Knižní recenze

RC Review: Fly High! Leť výš 3

fly-high-let-vys-3-3Název: Fly High! Leť výš 3 / Fly High! 3

Autorka: Nacumi Óči

Série: Fly High! Leť výš / Fly High!

Díl: 3.

Počet stran: 199

Nakladatelství: Zoner Press

Rok vydání: 2013

Vazba: Měkká

Děj:

Oblíbená shoujo manga se sympatickou, trochu ztřeštěnou hrdinkou Meru.

Předsedkyně studentské rady Meru si užívá sladký život středoškolačky. Anebo až tak sladký není? Parta spolužáků jí hází klacky pod nohy. Všechno zkomplikoval první polibek a hlavní hrdinka se už nemůže spolehnout na svou neobvyklou sílu. Do toho všeho odhalí podivnou šikanu, která se na škole před časem odehrála a jejíž následky tíží některé studenty dodnes. Meru by chtěla všem pomoct, ale jde to vůbec? Neublíží tím jenom sama sobě? A může se stát zapřisáhlý nepřítel přítelem, ne-li něčím víc?

První dojmy z obálky:

Krásné. Po prvním díle nejkrásnější obálka v sérii. Škoda, že neumím takhle malovat…

Hodnocení obálky:

8 hvezdicek

Recenze:

meru1A je to tu. Poslední díl série Fly High! Leť výš je neodvratně za mnou. Když jsem měla poprvé co do činění s Meru, holkou, která si myslela, že je kluk a najednou zjistila, že je to všechno úplně jinak, neměla jsem tušení, že mi bude nakonec tak moc líto, že se s ní musím rozloučit. Navíc v tak krátkém sledu – skoro polovinu knihy totiž zabírá bonusové příběhy, které se Meru dotýkají jen tak okrajově. Teď nastává ta část, kdy se chci rozbrečet, že něco tak skvěle oddychového a střeleného končí, ale to by pak byla tato recenze k ničemu. Hm… Tak se na to asi vrhnem.

Hned na začátku knihy mě přivítalo již známé čtení zprava doleva, jemuž jsem už dávno odvykla, takže moje vykulené oči byly neustále kroceny, aby text nečetly pozpátku. Ale mám tu lék – preventivně jsem si objednala kilo mang, takže to budu na sobě aplikovat aspoň takový rok a za chvíli už ze mě bude nefalšovaný Arab (resp. Japonec). Takže pokud jste dosud nevěděli, že se manga čte zprava doleva, teď už to víte.

Teď bych vážně chtěla polemizovat nad tím, jestli bych čekala, že se tu vyskytne milostný trojúhelník. Ne, fakt jsem to nečekala. Což mi připomíná, že se překvapivě ještě pořád nemůžu rozhodnout, který z těch dvou floutků by se mi pro Meru hodil víc. Uf, ještěže nemusím vybírat za ni…

meru2Co mě trochu překvapilo, byla jemná skoro nepostřehnutelná změna ve stylizaci textu. Docela dlouho mi to vrtalo hlavou, pak jsem se mrkla na detail a zjistila jsem, že narozdíl od prvního a druhého dílu překládaly poslední díl dvě ženy. Resp. Eliška Vytlačilová a Barbora Klabačková – dřív se jednalo o Jana Horgoše. Kupodivu se mi to líbilo, řekla bych, že ještě o trochu víc než předtím. Za tohle patří zvláštní palec nahoru.

I když nemám s čím moc porovnávat, kresby se mi líbily. Jak u tohoto závěrečného dílu, tak i u těch předchozích. Stejně tak i sloupečky věnované autorce u kterých jsem mnohdy umírala smíchy víc než ze samotného příběhu, který se mi už líbil trochu méně. Po zakončení druhého dílu jsem totiž čekala něco přímo epického a i když se za těch 110 stran stalo docela hodně, něco mi tomu chybělo. Znáte to – pomyslená třešnička na dortu, něco co tomu dává jiskru. Kdyby se tak stalo, mohla bych napsat, že to je manga, která vás překvapí, takhle musím jen podotknout, že je to příběh, u kterého se dá nádherně odreagovat.

meru4Když to ale vezmu celkově, musím říct, že je mi fakt líto, že už to dál nepokračuje. Fakt jsem si čtení užila a i když by se mohl pro někoho zdát příběh přitažený za vlasy, mně se líbil. K tomu všemu si musím ještě postěžovat, že Zoner Press přestává s vydáváním mang, což mě fakt mrzí. Alespoň vás ale můžu odkázat na stránku, kde si tuto sérii můžete koupit za pár kaček. Na úplný závěr této recenze si troufám tvrdit, že pokud jste ještě s mangou nezačli, měli byste to prubnout s Fly high, protože je to vážně milé čtení a velmi lehce se čte. Kresby jsou navíc vážně fajn, tak proč ne?

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

Ukázka:

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Zoner Press

podpis