Knižní recenze

RC Review: Věk X2: Nesmrtelná koruna

nesmrtelna-koruna1Název: Nesmrtelná koruna / The Immortal Crown

Autorka: Richelle Mead

Série: Věk X / Age of X

Díl: 2.

Počet stran: 452

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Justin a Mae nadále plní svou misi, pak ovšem dojde k zásadnímu zlomu v běhu událostí. Jsou přiděleni k delegaci Luciana Darlinga, Justinova starého přítele a zároveň tak trochu protivníka.Společně se vydávají na území Arkádie,nebezpečného souseda RUNA.

V tamní společnosti jsou ženy stále majetkem mužů a náboženství a vláda splývají v jedno. Justin, který se sám ještě těžce smiřuje s vlastním bohem,zde objevuje skutečně mocné síly.Mezitím Mae, která jen velmi neochotně hraje roli Justinovy milenky, plní vlastní soukromou misi: hledá svou nevlastní neteř, které se její rodina před lety zřekla a nechala ji unést za hranice.

Ani jeden z našich hrdinů si zpočátku nevšimne, že jejich snaha zastavit v Arkádii návrat bohů může být velmi brzy zmařena…

richellemeadO autorce:

Richelle Mead se narodila roku 1976 ve znamení Štíra. Vystudovala umění a komparativní religionistiku, ale v současnosti je spisovatelkou na plný úvazek. Celosvětovou slávu si získala především Vampýrskou akademií, na kterou volně navazují Pokrevní pouta, obrovský ohlas získala i série Sukuba.

V češtině všechny Richelliny knihy vydalo nakladatelství DOMINO. A co vaše oblíbená autorka dělá, když zrovna nepíše? Sleduje pokleslé reality show, cestuje, ochutnává neobvyklé koktejly a kupuje si oblečení. Spoustu oblečení. Svědomitým pitím kafe se dopracovala k závislosti na kofeinu. S tou už se smířila. Nadále se však snaží bojovat s tendencí odkládat věci tak dlouho, jak je to jenom možné.

První dojmy z obálky:

I když je obálka velmi krásná, pořád musím pokukovat po té originální, která je prostě nádherná. Celkově ale dokže určitě zaujmout.

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

Recenze:

nesmrtelna-koruna2Ano! Další kniha od Richelle! Ano, máte pravdu, ke štěstí stačí velmi málo. V každém případě, pokud Richelle ještě neznáte, jedná se o autorku Vampýrské akademie a Sukuby. Že nevíte, co za série to je? Ale jděte, to vám nesežere ani ten pes. Co vám ovšem mohlo uniknout, je první díl této série. Ten byl narozdíl od jiných knih Richelle trochu jinak laděný a pro mě osobně se stal menším překvapením, protože jsem čekala něco možná trochu jiného. V závěru se mi ale líbil, proto jsem nebojácně sáhla i po Nesmrtelné koruně. Co mě na této nové sérii udivuje, je ten počet stran, protože kdo čte Richelle déle, ví, že psala spíš kratší knihy okolo 300 stran. Tohle jsou takové zábavné bichličky, které jsou v porovnání s těmi staršími docela legrační. Obecně si můžeme všimnout, že v průběhu let se postupně stránky vršily. Ale abych neodbíhala, raději pojďme prozkoumat tuto krásku…

Bezkonkurenčně lepší než první díl – to je jediné, co toužím na začátek napsat. A to zejména protože nesmrtelna-koruna3se Richelle konečně rozepsala a z lákavého začátku se stalo něco, co jsem čekala od první chvíle. Zkráceně je tu rozdíl v tom, že daly pořádně vyniknout autorčiny schopnosti a ty správné aspekty knihy se prohloubily. Ach ano. A teď přichází na řadu humor a legendární hlášky, na které jsem celou tu dobu čekala. Přesně to, co mám na Richelle Mead nejradši.

První díl byl vtipný – byl, ať už si říká kdo chce, co chce. Na poměry Richelle to ale byla trochu slabota, proto jsem z Nesmrtelné koruny absolutně nadšená, protože jako obvykle chvíli trvalo, než se to poddalo a začátek byl vyřčen. A co jsem zatím četla, tak důkazy o této skutečnosti najdete skoro všude. Tato kniha je zařízená stejně, čtenář snadno pozná, že si spisovatelka už více věří a dává všemu větší prostor. A tak se stane, že mu to způsobí nejednu dávku smíchu (ať už ta charakteristická ironie, nebo obyčejné situace).

nesmrtelna-koruna4A opět musím opěvovat skutečnost, že se mi kniha četla téměř sama, protože přeci jen je to jeden z nejdůležitějších aspektů knihy. A věřte, že na těch 450 stran je to vážně úspěch. Vrcholem pak je, když vás konec kopne do zádele a dá zcela nový monstrózní pojem slovíčku cliffhanger. Což mi připomíná, že nutně potřebuju další díl. A prosím, hlavně z toho nedělejte zase šestidílnou záležitost, já už pomalu nemám místo! Ale tak fajn, vyhážu skříň… K čemu taky šaty, že?

Jestli jste se tedy rozhodli první díl vynechat z toho důvodu, že jste se báli, jestli vás to nezklame, tak na vás teď musím apelovat, že si to sakra nemůžete nechat ujít. I když je to z trochu jiného soudku, než obvykle, mě osobně Richelle Mead nepřestává překvapovat. Nesmrtelnou korunu bych určitě doporučila jak zarytým fanouškům autorky, tak i těm novým, co s ní nemají moc zkušeností. Jedná se o trochu jinou dystopii, která však podle mého dokáže vyniknout. Ve finále pak ubírám jednu hvězdičku, protože ve srovnání s jinými v této kategorii to ještě není úplně vypilované. I tak je to ale určitě krásné hodnocení. A teď chci další díl, prosím! Hned!

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Domino

podpis