Knižní recenze

RC Review: Kafe v pět

kafevpet1Název: Kafe v pět

Autoři: Radka Slouková, Martin Maniaque, Tereza Dobšovičová, Tadeáš Hodes, Lukáš Vlasák, Miloslava Veselá, Milan Janošík, Martina Perlíková, Kateřina Hejlová a Martina Bittnerová

Počet stran: 155

Nakladatelství: Pan nakladatel

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Kniha Kafe v pět vás upoutá pestrou směsí příběhů, které vás nikdy neomrzí. Zapomněli jste, jaké to je, dívat se na svět očima malého dítěte? Víte, jak velkou roli hraje v životě náhoda? Tušíte, co by se stalo, kdyby na světě nezbylo jediné zrnko kávy? A jak naložit s tím, když vám o život začne usilovat vysněný románový hrdina? Osm poutavých originálních příběhů výherců prestižní literární soutěže Pana Nakladatele, doplněných o povídky populárních spisovatelek Martiny Bittnerové a Kateřiny Hejlové. Neobyčejná kniha plná nevšedních zážitků nejen k odpolední kávě!

První dojmy z obálky:

Ale jo, obálka sedí k tématu, je hezká, tak proč ne. Ženu s hrníčkem bych ale trochu „zeštíhlila“, protože by mi to ke stylu kresby sedělo víc.

Hodnocení obálky:

6 hvezdicek

Recenze:

Tuto recenzi začínám psát se smíchem, protože když si vzpomenu, jak jsem si tuto knihu vybírala, neustále kroutím hlavou. Poprvé jsem si vyzkoušela takzvaný výběr naslepo a se zavřenýma očima ťukla do obrazovky v místě, kde by se měl nacházet můj budoucí společník pro několik večerů. Skvělé na tom bylo, že i kdybych po knize v obchodě asi nesáhla, byl to ten typ knihy, který by mě zaujal svým obsahem. Později, když jsem měla už knihu v ruce, jsem zjistila, že se jedná o soubor povídek od nově začínajících autorů, kteří psali na jedno určité téma (Kafe v pět). To bylo zajímavější ještě víc, protože nové autory já ráda. A to jakékoliv. V knize je celkem deset povídek, proto nebudu jednotlivá hodnocení zbytečně moc natahovat a ke každé shrnu jen to podstatné. Užijte si to! 🙂

kafevpet3

Fika – Radka Slouková

Pohádková, až nereálná – to je Fika. Přesto je to můj favorit, žádná z těch následujících mě tolik neposadila na zadek. Skvěle se četla, absolutně mě dojala a získala si mé srdce. Co je mi ale líto, je ten trochu uspěchaný konec. Celá povídka by si podle mě zasloužila trochu více prostoru (nebo k mé velké ješitnosti rovnou celou knihu), povídka by na mě pak působila ještě lépe. Na hodnocení ubírám jednu hvězdičku právě díky tomuto, ve své zaujaté pozici bych ale víc odebrat už nemohla.

Hodnocení povídky:

9 hvezdicek

Nespavost – Martin Maniaque

Panebože, fajn, pokud někdy něco napíšu, nikdy žádnou postavu nezabiju! 😀 Tohle je pro mě přímo horor (možná i trochu vtipný), protože ouch… Co třeba takový George R. R. Martin? Abyste mě dobře chápali, tato povídka je o tom, jak vámi vytvořená postava obživne a začne se vám mstít za to, co jste jí provedli. Ano, taky ještě pořád zírám. Ten námět je naprosto úžasný, popravdě jsem na takové téma ještě nic nečetla, takže určitě palec nahoru. Ten konec mě mimochodem rozmetal. Totálně.

Hodnocení povídky:

8 hvezdicek

Jak broky – Tereza Dobšovičová

Skvěle popsaný pohled dítěte, místy i vtipné, ale hlavní pro mě je ten psychologický podtext. Dětství je tak jednoduché a zároveň tak komplikované… Alespoň z mého pohledu tedy. Milé, zároveň však i trochu smutné, čtivé… Výjimečně mě nenapadá, co dalšího napsat, proto raději přeskočím dál.

Hodnocení povídky:

7 hvezdicek

Papíroví čerti – Tadeáš Hodes

Pro mě asi jeden z nejslabších článků této knihy, zejména kvůli tomu horšímu louskání textu (což vlastně ani moc tragédie není, když uvážíme, že tato povídka má něco málo přes deset stran). Naopak velmi dobře byly vykresleny dvě naprosto rozdílné povahy žen, s tím že jsem si živě dokázala představit, že by se podobná situace mohla opravdu stát. Zároveň jsem se místy i zasmála, takže když to shrnu, až tak hrozné to nebylo.

Hodnocení povídky:

6 hvezdicek

kafevpet4

Kde je Juan Valmez? – Lukáš Vlasák

U této povídky jsem měla chuť mlátit hlavou do zdi, protože ta jedna část mi byla naprosto cizí. Nepiju kávu, nechutná mi a ve spánku mi nikdy nezabránila, proto ten námět, kdy káva zmizí z povrchu zemského… Uj… Dobře, dobře, ale někomu jako mému tátovi by chybět mohla. V jeho podání by to bylo dokonce i téma na pořádnou vyvražďovačku, bez kafe nedokáže fungovat. Fajn, teď mě to přimělo ke smíchu. Ale zpět k povídce. Ta je v celku zajímavá i pro mě, zarytého čajoholika. Celé se to čte moc pěkně, oddechový podtón je příjemným pohlazením po duši, navíc musím pochválit tu nadsázku díky které jsem se tolik nasmála.

Hodnocení povídky:

8 hvezdicek

V lobby – Miloslava Veselá

Aneb všichni milujeme náhody… Absolutně zvláštní pro mě bylo, že v celé povídce nebyla použita žádná přímá řeč. Možná proto se mi to nečetlo tak úplně dobře, přesto námět samotný byl originální. Ne že by mě zrovna tato něčím zvlášť oslovila, ale líbilo se mi to. Ano, líbilo…

Hodnocení povídky:

7 hvezdicek

Života hra bláznivá – Milan Janošík

Typická žena a typický muž – ještě teď se po tom konci směju. Nevěra je někdy vážně peprné téma, obzvlášť, když se umí dobře podat. Tady to rozhodně platilo, skoro chci vyspoilerovat závěr, který z celého díla pro mě samotnou udělal jeden trochu delší vtip. Zábavné je, že by taková situace mohla nestat i ve skutečnosti. Vlastně to úplně vidím. A směju se. Stále se směju.

Hodnocení povídky:

8 hvezdicek

Rituál o páté – Martina Perlíková

Jedna z nejvíce šokujících povídek, která mě nutí říct jedno velké „sakra“. Povídka se u mě za tu srdeční zástavu společně s Fikou umístila na vrcholku žebříčku. Ironií je, že i když Fika byla pro mě o chlup lepší (hlavně díky tomu, že mě chytila za srdce), této povídce dám ještě o jednu hvězdičku více. Ano, počítáte správně, plný počet. Protože tohle bylo vážně nečekané.

Hodnocení povídky:

10 hvezdicek

 

kafevpet2Kafe o páté – Kateřina Hejlová

Krátká, velmi krátká povídka. V jistém slova smyslu svým koncem i trochu smutná a jak to jen říct… Hm, hodně, hodně jednoduchá, taková bez jiskry. Nevím, ale knihy čtu hlavně kvůli tomu, že skýtají něco, co já nikdy pravděpodobně neprožiju, ale tohle je až příliš ze života, ničím neprodchnuté. Neoslovila mě, proto na hodnocení hodně ubírám.

Hodnocení povídky:

4 hvezdicky

 

Beze svědků – Martina Bittnerová

Tady opět nevím, co říct. Detektivky moc nemusím, Beze svědků ale bylo napsáno dobře, proto jsem se nenudila tak, jak bych očekávala. Pravda, po tom konci trochu špatně dořešené, ale zlé to nebylo. Těch šest hvězdiček je určitě zasloužených…

Hodnocení povídky:

6 hvezdicek

Celé dílo hodnotit jedním jediným hodnocením je velmi těžké, protože i když některé povídky nebyly tak úplně podle mého gusta, ty co se mi líbily silně převyšují. Jsem ráda, že se tento soubor vydal, doufám, že se autorům podaří vydat i nějakou knihu, abych si pak mohla počíst. 🙂 Moje rada: Pijte čaj (káva je fuj) a čtěte.

Celkové hodnocení:

7 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji knihkupectví Knihcentrum

podpis