Knižní recenze

RC Review: Svádění luny

1900163_604356826320295_1260624920_nNázev: Svádění luny / Seduced by Moonlight

Autorka: Laurell K. Hamilton

Série: Merry Gentry

Díl: 3.

Počet stran: 352

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Meredith Gentryová je soukromé očko a zároveň princezna Merry, následnice trůnu Říše kouzel. Ale teď jí ti, kteří jsou jí nejblíže, našeptávají, že se v ní skrývá mnohem víc. Bojí se jí, dokonce i ve chvíli, kdy ji chrání. A kdo by se jim divil? Merry probudila sílu, která v nich tisíce let dřímala. Problém je, že vůbec netuší proč.

Její tetu, královnu Vzduchu a Temnoty, už nerozptylují obvyklé sadistické koníčky. Královnina posedlost je upřena na Meredith. Otěhotnět a porazit svého bratrance, prince Cela, v boji o královskou korunu, trvá déle, než Merry čekala.
Ačkoli tráví každou noc s královninými Havrany, svými nesmrtelnými strážci, nevedou tyto dekadentní hrátky k tolik očekávanému výsledku. Ale děje se něco jiného. Kouzelná moc proudí jejím tělem naprosto nekontrolovatelně. A když Merry spojí své zpola smrtelné tělo s jejich čistokrevnými, cítí, jak narůstá a sílí.

První dojmy z obálky:

Moc krásná a ladící do série – v obchodě by mě určitě zaujala.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

O autorce:

harlekyn6Americká autorka, narozena v roce 1963, v současné době žije spolu s rodinou ve městečku Sims ve státě Indiana.

Počátky její literární kariéry měly podobu hrstky povídek, fantasy románu Nightseer a také dvou knih z prostředí televizního seriálu Star Trek: Next Generation a RPG hry Ravenloft.
Skutečný úspěch jí ale přinesla až rozsáhlá série Anita Blakeová, lovkyně upírů, které se po celém světě vydalo více než šest milionů výtisků v šestnácti jazycích, dočkala se komiksového zpracování a stala se jedním ze základních kamenů dnes tolik populárního subžánru paranormálních romancí.

Tuto vlajkovou loď autorčiny tvorby doplňuje podobně laděný cyklus Merry Gentryová, v němž stejnojmenná hlavní hrdinka opustí nadpřirozenou říši a ukryje se v moderním Los Angeles, kde si zařídí zcela novou identitu jako soukromá vyšetřovatelka.

Více o Laurell K. Hamiltonové se dozvíte na jejím domovském webu laurellkhamilton.org.

Recenze:

meredith_by_nateese-d578d8kSvádění luny je již třetím dílem z cyklu Merry Gentry, který pojednává o princezně Říše kouzel. Pokud vám série nic neříká, pak by vám jistě mělo něco říkat jméno autorky, která je známá díky své již dříve napsané Anitě Blake – obě dvě série se  pak řadí do urban fantasy.

K Merry jsem se dostala právě přes již výše zmíněnou Anitu, která mě zaujala natolik, že jsem si chtěla přečíst i něco jiného z jejího pera. Tak se mi někdy minulý rok dostal první díl do rukou a já začala číst. Ano, vím, na co se právě teď ptáte. Jaké to je v porovnání s Anitou? V tomto okamžiku vás budu muset zarazit, protože nic by vám nepřineslo větší zklamání, než srovnávání s tou ďáblicí Blake.

Ještě než knihu otevřete, měli byste vědět, že erotické scénky jsou zde hned od začátku, ne jako v Anitě, která byla na začátku jako vraždící stroj a románkům se důrazně vyhýbala. To by pro vás mohla být výhoda, protože to alespoň budete čekat. A i když se musím přiznat, že mi párkrát přijde až smutně vtipné, jakým způsobem řeší hlavní hrdinka neočekávané potíže, nemůžu říct, že by mi to nějakým výrazným způsobem vadilo.

Merry_and_her_Merry_Men_by_ShatteredSwordsStejně jako v předchozích dílech pořádná dávka akce a napětí, které autorka přenáší na papír svým typickým osobitým stylem, který jsme si všichni zamilovali již od začátku dění. Minimálně mně se texty od Laurell K. Hamilton čtou velice rychle a to i navzdory faktu, že jsou stránky pěkně nahuštěné (alespoň z mého pohledu).

Stručná charakteristika příběhu pro ty, co ještě Merry Gentry vůbec nečetli: Série je z velmi originálně popsaného prostředí, které nepostrádá rozmanitost ani barvy. Postavy jsou zajímavé jak vzhledově, tak vnitřně – hlavní hrdinka (sidhe) vlastní jednu z těch zajímavějších kombinací sestávajících z nefalšovaných rudých vlasů (přesně těch, co má většina nabarvených ženských dneska na sobě) a zelenožlutých duhovek. Magických bytostí zde najdete nespočetně a styl autorky vás chytne a nepustí. Jedinou nevýhodou jsou některé ty popisové části, ze kterých vám půjde někdy hlava kolem.

StejněMerry_Gentry__Wrought_Iron_C_by_Luscara jako v předchozích dílech se dozvídáme něco nového, v tomto případě zejména o politice. Vím, že fungování systému pro některé až tak moc fascinující není, já mám ale ten typ knih, kde je něco odlišného od našeho světa ráda + mě vždycky ten proces fascinoval. Zejména proto jsem například musela po pár desítkách přečtených stran odložit Loď mezi hvězdami. Nevím, ale já jsem ráda když mají tyto systémy svůj vlastní vnitřní mechanismus a dávají logiku. Ještě raději si pak o nich počtu.

K sérii byste měli přistupovat opatrně s tím, že není moc dobré porovnávat Anitu s Merry. I když se zde nějaké ty shody najdou, nemuselo by se vám to čtenářsky vyplatit.

Merry Gentry bych doporučila každému milovníkovi urban fantasy a zvlášť tomu, kdo si oblíbil Anitu, zejména pak ženám. Ti kteří již předešlé dva díly četli se mají na co těšit, Merry Gentry je ve třetím díle plná sil a odhodlání. Celkově hodnotím tento díl velmi kladně a těším se na další pokračování.

Hodnocení knihy:

7 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=JDAmvGwR-Po

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Epocha

podpis