Povídání o knihách

Vánoční čas – České pohádky o Vánocích

Člověk by si myslela, že když má tolik rád pohádky, tenhle článek bude brnkačka. Nebude. Nemůžu se napsat všechny. 😀 A pravděpodobně zapomenu i na některé své oblíbené, protože je jich hrozně moc. Uf, snad to zvládnu.

Synonymem pro Vánoce jsou pro mě Tři oříšky pro Popelku. Šafránková je nejkrásnější princezna všech dob, všichni podávají skvělé herecké výkony, není to přeplácané, je zde i notná dávka vtipu (ano, právě teď myslím na Droběnu) a prostě… Bvah, já zbožňuju tuhle pohádku. Tečka.

Druhou neméně známou je Jak se budí princezny. Ta je komediálnější ještě víc (Menšík a jeho umění plavat), krásně se na ni dívá a neomrzí se. Pak tu mám jednu z těch posledních pohádek, které za něco stály (ještě Peklo s princeznou nebylo špatné, ale oproti těm starším slabota), a to je Anděl páně. Na rozdíl od těch dvou, co jsem uvedla je přímo zasazen do vánočního prostředí, takže se k Vánocům ho asi nejvíc. Co jiného dodat než „chi, chi, chi“.

A pak samozřejmě S čerty nejsou žerty, pohádka s nejdokonalejším peklem (osmý řádek, vlevo dole). Uf, Dorota byla prostě dokonalá. 😀 Pak třeba O statečném kováři, Pyšná princezna, Šíleně smutná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Princ Bajaja, Zlatovláska, Tři veteráni, Za humny je drak (ta je přímo dokonalá), Nebojsa, Byl jednou jeden král, Hrátky s čertem, Taneček přes dvě pekla, Čertův švagr, Princezna ze mlejna, Lotrando a Zubejda, Koloběžka první, Obušku z pytle ven, Mrazík, Honza málem králem… Je toho hrozně moc. A to ještě nepočítám ty krátké, na které s mamkou vždycky koukáme mimo Vánoce. Dalo by se říct, že ať už pustíte jakoukoliv pohádku pod rok 89, bude se mi líbit (tím nic nenaznačuji, po tomto roce se prostě začaly všechny horšit).

Jsou ale i pohádky, které prostě ráda nemám. Mezi jednu z nich patří Nesmrtelná teta, kterou prostě nemůžu vystát a O Janovi a jeho podivuhodném příteli, která by byla hezká, nebýt té negativní a tajemné atmosféry. Uf, nebo třeba ta vloni s tím křesadlem, to byla hrozná kravina… Jediný, kdo zazářil, byl Preiss. Ty nové jsou prostě otřesné…

Co vy? Taky jako já fandíte těm starším nebo se vám líbí i ty novější?

podpis