Rozhovory s autory

Týden s knihou Tady a teď – Interview

Tady a ted 1

Vím, že jsem původně měla sepsat své vlastní interview, ale autorka se mi bohužel neozvala (svůj podíl na tom má zřejmě i to, že mi seznam x krát napsal, že píšu na neexistující mail), proto je tu „náhradní příspěvek“ s přeloženým rozhovorem z Seventeen. Není tedy můj, jen se mi líbil a proto ho přidávám i sem. Snad se bude líbit stejně jako mně. 🙂

PS: Fakt doufám, že to není tak krkolomné, jak se to zdá mě. 😀

***

Jak jsi k Tady a teď přišla?

Ann Brashares: Začalo to s klíčky prvních myšlenek: Co by se stalo, kdyby se dívka z budoucnosti vrátila do naší doby? Co by se stalo, kdyby se zamilovala do člověka z naší současnosti? A co kdyby se bakterie přeměnila na skutečnou bakterii – bakterii přenášenou komáry, kteří jsou všudypřítomní v jakékoliv změně klimatu, jenž přináší mor a zkázu do pozdější části našeho století, tam kde začíná život Prenny.

Jak moc si jsou knihy Tady a teď a Sesterstvo putovních kalhot podobné?

Obě knihy se zaměřují na lásku – na romantickou lásku a jiné druhy lásky. Také doufám, že sdílejí tu samou emocionální intenzitu. Oba příběhy v sobě zahrnují trochu magie, ale jsou zakotveny v realitě a jejich postavy jsou dost reálné. Samozřejmě mají i své odlišnosti! Tady a teď má pevně soustředěný děj, zatímco série Sesterstvo putovních kalhot zahrnuje mnohem více postav, takže vyprávění víc skáče.

Jaká je Prenna, hlavní postava příběhu?

Prenna je dívka, která si váží poctivosti, odvahy a hlubokého emocionálního spojení. Na začátku knihy nemá povoleno být, nebo mít některou z těchto věcí. Součástí příběhu je, že Prenna bojuje za svobodu, aby mohla být sama sebou.

Co doufáš, že si čtenáři vezmou z Tady a teď?
V první řadě doufám, že potěšení. Rovněž doufám v to, že to je skvělé čtení a nemůžu si pomoci, ale zároveň doufám, že to je stimulace v hlubším slova smyslu. Tady a teď je kniha o dívce, která se zamiluje, rovněž je to ale i kniha o dívce, která zná osud světa na 80 let dopředu. A není to snadný osud. Než začala žít tady, viděla a vytrpěla děsivé věci. Osud světa není až tak záhadný nebo obtížný na předpovězení. Diví se, jak můžeme všichni jen tak stát a dovolit, aby se to stalo.

***

podpis