Knižní recenze

RC Review: Podivuhodný příběh Benjamina Buttona

banjaminbutton1Název: Podivuhodný příběh Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button

Autor předlohy: F. Scott Fitzgerald

Autoři grafického románu: Nunzio DeFilippis a Christina Weir

Ilustrátor: Kevin Cornell

Počet stran: 128

Nakladatelství: Zoner Press

Rok vydání: 2009

Vazba: Pevná

Děj:

Po dokončení „Podivuhodného příběhu Benjamina Buttona“ v roce 1922 jej F. Scott Fitzgerald označil za „nejzábavnější povídku, jaká byla kdy sepsána“ a za „jeden ze svých dvou nejoblíbenějších příběhů“.

Je to zvláštní případ muže, který se „narodí“ jako sedmdesátiletý a tajemně mládne. Tato úžasná grafická adaptace románu vykresluje nesčetná dobrodružství Benjamina Buttona: zamiluje se; založí rodinu a vede úspěšný podnik. V pozdějších letech odchází do války a navštěvuje Harvardskou univerzitu. Na sklonku života se podobá novorozenému dítěti a vrací se do péče své chůvy. Toto vydání, doplněné původním Fitzgeraldovým textem, oslnivými akvarelovými ilustracemi a doslovem popisujícím počátky příběhu a jeho vnímání v širším kontextu, nabízí nový svěží pohled na mistrovské literární dílo.

Do grafického komiksového provedení příběh přepracovali Nunzio DeFilippis a Christina Weir a svým osobitým způsobem ilustroval Kevin Cornell.

Příběh Benjamina Buttona byl zfilmován známým americkým režisérem Davidem Fincherem. Film získal 3 Oscary a dalších 10 nominací. Začátkem roku 2009 byla uvedena filmová premiéra v českých kinech pod názvem „Podivuhodný případ Benjamina Buttona“. Po shlédnutí poutavého a současně velmi citlivě zpracovaného příběhu odcházel z filmového představení nejeden návštěvník dojatý.

První dojmy z obálky:

Nádherná ilustrace, stejně jako ty uvnitř knihy. Výstižná, trochu až vtipná a budící zájem. Tady není moc co dodat.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

banjaminbutton2O autorech:

Nunzio DeFilippis a Christina Weir jsou autory několika původních grafických románů včetně Skinwalker, Three Strike, Maria’s Wedding a Past Lies. Rozsáhle pracovali i na komiksech o superhrdinech a psali pro Wonder Woman, New X-Men, Adventures of Superman a Hellions. Žijí v Los Angeles a pracují také ve filmu a televizi.

banjaminbutton3Francis Scott Fitzgerald je považován za jednoho z největších amerických autorů 20. století. Byl uznávaným mluvčím „ztracené generace“. Mladých lidí, kteří přišli o iluze za první světové války. A typickým představitelem „jazzového věku“, neboli „krásných dvacátých let“. O těch také psal nejraději. Zanechal čtyři novely, pátou nedokončenou a tucet krátkých povídek. Jeho život byl stejný, jako život jeho hrdinů. Plný bujarých večírků a alkoholu, kterému přišel na chuť už na univerzitě a později mu zcela propadl. Zemřel na srdeční příhodu ve věku čtyřiceti čtyř let.

Recenze:

banjaminbutton5Kdysi dávno jsem viděla film, kde se „někdo“ narodil jako stařec a za několik desítek let zemřel jako miminko. Po shlédnutí filmu jsem si jen řekla… Tak tohle je mimořádně dobře zpracované téma, škoda že není i knížka. Vtip je v tom, že knížka je. Jedná se o povídku F. Scotta Fitzgeralda, kterého já osobně znám díky Velkému Gatsbymu. To jsem ovšem před pár roky ještě nevěděla, tak jsem si žila a četla vesele dál s tím, že jsem v nabídce Zoner Pressu zahlédla titul, jehož název mi byl sakra povědomý. A nespletla jsem se, fakt to bylo to, co jsem viděla v telce. Tak jsem si řekla, že bych to mohla zkusit, v nouzovce ztratím jen pár hodin života, takže proč ne? Hm, a tak jsem začala hltat jednu stránku po druhé.

Příběh začíná celkem smutně, protože se otec Benjamina nemůže smířit s tím, že se jeho vlastní dítě narodilo jako stařec. Ono se není čemu divit – kterého rodiče by takové překvapení nešokovalo…? Myslím, že se odpovíte sami. V každém případě, po nešťastném začátku se začínáte smát. Vážně – čekala jsem cokoli, ale to, že se zrovna u této knihy zasměju mě nenapadlo (já vím, vzhledem k tomu, že Fitzgerald tuto povídku označil za nejzábavnější jaká kdy byla napsána, je vidět, jak moc mám vysokou inteligenci). To je samozřejmě dobře, mám ráda vtipné knihy. Příběh obecně byl velmi bystrý a co jiného říct, než geniální. Myslím, že si později pořídím i tu povídku, protože příběh na mě zapůsobil skvěle.

banjaminbutton4Kniha je rozdělena do pomyslných kapitol, které oddělují jednotlivé etapy Benjaminova života, celkem je jich jedenáct. Na konci komixu je pak ještě doslov s příběhem samotného Fitzgeralda a „Bena Buttona“ s tím, že jeho genialita byla jako u většiny velikánů uznána až po smrti. Samotné kresby jsou pak laděny do odstínů hnědé, působí autenticky a moc hezky se na ně dívá. Fakt jedna z nejhezčích grafických novel / komixů, co jsem kdy četla.

Téma, kdy se člověk narodí jako stařec a zemře jako malé nemluvně mi přijde vážně originální, zatím jsem nenarazila na knihu s podobnou tématikou, jen si vybavuji seriál Arabela a legendární Pultanelu s proslulými jablky. Fitzgerald to pojal po svém a a příběh vybrousil do detailů s tím, že dějovou linku vybavil mnoha překvapivými zvraty – i když víte, kam se všechno ubírá, Benjamin vás častokrát překvapí.

Z postav jsem si jak jinak oblíbila nejvíce Benjamina, a to i přestože jsem mu neviděla do hlavy. Což je věčná škoda, ale v komixu vám asi těžko vyskáčou bubliny s hloubavými myšlenkami, že? To by je pak asi nikdo nečetl. Hm, fakt si budu muset pořídit i tu povídku… Co se týče postav vedlejších, asi nemám moc, co říct. V Benjaminově životě se jich vystřídalo tolik, že jsem se s žádnou nestačila benjaminbutton6ztotožnit. Když tak ale zauvažuju, je mi hrozně líto Benova otce. Já jen že který rodič by něco takového nenesl těžce? Strašná představa narodit se starý a pak omládnout, brr… To bych nechtěla ani za nic.

Knihu bych doporučila všem – nepotřebuje žádná věková omezení, je vtipná, zajímavá a originální a celkově se dokonce i na komix strašně hezky čte. Pokud tedy hledáte něco u čeho se můžete zasmát, oddychnout si a přitom najít nějakou tu pointu, tohle dílko je pro vás jako stvořené. A že jste viděli už film? Bleh, jděte s tou otřepanou řečí někam. Každý přeci ví, že kniha je skoro vždycky lepší než její bratříček na stříbrném plátně – a Benjamin Button není výjimkou.

Hodnocení knihy:

10 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=rAYtpZgelAM

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Zoner Press

podpis