Knižní recenze, Povídání o knihách

RC Review: Tady a teď

Tady a ted 2

Název: Tady a teď / The Here and Now

Autor: Ann Brashares

Počet stran: 219

Nakladatelství: Egmont

Rok vydání: 2014

Vazba: Měkká

Děj:

Dodržuj pravidla. Pamatuj, co se stalo. Nikdy se nezamiluj.

Sedmnáctiletá Prenna se přistěhovala do New Yorku, když jí bylo dvanáct. Nepochází však z jiné země, ale z jiné doby – z budoucnosti, v níž nemoc přenášená komáry zmutuje ve smrtící pandemii, která zabije stamiliony lidí a obrátí celý svět v ruiny.

Všichni, kdo unikli z budoucnosti do současnosti, musejí dodržovat přísná pravidla: nikdy nesmějí prozradit, odkud pocházejí, nikdy nesmějí zasáhnout do dějin a nikdy se nesmějí sblížit s nikým mimo svou komunitu. Prenna poslušně dodržuje, co jí bylo nařízeno, a věří, že tím může předejít nemoci, která má jednoho dne začít pustošit Zemi.

Ale všechno se změní, když se Prenna zamiluje do Ethana Jarvese.

První dojmy z obálky:

I když nad obálkou musím pořád dokolečka slintat, nedokážu se ubránit pocitu, že ta originální by byla přeci jen lepší. Ale nebudu pořád jen brblat, i ta naše určitě dokáže zaujmout. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek


brasharesO autorce:

Ann Brashares vyrůstala v Chevy Chase v Marylandu společně se svými třemi bratry a studovala filozofii na kolumbijské univerzitě v New Yorku. Čekala, že bude pokračovat ve studiích na fakultě, na rok však odešla ze školy a začala pracovat jako spisovatelka, protože doufala že získá potřebné peníze na školu.

Zamilovala si svojí práci a už nikdy se nevrátila zpátky na fakultu aby dodělala školu a namísto toho zůstala několik let v New Yorku, kde pracuje jako spisovatelka na plný úvazek. Nyní je matkou tří dětí.

Recenze:

rzfdngcNa knihu Tady a teď jsem se těšila už velmi, velmi dlouho. Vlastně už od okamžiku, kdy se na Facebookových stránkách objevila zpráva, že mají více verzí obálek a že my čtenáři máme příležitost vybrat, která se nám líbí nejvíce. Zvítězila tato, mnou nejvíce chtěná a jak jste už četli výše, naprosto úžasná. Za to velké nadšení může především kniha Včera Tě budu milovat, protože ta se mi vážně zaryla pod kůži a ještě teď na ni vzpomínám. Tady a teď… Hm, řekněme, že si jsou tyto dvě knihy podobné a zároveň nejsou, ale to už vám určitě muselo být jasné hned, co jsem načala nějaké to porovnávání. V každém případě mě dost překvapilo, že se jedná o knihu z dílny autorky série Sesterstvo putovních kalhot, kterou jsem sice nečetla, ale už poměrně dlouho o ní vím. Možná i proto jsem se na ni tak těšila.

Nepopiratelnou skutečností je, že se kniha čte vážně velmi hladce. Navíc těch 200 stran přímo nahrává k tomu, aby vše plynulo lehce, a vy jste měli knihu přečtenou za chvilku. A když o tom tak uvažuju, tohle je asi to nejpozitivnější, co o ní můžu říct.

izjfmZa pozornost určitě rovněž stojí celkový nápad, protože přeci jen, tolik knih o cestování v čase zatím není a autorka si dala záležet na tom, aby to mělo určité originální prvky, které jinde nenajdete. Za to jí určitě dávám palec nahoru, protože YA je tu v současné době opravdu kupa a umět se odlišit stojí značné úsilí.

Při čem jsem se fakt musela někdy smát (a to jsem teda celkově vzato ještě pořád v pubertálním věku), byla ta slaďárna, co byla do celého příběhu vložena. Hádám, že za to může hlavně počáteční očekávání ne-tak-moc-sladkého-románku, bohužel po celý příběh jsem tímto očekáváním byla ovlivněná, proto jsem občas vážně nevěřícně koukala na text, jestli si autorka ze mě dělá srandu nebo ne. Já jen… Ze začátku to prostě nevypadalo na něco tak přeslazeného. Ale dobře, toť můj problém, ten kdo se se zamilovanou částí příběhu smíří, určitě celé dílo ocení víc než já.

S tím bohužel ale souvisí ta věc, že byl celý příběh jako by nedotažený. Ano, původní nápad byl určitě skvělý, a kdyby autorka ten základní kámen příběhu dala trochu víc do popředí, určitě by se mi to líbilo víc. Takhle musím říct, že je to prostě jeden z těch zamilovaných románků s vedlejším tématem, aby se neřeklo. Jistě, určitá myšlenka tu je, ale na rozdíl od již výše zmíněné knihy Včera Tě budu milovat, mě to prostě neposadilo na zadek.

sbxfdyPrenna mi velmi často připomínala tu scénu z Obecné školy, kde kluci olízli namrzlé zábradlí, jen aby zjistili, jestli se jim vážně přilepí jazyk. Přesně taková je i Prenna – je to taková ta typická zbojnice, která ať už chce nebo nechce, vždycky prostě poruší pravidla a nadělá si tím problémy i tam, kde by je obyčejně neměla. Doteď nevím, jestli mi to přijde vtipné, nebo otravné.

Nakonec snad jen tolik, že pokud máte rádi romantické knihy se špetkou „něčeho jiného“, určitě by se vám Tady a teď bude líbit. Pokud čekáte něco jiného, raději sáhněte po Včera Tě budu milovat, které na rozdíl od Tady a teď má mnohem víc co do sebe. Celkově bych ji pak doporučila nenáročným čtenářům, v opačném případě by vás mohla zklamat.

Hodnocení knihy:

5 hvezdicek

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Egmont

podpis