Knižní recenze

RC Review: Duhová ulice

duhova-ulice-5Název: Duhová ulice / Christmas Eve at Friday Harbor; Rainshadow Road

Autorka: Lisa Kleypas

Série: Friday Harbour / Friday Harbor

Díl: 1. a 2.

Počet stran: 525

Nakladatelství: Domino

Rok vydání: 2014

Vazba: Pevná s přebalem

Děj:

Naděje skutečně umírá jako poslední. Jen bychom na to neměli zapomínat…

I na tom nejpůvabnějším místě se může člověk cítit zoufale sám. I ve chvílích největšího zoufalství mu však zůstává naděje, že se vše v dobré obrátí. Důkaz přináší dva romány Lisy Kleypas, které jsou pro české čtenářky zahrnuty do jednoho svazku.

V prvním příběhu se seznamujeme s Markem Nolanem, jehož spokojený život starého mládence rázně přeruší tragická smrt sestry. Zůstal jediný, kdo se může postarat o její šestiletou dcerku – což je to poslední, o co kdy stál. Navíc holčička vůbec nemluví! V lehkém zoufalství se potýká s nově nabytou odpovědností, když pak jednoho dne vstoupí do nově otevřeného hračkářství. A tam pracuje Maggie, pro niž je tento obchod únikem ze smutku po manželově předčasném skonu…

Druhý příběh nám představí Lucy, která se po trpkém dětství domnívá, že o lásku se člověk musí zasloužit. Snad už začínala doufat, že i ona může být šťastná, ale pak přijde ledová sprcha: muž, kterého milovala, ji opustí kvůli její sestře. Lucy se proti lásce obrní. Nechce už znovu zažít takovou bolest. Jenomže jak má odolat kouzlu Sama Nolana, který jí znenadání vstoupil do života? To se raději odstěhuje z města! A pak přijde textová zpráva, která všechno změní…

První dojmy z obálky:

Moc, moc krásné a kouzelné – přesně se hodí k příběhu. Navíc, já motýly zbožňuju.

Hodnocení obálky:

10 hvezdicek

duhova-ulice-4O autorce:

Lisa Kleypas sice vystudovala politické vědy, ale hned po absolutoriu se začala věnovat výlučně psaní. Inspiraci čerpá z mnoha zdrojů: klasické literatury, historických knih i z osobních zkušeností. Říká, že píše romány, které sama ráda čte – kombinaci romantického příběhu a smyslné erotiky, to vše zasazeno do zajímavého prostředí.

Nakladatelství DOMINO postupně vydalo všechny historické romance Lisy Kleypas, které se setkaly s nadšeným čtenářským ohlasem.

 

Recenze:

duhova-ulice-2Hned na úvod – já vím, že většina z vás Lisu Kleypas velmi dobře zná z jejích rozsáhlých děl. Minimálně ti z vás, kteří si libujete v jejích historických romancích – už jen u nás vyšlo kromě Duhové ulice neuvěřitelných 30 knih. Já jsem ale o autorce nevěděla skoro nic (vlastně vůbec nic), knihu jsem si vybrala na základě té úžasné obálky a hrozně milé anotace, která mě navnadila na pohádkově romantický příběh. A proč si nepočíst, když bude o čem, že?

Duhová ulice není jen první díl z této série – jsou to dva v jedné knize, za což Dominu ze srdce tleskám, protože jsem moc ráda, že nemusím zdlouhavě čekat na další díl. Ale vlastně jak se to vezme, série má v zahraničí vydané přeci jen už čtyři díly + ještě pátý, který má vyjít tento rok na podzim. Což mi připomíná, že se už fakt těším na pokráčko (Jezero snů – podzim 2014)… Ale to už bych možná trošičku předbíhala. V každém případě počítejte s tím, že ty dva příběhy (Vánoce ve Friday Harbour a Duhová ulice) smlsnete jako nic a už se budete poohlížet kdeže je ten další díl. A tím se dostáváme k samotnému hodnocení…

duhova-ulice-1Vánoce ve Friday Harbour i Duhovou ulici ohodnotím dohromady, a to z toho důvodu, že oba dva díly jsou stejně kouzelné, tudíž i stejně hodnotitelné. Oba dva díly se četly neuvěřitelně rychle, jen to odsýpalo. Lisa píše neuvěřitelně lehce, přesně tak jak se na romantiku sluší a patří. Proto není ani divu, že nějakých těch 500 stran utvářených er-formou zhltnete jako nic.

Vánoce ve Friday Harbour měly tu výhodu, že se odehrávaly v nejkrásnější čas v roce, kdy je sníh na střechách, všude visí rampouchy, zní koledy a smích a peče se cukroví. Díky tomu si připadáte, jako když sedíte v teple u krbu v chlupatých ponožkách a v rukou držíte nějaký opravdu krásný příběh – což je samozřejmě již zmiňovaná Duhová ulice. Celkově se mi tato kratší část líbila možná o něco méně než druhý díl, jak už jsem ale psala, ta atmosféra si mě jednoduše získala, proto nemůžu s jistotou říct, že bych ji hodnotila jako podřadnou té druhé.

Duhová ulice mi byla o něco málo bližší, snad možná protože byla delší, snad možná protože v ní byly nadpřirozené prvky. Já vím, jsem absolutně hrozná – už i do těch slaďáren si ráda přimíchávám magii. Ale když mně se to fakt líbilo! 😀 Hlavně už fakt chci duhova-ulice-3pokračování a doufám, že třetí díl dostane tu nádhernou originální obálku – už jen kvůli ní by stálo za to zhřešit.

Abych to tak shrnula – Duhová ulice je moc krásné romantické čtení, které se úžasně čte a které čtenáře přesvědčí o tom, že ten poprask okolo knih Lisy Kleypas je zcela oprávněný. Knize dávám zasloužených 8 hvězdiček a očekávám, že příště alespoň jednu ještě přidám. A zcela mimochodem musím ještě jednou pochválit tu famózní obálku, nemůžu si pomoct a pořád ji ohmatávám. Tímhle tempem v ní co nevidět vyhloubím díru. 😀

Hodnocení knihy:

8 hvezdicek

httpv://www.youtube.com/watch?v=16UpbiIFTV4

httpv://www.youtube.com/watch?v=XIQDUZ8QMWo

httpv://www.youtube.com/watch?v=pElIF7c2a54

Děkuji za poskytnutí recenzního výtisku nakladatelství Domino

podpis