Knižní recenze

RC Review: První hrob napravo

prvnihrobnapravo1Název: První hrob napravo / First Grave on the Right

Autorka: Darynda Jones

Série: Charley Davidson

Díl: 1.

Počet stran: 350

Nakladatelství: BETA Dobrovský

Rok vydání: 2013

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Charley Davidsonová je soukromá detektivka, moderní žena s běžnými starostmi a problémy. To ovšem jenom na první pohled… Ve skutečnosti se narodila jako bytost s nadpřirozenými schopnostmi, která dokáže vstoupit do světa zesnulých. Zemřelé vidí všude kolem, může se jich dotýkat a oni jí pomáhají s řešením případů. Všechno je o to složitější, že vyšetřovatelku sleduje tajuplný muž, „syn Satanův“, jehož šarmu Charley nedokáže odolat. Kdo je ten záhadný hrdina, o kterém se jí zdají sny plné vášně? Je vůbec živý, nebo je mrtvý? A co by se stalo, kdyby mu podlehla?

První dojmy z obálky:

Musím zatleskat, protože ten motiv je skvělý a s ohledem na skeptickou hlavní hrdinku docela i vtipný. Vím, že to sem nepatří, ale názvy jednotlivých dílů v sérii jsou vymyšlené prostě brilantně – stejně tak dobře jsou sladěny obálky. Doufám, že BETA bude pokračovat s těmi originálními, protože fakt zaujmou.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

prvnihrobnapravo2O autorce:

Darynda Jones si nepamatuje den, kdy by nedržela pero v ruce a nepsala. Už na škole ji opakovaně volali do ředitelny, protože byla neustále duchem nepřítomná a vymýšlela si příběhy. Jedním z nich je kniha První hrob napravo ve kterém o duchy není nouze.

Darynda Jones žije v zemi kouzel, které se také někdy říká Nové Mexiko, s manželem a dvěma syny.

Více se možná dozvíte na daryndajones.com

 

Recenze:

prvnihrobnapravo4První hrob napravo je prvním dílem prozatím sedmidílné série o smrtce Charley Davidson, kterou napsala americká autorka Darynda Jones. Zaujmout vás může především díky svému vtipu, originálnímu pojetí samotné smrti a detektivní zápletce. Že už jste napnutí? To byste měli.

O knize jsem věděla ještě před oficiálním vydání v ČR díky nějaké blogerce, která psala, že se jí kniha moc líbila. A pak tu byl ten okamžik, kdy jsem natrefila na vtipnou chybu nějakého e-shopu, který ke knize přiřadil úplně jinou obálku – v tom okamžiku jsem si dílo uložila do své poměti. Neplánovala jsem si ho pořídit, pochopte, už takhle je těch knížek požehnaně, takže jsem to nechala spát a četla si vesele něco jiného dál. A před pár týdny jsem dostala možnost vzít si první dva díly na recenzi. Co jiného mi zbývalo, než se na to vrhnout, že? A tak jsem otevřela knihu a začetla se. A jediné na co nedokážu přestat myslet, je otázka, proč jsem po ní nesáhla už dávno.

Kniha se četla krásně, obzvlášť díky Charley, která mě běžně rozsekávala hláškami jako „Pěkný den a polib si prdel.“ (to je to jediné na co si momentálně vzpomenu) a Nebezpečím s Willem Robinsonem (to pochopíte, až si to přečtete – musíte si to přečíst!). U příběhu jsem se kolikrát smála tak, až to hezké nebylo. Víte, já miluju vtipné hrdinky, co jsou soběstačné a odvážné. Charley přesně taková byla a právě proto si mi to celé četla tak pěkně. Ostatně, knihu jsem měla přečtenou myslím za nějaké čtyři dny, kdy jsem ji četla po nocích a místo do přislíbených jedenácti zůstávala vzhůru do tří ráno. Hm, copak já můžu za to, že se mi čte nejlíp od půl deváté večerní? Odpovím si sama, samozřejmě že ne… Za to může přeci Charley…

prvnihrobnapravo5Ale abyste si nemysleli, že kniha je jen plná rádobyvtipných plků, příběh obsahuje i detektivní zápletku. Jak jistě víte, vidět mrtvé není moc potěšující, Charley toho ale umí využít, a tak se díky ní častokrát vyřeší otevřené případy desítky let staré. Abyste to pochopili, Charley je soukromá detektivka a její strýc je policista, takže pak není divu, že své „schopnosti“ použije tam, kde se jí to zrovna hodí. V tomto díle je to záhadná vražda tří právníků, kteří nedojdou klidu, dokud se jejich okolnosti smrti nevyřeší. A Charley? Ta má na triku jak jinak než další práci.

Původně jsem knize chtěla dát takových osm hvězd, po chvíli přemýšlení jsem ten počet ale o jednu zvýšila. Stalo se tak hlavně díky tomu, že jsem nikdy nečetla knihu o smrtce, která by navíc byla detektivka a komik v jednom (Tímto se Charley omlouvám, já to tak nemyslím). Říct, že by takovou slátaninu mohl říct kdekdo, ale zkuste mi jmenovat jednu jedinou knihu, kde se něco podobného vyskutuje. I když si teď pravděpodobně zadělávám na malér, troufám si říct, že ji nenajdete. A už teprve nenaleznete nic, co by se týkalo samotného ďábla. Ale to už bych možná trochu předbíhala…

prvnihrobnapravo3To co mě bohužel přimělo nepřidat i tu poslední zbývají hvězdičku je, že mě kniha neposadila na zadek. Ostatně, tak je to skoro vždycky – máme skvělý příběh, úžasný styl, ale z nějakého důvodu pořád nemáte bradu padlou až na zem, protože ty zvraty tak nějak podvědomě čekáte. Je to škoda, zrovna tohle mělo fakt dobře našlápnuto.

Celé dílo je napsáno velmi poutavým stylem na první pohled talentované spisovatelky, která Charleyno smrtkování podává s sarkastickým a vtipným nadhledem. Za tento rok je to určitě jedna z nejosvěžujících knih, co jsem četla. Velké plus má také věk hlavní hrdinky, která má příjemných 27, což je za poslední dobu změna, protože jsem nestále četla o náctiletých. Nevím co by z toho vzešlo, kdyby se autorka rozhodla napsat jen další YA, v každém případě to na co jsem chtěla poukázat je, že by Charley měla zaujmout spíš trochu odrostlejší čtenáře. Pokud tedy toužíte po nějaké humorné urban fantasy, Charley Davidson je pro vás to pravé ořechové.

Hodnocení knihy:

9 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství BETA Dobrovský

podpis