýrské akademie, kterou jste mohli nedávno sledovat na stříbrném plátně. Jedná se o upírskou sérii, která zahrnuje i alchymii, i samotnou magii. Nutno poznamenat, že poslední díly jsou nabité „šokingy“, jak s oblibou říkám, takže pokud jste ji ještě nenačali, počkejte si, až vyjde ten poslední díl, abyste nemuseli trpět jako zvíře. Tak. Byli jste varování, teď pokračování pro ty, co četli předchozí díly.

Sakra, jestli jste z nějakého důvodu u nějakého dílu přestali (já jsem takový menší sek měla po prvním dílu), na tento úmysl okamžitě zapomeňte, zvedněte zadek a jděte do knihkupectví, protože tohle je prostě úžasné, teď už i srovnatelné s Vampýrskou akademií, kterou všichni tak pořád musíme opěvovat.

Konkrétně pátý díl série je bezkonkurenčně a nevymluvitelně zatím nejlepší z celé série. Překvapí vás, rozseká vás a na konci jen musíte dumat, jak to všechno Richelle hodlá zakončit v pouhé jedné knize. Na žádné řešení pochopitelně nepřijdete (ať už z toho důvodu, že máte omezenou mozkovou kapacitu, nebo na nic jednoduše přijít nechcete a zbožně si přejete, aby to celé pokračovalo donekonečna, dokud se vám to už nepřejí).

vampire_academy_by_may12324-d574nqbKrásné, čtivé – jako obvykle se těch 350 stran čte hladce jako po másle, protože Richelle to se slovy skutečně umí. Je super, že Richelle zachovale dva pohledy i v tomto díle a my můžeme sledovat jak našeho milého Adriana, tak Sydney. Ta má určitou převahu (aspoň mně to tak přišlo), přesto bych na tom neměnila zhola nic.

A pak je tu ta sladká část, ze které téměř odkapával med. Sakra, vážně? VÁŽNĚ? Nečekala bych, že zrovna Adrian si takhle pospíší… Ale ne, povím jen tolik, že se u této části rozpustíte a ještě pěkně dlouho vám bude trvat, než budete moct uvažovat zase normálně. Ano, máte pravdu. Stejně jako tomu bylo s Dimitrijem a Rose.

Stříbrné stíny doporučuju všemi deseti, u toho poskakuji na místě a mám výraz maniaka. Dokázali byste odmítnout? Ne, jistě ne, nebo vyhledám nějakého roztomilého Strigoje. A to byste jistě nechtěli. Proto uposlechněte mou výzvu a tohle si sakra přečtěte! Ječících fangirls nikdy není dost. Kromě toho konečně můžu dát těch 10 hvězdiček, ve které jsem doufala už od Pokrevních pout, kdy jsem s mrzutým výrazem musela porovnávat s Vampýrskou akademií. Pro nedočkavce jako já mám pak dobrou zprávu – další díl by měl v originále vyjít příští rok v únoru a jak znám Domino, s překladem si pospíší. Možná to ještě stihnou v prvním pololetí… No nic, budeme doufat a povzbuzovat, snad se zadaří.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=KJxLt4fVQmc

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Domino

podpis