Knižní recenze

RC Review: Harlekýn

harlekyn7Název: Harlekýn / The Harlequin

Autorka: Laurell K. Hamilton

Série: Anita Blake

Díl: 15.

Počet stran: 408

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Moc saintlouiských upírů stále roste a zvěsti o nových schopnostech vládce Jean-Clauda i jeho lidské služebnice Anity Blakeové se šíří až za oceán. Zastánce tradičního řádu však stejně tak znepokojují poměry ve zdejší Církvi věčného života, která porušuje tisíciletá pravidla a snad i ohrožuje bezpečné soužití upírů a lidí. Když se ve městě objeví záhadní Harlekýnové, legendární a přísně utajování upíří strážci pořádku, nikdo netuší, proti komu se mocní z Evropy rozhodli zasáhnout. Pro Anitu, zmítanou věčnými proměnami nevyzpytatelné sexuální magie i politickými spory mezi jednotlivými skupinami kožoměnců, je to jen další komplikace, kterou teď opravdu nemá zapotřebí…

Anita Blakeová žije ve světě, kde jsou upíři, zombie či vlkodlaci běžnou součástí společnosti. Živí se jako oživovatelka zombií a zákonná popravčí upírů. Pomáhá také policii při vyšetřování nadpřirozených trestných činů, což se však občas kříží s jejím soukromým životem.
Stává se totiž součástí nejen milostného, ale i mocenského trojúhelníku, jehož další dvě strany tvoří vlkodlak Richard a upíří vládce města Jean-Claude.

První dojmy z obálky:

Já vím, že většina z vás je úplně odvařená z  těch starých obálek, ale mně se víc líbí to nové… Jednak více zaujmou a jednak i o něco lépe vypadají. Když jsem měla na obrazovce původní obálku prvního dílu, brácha řekl, že je rád, že ještě nejedl. 😀 Já vím, popisované krvavé kaluže v knize mi nevadí a na obálce se z ní můžu pominout. Nesnažte se mě pochopit, ani já sama sebe nechápu.

Obálka Harlekýna obecně se mi líbí – pěkně vyvážená a celkem i poutavá, takže proč ne.

Hodnocení obálky:

9 hvezdicek

harlekyn6O autorce:

Americká autorka dark fantasy, narozena jako Laurell Kaye Kleinová 19. 2. 1963 ve vesničce Heber Springs poblíž Shirley v americkém státě Arkansas, po smrti matky během automobilové nehody v roce 1969 byla vychovávána babičkou v městečku Sims ve státě Indiana, kde také později vystudovala anglický jazyk a biologii. Spolu se svou rodinou bydlí v Arnoldu blízko St. Louis ve státě Missouri. Vedle lidových příběhů mělo na její rozhodnutí stát se spisovatelkou velký vliv setkání s tvorbou Roberta E. Howarda.

Do povědomí čtenářů fantastiky se zapsala především jako autorka románové série s hlavní hrdinkou Anitou Blakeovou, lovkyní upírů. Erotikou říznuté směsi dark fantasy a detektivky se drží rovněž série Meredith Gentry.

Recenze:

harlekyn5Harlekýn je již patnáctým dílem Anity Blake jejíž první díl vyšel v originále už před 11 lety. K sérii jsem přišla čirou náhodou, kdy jsem v nějakém článku od Mishy četla, jak moc je to skvělá série. Hodně dlouho jsem si pak říkala, že to rozečítat nebudu, dlouhé série totiž nikdy nevěstí nic dobrého – než je celé dočtete, jste pomalu po smrti a k tomu všemu vám zabírají hromadu místa na poličce. A kdo mě aspoň trochu zná osobně, tak určitě ví, že nerada čtu e-booky, obzvlášť kvůli tomu, že v rukou místo papíru cítím plast a jako malý bonus nemám takový pocit podpory autorů. Pokud vím, tak kdykoliv jsem si něco přečetla na čtečce, koupila jsem si to. Takže zbyla jen knihovna, která sérii v katalogu kupodivu měla – pro připomenutí jsem z venkova, kde vedou jen max. Stmívání, takže tohle byl objev století. Abych se vrátila k tématu, začala jsem to číst a vážně jsem litovala, že jsem nezačala dřív. A aby toho nebylo málo, musela jsem si celou tu dlouhou řadu knih zapsat na svůj seznam přání. Já vím, jsem šílená, ani mi to nepřipomínejte.

harlekyn4Harlekýn byl pro mě takovou menší výzvou, protože v posledních pár dílech jsem zaznamenala menší pokles. Neberte mě zle, i tak se mi to líbilo, ale víte co, první díly byly přeci jen o něco víc akčnější. Zkrátka jsem se trochu i bála, aby to nebylo ještě horší, bohudík nebylo. Naopak se začíná zdát, že se vše vrací do starých kolejí, což zní vlastně trochu divně vzhledem k tomu, že za normální se konec světa považovat nedá. V každém případě, pokud jste četli minulé díly a dáváte si třeba přestávku z toho důvodu, že vámi posledně čtený díl byl trochu slabší, můžu vás uklidnit, že patnáctka je změna k lepšímu. Jelikož ale vím, že tuhle recenzi čtou i ti, co třeba Anitu neznají, spoilerům se vyhnu, slibuju.

Anita Blake je sama o sobě neskutečně fascinující osoba. Vím, že bych to neměla vypouštět takhle na plnou pusu, ale už začínám mít doslova tik v oku, když se na scéně objeví nový chlap. Pro nové čtenáře upřesním, že Anita má ve zvyku hupsnout do postele s každým, kdo má mezi nohama stromeček a umí navázat oční kontakt. Zdá se vám to vtipné? Mně nejdřív taky, ale poslední dobou už toho mám nějak plné kecky. Pamatuje někdo na heslo „Já s upíry nechodím, já je zabíjím.“? Vzhledem k tomu, jak série začala je celkem vtipné, co se z ní vyklubalo. Ale dobře, nebudeme tu mluvit jen o jejích stinných stránkách…

Anita se mi zamlouvá zejména protože se s nikým nepáře. Já vím, zní to děsně ohraně, ale je to tak. Anita je prostě bojovnice, která má styl a nebojí se ušpinit si ruce. Stejně tak se nebojí sprostých nadávek… A v tomhle ohledu vás varuju, pokud jste zarytí zastánci spisovné mluvy, od Anity dejte ruce pryč.

harlekyn3V každém případě, na svém stylu autorka neztratila zhola nic. Nějakých 400 stran se tak čte jako po másle a vy pomalu začínáte litovat, že jste u konce. Což mi připomíná, že chci další díl, bez ohledu na to, jestli to bude jeden z těch horších z této série. A já upřímně doufám, že nebude, když už se tento díl začal zase rozjíždět.

Jako takové malé shrnutí pro čtenáře i nečtenáře Anity bych chtěla upozornit, že i když se jedná o jednu z úpiřin, série se řadí mezi ty více originální, co se rychle čtou a nutí ke koupi dalších dílů. Pokud máte tedy přežijete trochu té krve a sprostých nadávek, dostane se vám skvělého příběhu.

Mně osobně se série stále líbí, 16. díl budu netrpělivě očekávat a budu doufat, že tento nadějný konec bude znamenat novou éru staré dobré Anity z prvních dílů. A samozřejmě také doufám, že Hamiltonová si dá už pokoj a zakončí to tím 23. chystaným dílem, protože přeci jen, mít plnou knihovnu Anity by nebylo moc praktické. A teď se pomodleme…

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Epocha

podpis