Knižní recenze, Povídání o knihách

Trochu podivné YA léto s Jotou – dvě minirecenze

YA-leto

Minulý týden Čistý, dnes Easy? a malý dodatek v podobě Barta Simpsona, který správně do projektu sice nepatří, ale rozhodně je pro teenagery. Tak si to užijte! 🙂


natisk_Easy.inddNázev: Easy?

Autorka: Tammara Webber

Série: Kontury srdce / Contours of the Heart

Díl: 1.

Počet stran: 308

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Sledoval ji, ale neznal ji. Až do chvíle, kdy se stal díky náhodnému setkání jejím zachráncem…

Dívka, která se domnívá, že lidem nelze věřit, na sliby se nedá spoléhat a věrnost je pouhá iluze. Chlapec, který věří, že pravda je relativní, že lži dokážou skrýt nesnesitelnou bolest a vina je neodpustitelná. Potvrdí si navzájem svá přesvědčení, nebo je naopak jeden druhému definitivně vyvrátí?

Když Jacqueline následuje svého kluka na vysokou školu, kterou si vybral, rozhodně nečeká, že se s ní dva měsíce po začátku druhého ročníku náhle rozejde. Dva týdny stráví v naprostém šoku, aby se pak probudila v jiné realitě: je nezadaná, místo na výběrovou hudební konzervatoř chodí na státní univerzitu, bývalí přátelé ji najednou ignorují a poprvé v životě jí hrozí, že z nějakého předmětu propadne.

Při odchodu z večírku je Jacqueline na opuštěném parkovišti napadena klukem ze studentského spolku, do něhož patří i její bývalý přítel. Zachrání ji neznámý mladík, který byl ve správný čas na správném místě, a ona chce jen jediné – vymazat útok a celou tu noc z paměti. Ale její zachránce Lucas chodí na stejné přednášky z ekonomie jako ona, sedí v zadní řadě, skicuje si něco do bloku a při tom se na ni dívá. Její kamarádky ho ohodnotí jako dokonalý materiál na nezávaznou divokou známost, která jí pomůže vzpamatovat se po rozchodu.

Když se z útočníka, který ji napadl, stane stalker, má Jacqueline na výběr: zhroutit se, nebo se začít bránit. Lucas nad ní drží ochrannou ruku, ale sám má svá vlastní tajemství. Najednou je těžké odhalit, co se skrývá za vnějším zdáním, a není jasné, komu se dá věřit.

První dojmy z obálky:

I když jsem tento pár viděla již na vícero obálkách, nemůžu říct, že by si mi nelíbil. Dávám palec nahoru, i když s jemným pokroucením hlavou, protože mám přeci jen radši obálky, které jsou unikátní.

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

462803O autorce:

Tammara Webber píše už od střední školy. Začala smutnou romantickou poezií a v devatenácti sepsala svůj první román (ten byl pak nešťastnou náhodou zničen, když ho v práci nacpala do skartovačky). Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, pracovala jako studijní poradkyně. Je nadějná romantička, která miluje romány se šťastným koncem, protože ve skutečném životě je nešťastných konců dost.

Žije v Texasu s manželem a příliš mnoha kočkami. Její román Easy? se umístil v žebříčku bestsellerů New York Times, mimoto je autorkou série Between the Lines (Mezi řádky).

Další informace o autorce najdete na jejích webových stránkách: tammarawebber.com nebo na Facebooku: facebook.com/tammarawebberauthor

Recenze:

Easy? jsem si vybrala úplně náhodně, protože mě zaujal jak anglický název, tak obálka. A když jsem mrkla na Goodreads a anotaci, bylo rozhodnuto. Do čtení jsem se pustila s vervou a očekáváním, že půjde o něco skvělého. A taky že ano.

Kniha se mi četla neskutečně rychle, nejen díky autorčině lehkému stylu, ale i díky sympatickým hlavním postavám. Celé jsem to měla slupnuté za čtyři dny a na konci jsem měla přiblblý úsměv a zároveň i poněkud rozmrzelou náladu. Obojí díky skvěle namixovanému příběhu, který zahrnoval jak silné téma, tak romanci.

Líbilo se mi, že jsem dopředu nedokázala odhadnout, co za odhalení přijde příště. Hlavní hrdina Lucas mě fascinoval od začátku do konce už jen tím, že to byl umělec, protože já osobně vůbec malovat neumím a s malíři obecně se v knihách moc často nesetkávám. To že byl tajemný jako přední agent FBI je samozřejmě už věc druhá, kterou nebudu rozebírat, protože nechci zbytečně spoilerovat. Jacqueline jsem chtěla na začátku propleskat, protože jít kvůli klukovi na školu, kterou bych zrovna neměla v plánu, to teda ne. Navíc je tu ta věc, že si dobré známky nechala málem utéct mezi prsty (opět kvůli výše zmíněnému prevítovi) a já si v té chvíli říkala, jestli jí za to vážně stojí. Jakmile ale kniha pokročila, lépe jsem se s ní ztotožnila a porozuměla jí. Jako jednu z nejlepších postav bych navrhla Erin – nejlepší kamarádku Jacqueline. Co jiného říct než, že byla praštěná a svá a zároveň uměla pomoct.

Celkově tento svěží příběh hodnotím velmi kladně, protože se nejedná jen o obyčejné NA (YA chcete-li), ale také o něco většího, co pojednává ze života. Cílovou skupinou jsou spíše ženy, které si rády odpočinou a zároveň čtou raději něco kvalitnějšího, než jsou druhořadé romance.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek


*Cover SpreadNázev: Bart Simpson: Průvodce životem

Autor: Matt Groening

Počet stran: 192

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná

Děj:

Bart Simpson
Kámo, seš nažhavenej na celou pravdu? Dej si kousek týhle malý, ale o to vydatnější bašty, plný mňamkovejch soust vtipu, moudrosti a světaznalosti, kterou ti přináší jedinej a jedinečnej Bartoloměj J.* Simpson — pouč se o strastech života od toho, kdo má zkušenosti, všechno viděl, všechno slyšel, všechno zkusil — a všechno to popírá.
* „J.“ jako „jénius“.

Nutriční hodnoty
Velikost porce: 192 stran, plus obálka
Počet porcí: 1
Obsahuje méně než 2 % minimální doporučené denní dávky niacinu a riboflavinu.
Obsahuje 100 % denní dávky vlákniny (podávejte s plnotučným mlékem).

Složení
Papír, lepidlo, procesní barvy (azurová, purpurová, žlutá, černá), karton

První dojmy z obálky:

Veselá, pěkná a ladící s tématem – pro mě jasná volba.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

Recenze:

Z poněkud vtipnějšího soudku je pak Bart Simpson a jeho průvodce životem. Opět platí, že jsem se k němu dostala úplnou náhodou, a sice díky jedné recenzi a zlomené násadě na koštěti (:D). Poprvé jsem knihu otevřela, abych ji četla bráchovi, protože měl angínu a potřeboval zabavit. Ironií je, že jsem byla zrovna po nemoci, takže namáhání hlasivek bylo trochu riskantní, ale co už… V každém případě jsem přečetla nějakých deset stran a oba jsme se smáli jako retardovaní tuleni. Pak jsem si s knížkou zalezla do postele sama a začala ji postupně chroustat. Celková doba čtení činila měsíc, protože jsem chtěla, aby mi ten smích vydržel trochu déle. Výsledkem je, že jsem se dozvěděla i pár zajímavostí a zároveň byla přesvědčena, že Bart Simpson je skutečný netvor.

Co mě vážně naštvalo a zároveň přivedlo k další salvě smíchu, je termín „smysl života“. I když brácha dodnes knihu ještě nedočetl (a uvidíme, kdy se k tomu dostane), natrefil na jednu vtipnou větu o hledání smyslu života. Abych to upřesnila, Bart vás neustále odkazuje na nové stránky s větou, že tam už konečně najdete smysl života a vy pořád listujete a listujete a nic. A to by v tom byl čert, aby to brácha neprolistoval celé. Skončilo to popotahováním a následně smíchem, když jsem mu vysvětlila, o co přesně jde.

Bart se četl celkově velmi rychle, protože co jiného čekat od vtipně podané obrázkové knížky a celkově mě trochu mrzelo, že té dávky smíchu nebylo ještě o něco víc, abych si ji nevypotřebovala za tak krátkou dobu. Vím, že Simpsony může někdo pokládat za americkou kravinu (jako například můj otec), která je jen pro malá ňuňata, ale já osobně si myslím, že mají humor, který jen tak nezestárne. Proto si myslím, že si pár stránek mohou přečíst dokonce i dospělí, protože smíchu není nikdy dost. Hodnotím plným počtem hvězdiček, protože kromě již zmíněného vtipu kniha nepostrádá ani několik zajímavých poučení, ke kterým se jen tak nedostanete. A teď mě omluvte, jdu opravit násadu na koště…

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek


jota-logo

podpis