Knižní recenze

RC Review: Druhý hrob nalevo

Druhy-hrob-nalevo1Název: Druhý hrob nalevo / Second Grave on the Left

Autorka: Darynda Jones

Série: Charley Davidson

Díl: 2.

Počet stran: 354

Nakladatelství: BETA Dobrovský

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Další originální „urban fantasy“, paranormální thriller, u něhož vám bude běhat mráz po zádech a zároveň se pořádně zasmějete. Humor je zapotřebí, protože když se stýkáte s nebožtíky, může vám to zkomplikovat život. Charley Davidsonová, kterou jsme poznali v Prvním hrobu napravo, je příležitostné soukromé očko a pracuje se zesnulými na plný úvazek. Tentokrát se snaží pomoct své nejlepší přítelkyni Cookie v hledání její nezvěstné kamarádky. A jako by toho nebylo dost, záhadný Reyes, „syn Satanův“, opustil své pozemské tělo a teď za Charley chodí jako duch. Je to nezbytné, protože jedině tak se podaří Charley ochránit před temnými démony, kteří jsou mnohem otravnější než mrtví lidé!

První dojmy z obálky:

Stejně jako u prvního dílu se mi moc líbí, dokáže zaujmout a pasuje do série. Stejně tak musím pochválit názvy jednotlivých dílů, které mají pokaždé něco společného se samotným příběhem. Doufám, že bude BETA pokračovat ve stejné edici, aby se bylo na co koukat. 🙂

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

prvnihrobnapravo2O autorce:

Darynda Jones si nepamatuje den, kdy by nedržela pero v ruce a nepsala. Už na škole ji opakovaně volali do ředitelny, protože byla neustále duchem nepřítomná a vymýšlela si příběhy. Jedním z nich je kniha První hrob napravo ve kterém o duchy není nouze.

Darynda Jones žije v zemi kouzel, které se také někdy říká Nové Mexiko, s manželem a dvěma syny.

Více se možná dozvíte na daryndajones.com

 

Recenze:

Druhy-hrob-nalevo3Po úspěšném začátku přichází pokračování „hrobařské série“ a s ním i naše stará známá Charley Davidson. Co byste měli vědět v prvé řadě, Charley není žádné podělané médium, ale soukromá detektivka, která ve volném čase dělá taky smrtku. Ano, čtete správně a ne, nemáte nárok na vstřebání dojmů, nic vám detailněji vysvětlovat nebudu. Pěkný den a polibte si prdel. (To byla věta vypůjčená od Charley, tak se přestaňte tak mračit)

Tak, dneska jsem vás urazila už dostatečně, ale aspoň jsem odradila nepříznivce Charley, kterých doufám není zas tak moc, protože tato série, kterou jsem načala velmi nedávno, mě vážně chytla a já bych byla jen velmi nerada, kdyby mi na ni někdo začal plivat. Což mi připomíná, že bych chtěla už další díl… Ale dobře, nebudu netrpělivá a nějak to přežiju. Snad…

První díl skončil, jak jistě víte velmi nejistě a minimálně mně se chtělo zařvat, co to s tou smrtí pořád všichni mají. Víte, ona je jedna věc představit jednu velmi vtipnou a sympatickou hrdinku a věc druhá naznačit, že její budoucnost je velmi nejistá. Právě proto jsem v co nejdřív umožnitelné době naštvaně popadla druhý díl a začala číst.

Druhy-hrob-nalevo4Charley se vyznačuje jednou zásadní vlastností – její sarkasmus je vražedný. V druhém díle ho bylo stejně jako v tom prvním požehnaně, stejně tak nechyběla ani detektivní zápletka, která se nakonec rozvinula snad ještě lépe něž ta předchozí. A pak tu máme samozřejmě toho ďábelského Reyese, který má to podivné jméno, které se ještě divněji vyslovuje (podle kamaráda Googla „Rés“, podle jiných zdrojů „Rejes“). Hm, co jiného říct, než že se chová velmi žhavě. Alespoň tak nám ho Charley po celou dobu popisuje.

Už jsem se zmínila o sarkasmu Charley, skvělé detektivní zápletce a možná trošičku i nakousla i lásku.  Vím, že si teď říkáte, co tu plácám, ale tahle série má v sobě vážně neskutečně mnoho prvků, které vytvářejí dokonalý kokteil. A aby toho nebylo málo, autorka umí samozřejmě skvěle psát. Díky tomu se vám nestane, že byste se v jednu chvíli zasekli a nechtěli pokračovat dál. Knihu tak budete mít přinejhorším do pár dnů schlamstnuté. Navíc tu není zas tak moc stránek, abyste se v textu začali topit, což je další plus – Darynda Jones zná akorátní délku a nežene příběh do nějakých závratných výšin, jako tomu někdy u ostatních autorů bývá.

Druhy-hrob-nalevo2Co je důležité zmínit, je, že první díl byl spíš jeden z těch seznamovacích začátků, kdy autorka popisuje především okolnosti smrtkování a akci nechává ve srovnáním s druhým dílem trochu v pozadí. Já vím, ti co ten první díl četli mají nejspíš otevřenou pusu, ale ono to tak vážně je. Druhý hrob nalevo je ještě více nabitý akcí a napětím. Děj se tu takříkajíc rozjíždí a nás čtenáře nechává připlácnuté na sedadle vozíku. Jen by mě zajímalo, jestli z něj někdu budu moct vystoupit, protože ještě teď si připadám jako na horské dráze.

Stejně jako minule vás konec překvapí a nemálo navnadí na třetí pokračování. Celý díl bych pak shrnula nějak takto: Pokud se vám líbil první díl, z toho druhého budete nadšení možná ještě víc. A jestli jste z Charlie Davidson zatím nečetli vůbec nic, skočte po tom, protože je to vážně něco úžasného. Pokud vás kniha nerozseká smíchy, okoušete si nehty z toho, že nevíte, kdo je „vrah“, popř. jak to celé bude dál pokračovat. A teď mě omluvte, jdu skočit z okna, protože ještě nemám další díl. A víte co? Na rozdíl od Prvního hrobu napravo dávám v této recenzi 10 hvězdiček a nehanbím se za to.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

 

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství BETA Dobrovský

podpis