Knižní recenze

RC Review: Upíří polibky – Hřbitovní hry

upiripolibky1Název: Hřbitovní hry / Graveyard Games

Autorka: Ellen Schreiber

Ilustrace: Xian Nu Studio

Série: Upíří polibky / Vampire Kisses

Díl: 4.

Počet stran: 192

Nakladatelství: Zoner Press

Rok vydání: 2013

Vazba: Měkká

Děj:

Čtivá manga pro všechny příznivce upírů.

Už jste viděli gotickou Popelku? Ne? Tak to si rozhodně nenechte ujít mangu Upíří polibky: Hřbitovní hry. Oblíbená gotička Raven se vrací a s ní i její milý, upír Alexander, všichni spolužáci a obyvatelé městečka Dullsville. A o dobrodružství i srandu nebude nouze ani tentokrát.

Alexander totiž není jediný upír, který v městečku přebývá… ovšem je asi jediný, jenž nemá nějaké postranní úmysly. Raven přítomnost ostatních upírů vrtá hlavou, ale protože se u ní na škole nacvičuje muzikál o Popelce, nemá na nic čas, ani na Alexandera. S přicházející premiérou se blíží i vyvrcholení nekalých plánů ostatních upírů. Stihnou je Raven s Alexandrem prokouknout a zastavit dříve, než spadne opona?

První dojmy z obálky:

Trošku jiná než ty u předchozích dílů, ale celkem se mi líbí. 🙂

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

O autorce:

avt_ellen-schreiber_2402Ellen Schreiber je americká spisovatelka. Než se stala spisovatelkou, byla sólový komik a herečka. Studovala Shakespeara na Royal Academy of Dramatic arts (Královské akademii dramatických umění) v Londýně a komedii v druhém městě Chicago, kde žila po dobu pěti let. Několik jejích děl bylo publikováno v Americe a Evropě. Její bratr, Mark Schreiber, je též autorem knih. To on, jí pomohl s její kariérou spisovatelky.

Sepsala spoustu děl, mezi které bych mohla jmenovat například: sérii manga knih Upíří polibky: Pokrevní příbuzní, které byly dříve knihami, devítiknižní podoba se jmenuje Upíří polibky. Dále knihu Comedy girl a další…

Více se o ní můžete dozvět na adrese ellenschreiber.com

Recenze:

upiripolibky2První díl Upířích polibků jsem četla někdy před čtyřmi roky – to jsem teprve začínala pořádně číst a ani jsem pořádně nevěděla nic o YA, ani mangách, ani o tom, že existuje nějaká blogerská komunita. I když ta přišla vesměs ještě až o pár měsíců později (výjimkou je samozřejmě Abyss a další ostřílené blogerky). V každém případě, v té době jsem si komix velmi oblíbila, i když mi občas díky neznalosti unikaly souvislosti a příběh působil kapku střeleně. Pak u Zoner Pressu vyšly i tři díly „psané“ série a já si Raven a její bláznivou povahu zamilovala. Hm, škoda že nebydlím v Dullsville – mně to rozhodně jako „nezáživné“ město nepřipadá. V každém případě tu je už čtvrtý díl mangy, doufám že ne úplně poslední a já vám chci říct svůj názor.

V tomto díle mi lezly oči z důlků – celé jsem to sice přečetla za dvě hodiny, ale na ty kostýmy jsem se nemohla vynadívat. Nejsem gotička, ale ten styl mě vždycky fascinoval. Vůbec jakýkoliv styl módy je fascinující… Obdivuju originální lidi, kterým je šumák, co si o nich ostatní myslí, to samé pak platí pro upiripolibky3Raven, která se obléká jedině do černého a děsivého. Její styl perfektně evokuje její bláznivou povahu, celý svůj život totiž touží pro proměně v upíra, a to ještě předtím než potkala Alexandera Sterlinga, jenž pravým nefalšovaným upírem zajisté je. Ale abych se ještě vrátila k těm vykuleným očím… To oblečení bylo úžasný! Ilustrátorka musí být génius… Ale kvůli úchvatným kresbám si mangu asi nepřečtete, co?

Pro neznalce příběhu je hned od prvního dílu obtížné se zorientovat, protože se počítá s tím, že jsem četli předlohu. Proto jestli jste noví čtenáři, raději se obrňte, že nejdřív neuvidíte všechny souvislosti. Celkově je tato série hrozně střelená, pro hnidopichy jako stvořená a zároveň neuvěřitelně poutavá. Upřímně si Raven v reálném životě nedokážu představit, já sama se považuju za neuvěřitelného obdivovatele upírů, ale tahle dívčina je úplně jiný kalibr. Kladem toho všeho je, že se budete v některých situacích smát, přinejmenším tedy usmívat a vesele kroutit hlavou. Raven brát vážně nelze, ale přirůst k srdci vám může.

upiripolibky4Čtvrtý díl uběhl fakt rychle, ta zápletka se mi líbila, dokonce mi bylo líto i Trevora, který kvůli své paličatosti a zaujatosti neudělá první krok směrem k Raven a někam ji nepozve. Jasně, je tu ten božský upír Alexander s hlubokýma očima, ale Trevor je tak nějak skutečnější. Ale to už je Ravenina volba, zarytá gotička posedlá upíry se jiným směrem obrátí jen těžko, když k tomu všemu ani neví, že tu někdo kdo o ni má zájem je. Byla by teda ale prča, kdyby skončila s nějakým lidským klukem, to by byla první YA upířina, kterou znám, co by měla fakt originální konec.

Jestli máte rádi mangu, upíry a potrpíte si na nádherně propracovaných kresbách, tento příběh by se vám mohl líbit. Pozor ale na lehce střelený příběh, pokud jste příliš nároční a máte raději něco „reálného“, tohle asi nebude nic pro vás. Na závěr vás odkážu na stránku, kde si můžete zakoupit tento díl za pouhých 35 Kč – Zoner Press už bohužel nebude vydávat mangu, ale aspoň si můžete za těch pár kaček dokoupit knihovničku.

Hodnocení knihy:

7 hvezdicek

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Zoner Press

podpis