Knižní recenze

RC Review: Avena: Skrytá

Avena_Skryta na web.inddNázev: Skrytá / Hidden

Autorka: Marianne Curley

Série: Avena /Avena

Díl: 1.

Počet stran: 287

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Ebony vždycky věděla, že je jiná. Odlišovala se svýma fialovýma očima a její úzkostliví rodiče ji po celé dětství drželi na farmě v odlehlém údolí, kde ji i sami vzdělávali, chránili ji před každým nebezpečím – skoro jako by ji skrývali. Jenže teď se v Ebony něco mění. Něco, co se skrýt nedá. Dívka září, každým dnem je o něco krásnější a silnější. Když jedné osudové noci potká zvláštního, citlivého Jordana, něco uvnitř ní vybuchne – něco, co je vidět z nebes, něco, co od základů promění její dosavadní život. Ebony zatím neví, že je uloupený anděl, ukrytý na zemi. Jenže teď, když ji nebesa našla, budou ji chtít zpátky.

První dojmy z obálky:

Jedna z nejkrásnějších knižních obálek – vhodná, výstižná a zajímavá, nemám co dodat.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

Avena2

 

O autorce:

Marianne Curley (1959) je oblíbená australská autorka fantasy literatury. Její knihy byly přeloženy do řady jazyků a prodávají se po celém světě. Do povědomí čtenářů se zapsala románem Dávná kletba, který česky vydalo Nakladatelství JOTA v roce 2010, a především trilogií Strážci času. Její jednotlivé díly Vyvolený, Temnota a Klíč vyšly v Nakladatelství JOTA v letech 2006 a 2007.

 

Recenze:

Avena3Do Aveny jsem se pustila s tím, že to nebude nic světoborného – konec konců, na Goodreads jsem mezi českými blogery, které mám v hledáčku nenašla ani jednoho, který by jí dal plný počet hvězd. Ale jelikož já mám ráda všechno nadpřirozeno – ať už se jedná o ty ohrané krvesaje nebo naprosto nově pojaté mořské panny, protože přeci jen, každý autor píše jinak -, Avenu jsem si prostě přečetla.

Andělé, andělé, andělé – všude neustále čtu, že andělů bylo dost, upírů bylo dost… Myslím, že právě to je i částečný důvod, proč jsem s četbou tak dlouho váhala a stejně tak i vy budete číst tuto recenzi nanejvýš obezřetně, protože nemáte rádi neoriginální díla. A já vás hned předem upozorním, že jestli budete takto přemýšlet, osobně vám přijedu naplácat zadek. Tak. A teď se už konečně vrhněme na to, jaké to vlastně bylo.

Kniha je psána ze dvou pohledů, první kapitola začíná ovšem tím Eboniným. Proč se zmiňuji o něčem tak bezvýznamném jako je první kapitola? Protože hned od samého začátku vás příběh chytne a prostě nepustí. Stejně tak musím pochválit i skvělou atmosféru díky které jsem si knihu užila na 100%. Kniha je psána v ich formě pěkným již vypsaným stylem, občas ale s trochou nelogických prvků (což možná ani tak není vina spisovatelky, ale spíš překladatelky – ale není Avena5to tak hrozné, aby se to nedalo číst, oproti slovosledu Hvězdy nám nepřály je to úplná lahůdka). Celkově tak můžu říct, že je to nejsilnější stránka příběhu.

Samotné zpracování andělů přináší spoustu nových prvků, což ani není divu, protože andělé jsou jedny z těch „flexibilnějších potvor“. Nechci vyloženě spoilerovat, protože takové věci jako charakteristiku si v knize dokážete přečíst určitě sami. V každém případě bych se chtěla chvíli věnovat hlavní hrdince Ebony, kterou jsem velmi často chtěla nakopat do zádele. Ne, tak úplně protivná nebyla, přesto mi její „blbochytrost“ fakt lezla na nervy. Aneb to je tak, když autorka popíše hlavní hrdinku jako bystře myslící bytost a posléze ji nechá dělat samou blbost za druhou.

Avena4Největším negativem Aveny je menší nedostatek akce, protože já osobně jsem čekala takový ten typický boj dobra a zla, mezitím mě autorka nechala čekat skoro až do samotného konce, kdy k něčemu konečně došlo. Ne že by nebylo zajímavé sledovat ten postupný vývoj, ale víte co – čím víc akce, tím jednoznačně lépe.

Avenu v závěru hodnotím velmi kladně, i když to pořád na těch vytoužených deset z deseti nestačí. I když mám za sebou teprve první díl, troufám si říct, že se Avena právě stala jednou z těch pro mě lepších andělských knih – a to jak svým stylem, tak i pojetím. Nakonec snad jen to, že doufám, že se k dalším knihám autorky dostanu co nejdřív. Avena byla totiž celkově vzato skvělá a já se těším na pokračování, které snad vyjde brzy. Kromě jiného má totiž Avena velký potenciál, který by se dal využít.

Knihu doporučuji všem milovníkům andělů, protože i když se teď mračíte, že to není nic pro vás, jsem si jistá, že vás autorka velmi mile překvapí. A teď šupajdá na BookTrailer!

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=ozmS0APZxP0

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Jota

podpis