Knižní recenze

RC Review: Zimní příběh

zimni-pribeh1Název: Zimní příběh / Winter’s Tale

Autor: Mark Helprin

Počet stran: 762

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Mytický příběh z New Yorku odehrávající se v několika časových rovinách o osudové lásce, která trvá navždy.

Jedné zimní noci, na samém počátku 20. století, se pouliční zloděj Peter Lake pokusí vyloupit honosný dům známého novinářského magnáta. Dům však není prázdný – Peter zde najde krásnou dívku jménem Beverly. Peter jejímu kouzlu okamžitě podléhá. Jejich láska však zůstává nenaplněna, protože Beverly záhy umírá na tuberkulózu.

Zoufalý Peter se během jedné z honiček, kterou na něj uspořádají členové bývalého zlodějského gangu, vrhá z Brooklynského mostu do vody. Zdá se, že příběh končí…

Osud však rozhodne jinak. Peter Lake se znovu vynořuje o mnoho desetiletí později, obdařený zvláštními schopnostmi, o kterých zpočátku nemá ani tušení. Zmateně tápe v ulicích New Yorku své vlastní budoucnosti a jen matně si vzpomíná, odkud přichází. Teprve při spatření starého obrazu s Beverly si uvědomí, kým je, a vydává se najít svou lásku i smysl života…

První dojmy z obálky:

Obecně vzato velmi povedená, ale asi bych raději uvítala něco jednoduššího, něco jako mrakodrapy s hvězdnou oblohou, které jsou pod přebalem knihy. Dokonce si myslím, že jako ideální adept by byla tato filmová, která působí jak jednoduše, tak kouzelně. I tak se ale nedá říct, že by se mi ta naše nelíbila, proto ji hodnotím 8 hvězdičkami.

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

zimni-pribeh2O autorovi:

Mark Helprin (* 1947) se narodil a vyrůstal v intelektuální rodině filmového producenta a známé herečky v New Yorku. Tento americký spisovatel a novinář je zároveň vedoucím pracovníkem Claremontského institutu pro studia politiky a politické filozofie, zaměstnancem Americké akademie v Římě a členem amerického Výboru pro zahraniční vztahy. Helprinovy knihy, založené na fantazii a fikci, zahrnují množství nesourodých žánrů a stylů. Sám o sobě tvrdí, že nepatří k žádnému z literárních směrů, hnutí, ani módních trendů.

Filmová adaptace knihy byla do kin byla uvedena symbolicky 14. 2. 2014. V hlavních rolích se představili Colin Farrell, Russell Crowe, Will Smith a Jessica Brown Findlay.

Recenze:

zimni-pribeh5Na Zimní příběh jsem narazila úplnou náhodou. Znáte to, i vy jistě máte na Facebooku ve sledovaných všechny možné i nemožné blogery a napjatě sledujete každý jejich výrok (Jak jinak se v knižním světě udržíte v obraze, že?). A v jednu chvíli jsem četla jen o filmovém Zimním příběhu, proto jsem byla nucena zhlédnout alespoň ten trailer a nakonec jsem tedy konstatovala, že na film zatím nepůjdu, ale knihu si určitě přečtu. Kniha nakonec u nás vyšla, já ji přečetla a teď jsem tady, mnu si ruce a přemýšlím, kdy si dám re-reading.

Na samotný začátek se musím pochlubit, že je to zatím úplně ta nejtlustší kniha, jakou jsem četla. A jelikož já mám s takovým typem knih podstatný problém, pokládám za obrovský úspěch, že jsem knihu přečetla dřív než za standartního půl roku. Ano, vážně jsem to zvládla za tři týdny. Já vím, na mě je to úplná bomba. Ale okolo horké kaše už chodím dostatečně dlouho, pojďme se mrknout na knihu trochu detailněji.

Z minulého odstavce jste se mohli dočíst, že nemám ráda tlusté knihy. Tak se děje zejména kvůli tomu, že 90% z nich je rozteklých jako sýr. Pokud tomu tak není, tak je to buď hodně dobrá kniha, nebo brutálně špatný vtip. Já to ale riskla a do Zimního příběhu se pustila právě v tom ideálním ročním období, kdy za okny bylo sychravo a celkově zataženo. Upřímně si nedokážu představit, že bych ji četla někdy v létě, proto hned na začátek vám doporučím, abyste si ji v případě zájmu radši koupili teď, než za půl roku, kdy z ní nebudete mít takový požitek. V každém případě, Zimní příběh rozteklý vážně byl. Bohudík, přesně to jsem čekala, proto jsem popisy brala jako obohacení a doplnění svých zamračených večerů. Pokud ale čekáte nějaký rychlý spád, musím vám s lítostí oznámit, že tak se v tomto případě nestane.

zimni-pribeh3Autorovi se něco musí uznat – z jeho psaní máte pocit, jako byste se na daném místě vyskytovali. Takové psaní absolutně zbožňuju, proto je mi líto, že už to mám celé dočtené. Ten popis New Yorku mě zkrátka nepopiratelně dostal. Obecně si myslím, že na to, v jakém žánru je kniha napsaná, je brilantně zpracovaná a na duši působí téměř až poeticky. Právě proto je mi u této knihy úplně jedno, že se jedná o naprosté klišé, které už bylo jistě napsáno milionkrát předtím a bez mučení přiznávám, že mě absolutně dostala do kolen. Nehledě na to, že by to za normálních okolností nebyl můj šálek čaje a já bych knihou mrštila z okna, jen abych se nemusela mořit s tolika stránkami. Ale jak už jsem naznačila, tato kniha prostě odložit nejde.

Trochu zarážející pro mě byla alespoň ze začátku ta magie – nevím, ale zrovna tady mi to přišlo trochu nepatřičné a já se občas prostě musela zamýšlet, proč by to nemohl být příběh naprosto obyčejného charakteru. V průběhu své četby jsem si sama pro sebe musela říct, že bez určitých zvratů by se nemusely odehrát jiné. A já vážně netuším, jestli ty kouzla a čáry vnímám pořád negativně, nebo to beru jako fakt. Ale dobře, budu se řídit mottem „Tohle není pravdivý příběh, tohle je příběh o lásce.“

zimni-pribeh4A teď se konečně dostávám k postavám, o kterých je chtěla mluvit už od začátku této recenze. Právě teď volám Aleluja, protože po dlouhé době držím v ruce knihu, ve které ne do všech postav jsem se dokázala vžít, ale naprosto každá měla své osobní kouzlo a charakteristickou vlastnost. Ne, nechtějte po mně vyjmenovávat ty nejoblíbenější a vyjmenovávat proč tomu tak je, to bychom tu byli až do Vánoc.

Zimní příběh se určitě zapíše do mé paměti, a i když bych zde pár menších nedostatků našla, nedokážu je sem s čistým svědomím vepsat, protože absolutně vše zastiňuje ten úžasný příběh a samotná atmosféra, která by se nádherně hodila někdy k prosinci, kdy za okny sněží a vy sedíte u krbu (Ano, jen kvůli této knize si ten krb pořídím) a slintáte blahem, protože čtete něco, co ve vás vyvolává pořádné „zimomriavky“ (protože české mrazení nebo husí kůže zdaleka nevystihuje ten pocit při čtení této knihy). A teď mě zastřelte, protože té knize musím prostě dát plný počet hvězd.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=2LxIR2fnw0A

Za poskytnutí recenzního výtisku vděčím knihkupectví Knihcentrum

logo_knihcentrum_www_ctverec_bilypodklad

podpis